Digitální akademie Power BI

Aktualizace Listopad 2020

Tato aktualizace Power BI zlepšuje uživatelský zážitek (UX) nasazováním přehlednějších grafických prvků. Tentokrát se velkých změn dostalo zobrazení modelu. Po stránce vizualizací máme tento měsíc dvě zajímavé nové funkce. Jedná se posuvník zoomování a detekci anomálií. A samozřejmostí je i spousta drobnějších změn ve většině produktů rodiny Power BI.

Zobrazení modelu (Model View)

Vylepšené zobrazení modelu přináší několik užitečných funkcí. Aktivujete ho tak, že kliknete na tlačítko „Upgradovat hned“. Zároveň si v Preview funkcích můžete zapnout inovovaný design podokna Pole (Field View).

Na první pohled si můžete všimnout následujících úprav na kartách představující jednotlivé tabulky:

 • Podle ikony lze poznat způsob připojení tabulky (import, direct query, live connected source, dual mode)
 • Tabulky ze stejného zdroje napojeného pomocí direct query a dual mode jsou zvýrazněny stejnou barvou v hlavičce
 • Vylepšený tooltip zobrazí datum posledního načtení dat nebo server a databázi (dle způsobu připojení tabulky)

Karty tabulek je nově možné sbalit. Určitě pak oceníte následující možnosti dostupné přes podokno Vlastnosti:

 • Zobrazení názvu databáze na kartě tabulky
 • Zobrazení sloupců použitých jako primární a cizí klíč, i když je tabulka sbalená
 • Přesunutí sloupců použitých jako primární a cizí klíč na první místa v tabulce

Posuvník zoomování (Zoom slider)

Spojnicový graf nově umožní zobrazení posuvníku zoomování. Budoucí aktualizace Power BI přinesou tuto funkci i pro další typy grafů. Posuvník zoomování je filtr (slicer), který je přímo integrovaný do dané vizualizace. Toto řešení přináší několik výhod:

 • Lepší práce s prostorem na stránce a rychlejší načítání reportu (méně vizualizací).
 • Jedná se o filtr přímo spojený s daným vizuálem, proto jeho nastavení neovlivní další vizualizace.
 • Navíc užitím tohoto posuvníku neovlivníte další související výpočty – například linii trendu

Najít anomálie (Anomaly detection)

Pro detekci anomálií již nejsou potřeba vlastní vizuály, teď je tato funkce dostupná na záložce Analýza. Nejprve ji ale musíte zapnout v nastavení, protože je ve verzi Preview. Po jejím přidání do spojnicového grafu se vyznačí body, které nespadají do předpokládaného rozsahu. Změna citlivosti detekovaných anomálií a úprava jejich vzhledu jsou samozřejmostí.

Jakmile kliknete na konkrétní anomálii, Power BI zobrazí textové vysvětlení této anomálie – především jaký byl předpokládaný rozsah hodnot pro konkrétní datum a čas. Dále také umí vykreslit doplňující grafy pro možné vysvětlení dané anomálie v závislosti na ostatních datech (není překvapení, že pro má náhodně generovaná data nebylo žádné vysvětlení nalezeno).

Další novinky

 • Tlačítko „Použít všechny filtry“ je nově veřejně dostupné. Aby se v podokně filtrů zobrazilo, je nutné jej aktivovat v nastavení aktuálního souboru v sekci „Snížení počtu dotazů“.
 • Listopadová aktualizace Power BI přináší vyšší zabezpečení webových datových zdrojů. Pokud je používáte a přestaly vám fungovat, je nutné vypnout volbu „Kontrola odvolání certifikátu“ v sekci „Zabezpečení“ globálního nastavení.
 • Q&A nově umí částečné spojování hodnot. Ve zkratce jde o to, že když v datech je „Microsoft Azure“ a vy se zeptáte jen na „Azure“, tak Q&A pochopí, že se ptáte na „Microsoft Azure“.
 • Power BI Service nově umožní certifikovat nejen datové zdroje, ale i reporty a aplikace a nový vzhled je již novým standardem.
 • Dály byly aktualizovány Paginated reports, Power BI API, Power Query a Dataflows.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.