Digitální akademie Power BI

aktualizace březen 2023

Power BI v březnu 2023 přináší spoustu horkých novinek a updatů včetně těch, o kterých se mluvilo v souvislosti s MSFT roadmapou vizuálů pro následujících 16 měsíců. Pojďme na to. Únorové novinky jen pro jistotu zde.

Reporting | Power BI | Březen 2023

Apply all slicers tlačítko, Clear all slicers tlačítko, update optimizačních předvoleb (Optimization presets)

Po vypuštění Pause visuals funkce do preview se z komunity valilo mnoho dotazů na to, zda by bylo možné zakomponovat i možnost updatu celého reportu až po nadefinování všech slicerů koncovými uživateli. A tak se i stalo. Microsoft do Power BI spouští novou funkci / tlačítko (button) Apply all slicers.

Apply all slicers button můžeme přidat třemi způsoby:

  1. Optimize ribbon > Apply all slicers button
  2. Přes Insert button > Buttons > Apply all slicers
  3. Anebo jednoduše zvolením Apply all slicers akce na jakémkoli tlačítku / buttonu ve vašem reportu

Těchto tlačítek můžeme do reportu dát, kolik se nám jen zachce. V případě, že je alespoň jedno viditelné, všechny slicers na vaší stránce budou postupně “sbírat” změny, které se aplikují až ve chvíli, když na Apply all slicers kliknete. Pokud dojde k tomu, že na stránce tento button nebude, slicery se začnou chovat stejně jako před tím – což znamená, že každá změna v rámci sliceru se okamžitě zapracovává.

apply all slicers-power bi march 23

Apply all slicers button se v zásadě chová stejně jako klasický slicer s nadefinovanou single select variantou – změny se neaplikují hned, ale až dojde ke konečnému výběru. Rozdíl je v tom, že nový Apply all slicers dovoluje tohle výběr na všech slicerech na stránce a aplikovat výběry jedním klikem. Tato nová funkce je optimálnější i z pohledu query performace. Single select možnost v samostatném sliceru bude samozřejmě k dispozici i nadále. Power BI březen 2023.

Optimizační předvolba (optimization preset) pro Query reduction nově doporučuje pouze Apply all slicers možnost.

apply all slicers-query reduction-power bi march 23

Zároveň byla přidána i funce (stejně tak populární na Power BI fórech) Clear all slicers. Takže v případě, že na stránce reportu máte vícero slicerů, stačí přidat tento nový button a reset všech slicerů tedy zvládneme na jeden klik. Všechny tyto nové funkce jsou v preview a defaultně spuštěné, takže směle do testování.

Format panel – new styling

Kosmetickou změnou prošly záložky a boxíky – upustilo se od bílé barvy a stínů a přešlo na šedou barvu a ohraničení boxů (viz. obrázek).

format pane-new styling-power bi march 23
On-object interaction (Opt-in) PREVIEW

Nový způsob stavby a formátování reportů.

Microsoft vyslyšel volání po zjednodušení UI, které dle některých hlasů nikdy nebylo především pro nové uživatele dostatečně přátelské – pořád častěji se ukazovalo, že uživatelé ve snaze formátovat vizuály spíše instinktivně klikali pravým tlačítkem myši přímo do nich s očekáváním, že se objeví nějaké menu, ve kterém požadované změny naklikají. Proto se do Power BI představuje nová “Office-like” strategie, tzv. On-object = nový způsob, jak formátovat report přímo na vizuálech.

on-object-new formatting-power bi march 23
on-object-new formatting-power bi march 23-a

Funkce, jak bylo řečeno, je zatím v preview, ale každý si ji může zkusit, stačí zapnout:

File > Options and settings > Options > Preview Features > On-object interaction

Více detailů nalezenete na On-object | Public Preview (Opt-in).

Visual containers – improvements

Možná jste slyšeli o tom, že v následujících měsícíh bude postupně docházet k vcelku zásadním změnám v tom, jakým způsobem budeme schopni formátovat vizuály – vesměs půjde o updaty a novinky, které nám budou ulehčovat práci. Jednou z nich je zavedení tzv. visual container, který má sdružovat všechny fomátovací možnosti (včetně těch úplně nových) našich vizuálů na jednom místě. Power BI březen 2023.

Subtitle 

Tohle je úplná novinka, díky které budeme schopni do vizuálů dostat ještě více kontextu. Subtitle zapínáme klasicky ve format panelu v kartě Title.

subtitle-new formatting-power bi march 23-b

Divider

Novinka, která umožňuje vizuálně oddělit header vizuálu od jeho obsahu. Divider najdeme a zapínáme ve stejné kategorii ve formátovacím panelu hned pod kartou Subtitle.

divider-new formatting-power bi march 23-b

A takhle to v tom základním nastavení a s basic formátem může zhruba vypadat:

bar example-new formatting-power bi march 23-b

Spacing

Další skvělá vychytávka vztahující se k těm dvěma předchozím nastavením, díky které můžeme kontrolovat kolem těchto komponent prostor.

spacing-new formatting-power bi march 23-b

Padding

Dost možná největší pecka v této kategorii formátování a dost dlouho očekávaná věc, která konečně umožňuje kontrolovat okraje vizuálů a vytvářet negativní prostor uvnitř, a my tak můžeme vytvářet jednodušeji pixel perfect reporty.

padding-new formatting-power bi march 23-b

Service | Power BI | Březen 2023

Storytelling v PowerPointu (Generally available)

O tom už jsme na našem LinkedInu mluvili, ale pro pořádek tedy ještě jednou – integrace Power BI do PowerPointu je ofiko venku, a my tak můžeme vesele tvořit ještě lepší a vždy živé a interaktivní prezentace.

Co z toho pro nás vyplývá: 

  1. Power BI/PowerPoint integrace povolena napříč všemi Microsoft cloudy
  2. Máme možnost integrovat celé reporty, ale i jednotlivé vizuály
  3. Můžeme použít smart insights funkci a obohatit to, co zobrazujeme o textový narativ vytvořený AI
storytelling-new formatting-power bi march 23-b

Více o tématu zde: Power BI and PowerPoint: A Powerful Combination for Data Visualization is now generally available

Multiple audience v organizačních appkách v Power BI Service – Generally available

Už v srpnu minulého roku byla tahle paráda uvedena do preview. My jsme to samozřejmě náležitě oslavili na našem LinkedInu. Od března tedy oficiálně dostupná a dokonce podporována i pro Power BI mobilní aplikaci. Multiple audiences v appkách je skvělá věc umožňující autorům aplikací vytvářet skupiny uživatelů a těm pak zpřístupňovat jen relevantní obsah – jinými slovy do appky si “nalejeme” celý report, který si následně velmi jednoduše můžeme naporcovat a jeho části publikovat na základě bezpečnostních pravidel a definovat třeba manažerský pohled, pak “osekaný” pohled pro sales team, atd.

Více na ofiko blogu zde.

Email subscriptions

Tento měsíc vyšel i email “odběr” aka subscriptions pro jednotlivé scorecards. Můžeme tedy odebírat a dostávat notifikace o změnách na konkrétních KPIčkách a být neustále v obraze.

Nastavit odběr je velmi přímočará věc, stačí kliknout na Subscribe (resp. vytvořit odběr) v horní liště pracovního prostoru, ve kterém se obsah nachází.

subscribe-power bi service-power bi march 23-b

Pak už stačí jenom kliknout na add a new subscription a nastavit celý proces dle libosti. Lze definovat adresy, předmět i tělo emailu, frekvenci včetně času, start date, end date, můžeme připnout linky na konkrétní scorecards a povolit uživatelům si ji zobrazit. Po uložení odběru lze celou věc libovolně měnit a editovat.

email subscribtion-power bi march 23-b

Příjemci obdrží od Power BI e-mail s tabulkou obsahující data rychlého přehledu – název metriky, stav, hodnoty a due date. Tabulka zobrazí až 50 metrik.
Na každou scorecard můžeme přidat až 24 subscriptions s jedinečnými adresami, časy i frekvencemi. Všechna subscriptions můžete zobrazit kliknutím na Manage all subscriptions přímo v Subscription panelu (viz. obrázek nahoře).

Mějme na paměti, že odběry jsou možné, pokud máme licenci Pro nebo PPU nebo pokud je scorecard v pracovním prostoru s Premium kapacitou. K odběru můžu přihlásit další členy pouze v případě, že v daném pracovním prostoru mám minimálně roli Přispěvatel. Pokud se scorecard nenachází ve workspacu s prémiovou kapacitou, všichni odběratelé musí mít licenci Pro.
Subscription můžu udělovat adresám ze stejné domény, pokud mám premium kapacitu lze vytvářet group aliases, i když jsou mimo doménu, což platí i o externích uživatelích – přidatelní pouze v případě, že mám premium.

Mobile | Power BI | Březen 2023

Objevujte externí organizační obsah v Power BI mobilní aplikaci

Přístup k externímu organizačnímu obsahu je nyní jednoduší – už nepotřebujeme odkaz, stačí prozkoumat oddíl tomu určený (obrázek).

Pokud tedy máme k tomuto obsahu vůbec přístup, můžeme k němu přistupovat v záložce/feedu Quick access na home page (defaultně tam je). Stačí jenom kliknout na nově přidanou šipku (obrázek) nebo případně jít přes tři tečky (more options) a vybrat From external orgs. Kliknutí na daný obsah nás veme do externího tenantu (kam máme přístup), kde si v roli usera můžeme zobrazovat cokoli, co je s námi sdíleno.

mobile-power bi march 23-b
Přidělování přístupu on the go

Když někdo požádá o přístup k reportu, přijde nám notifikace = můžeme okmažitě přidělovat.

mobile-power bi march 23

To je zhruba všechno, co víme o novinkách v Power BI za březen 2023. Zde na oficiálním blogu se můžete dočíst ještě o dalších technických věcech, které jsme záměrně vynechali.

Related Posts

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.