Digitální akademie Power BI

Aktualizace Prosinec 2020

Prosincová aktualizace Power BI přináší dvě zásadní nové funkce. První vám umožní kombinovat Power BI datové zdroje s dalšími daty. Druhou novinkou je zcela nový vizuál, který umožní rozdělit graf podle zvolené kategorie na více menších grafů. Určitě ale oceníte i nové funkce v mobilních aplikacích, případně rozšířené možnosti editoru mobilního rozložení.

DirectQuery pro živé datové zdroje

V současnosti má Power BI jedno zásadní omezení při použití Živého připojení („Live Connection“). Nedovolí vám přidat žádný další datový zdroj, jak je patrné z následujícího obrázku, když je jako datový zdroj zvolena například Power BI datová sada.

Nová funkce DirectQuery pro datové sady Power BI a Analysis services („DirectQuery for Power BI datasets and Azure Analysis Services“) ve verzi Preview tento problém řeší. Po jejím zapnutí máte i po připojení k živému datovému zdroji tlačítka dalších datových zdrojů aktivní. Když na ně nyní kliknete, objeví se dialog o přepnutí datového zdroje na režim DirectQuery.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších funkcí letošního roku, která bude dále rozšiřována. Aktuálně nejsou podporovány všechny scénáře, které znáte z ostatních DirectQuery datových zdrojů. Kompletní seznam omezení a dalších směrů vývoje této funkce je k dispozici zde, vyplatí se proto sledovat i další aktualizace Power BI. To hlavní ale nyní funguje – je možné Power BI datový zdroj propojit s jiným datovým zdrojem nebo třeba ručně vloženou tabulkou Target.

Malé násobky („Small multiples“)

Další užitečná funkce vám pomůže s tvorbou stránek, kde zobrazujete více stejných grafů rozdělených podle nějaké kategorie. Již není potřeba danou vizualizaci (například spokojenost v jednotlivých měsících) nakopírovat vícekrát na stránku a vždy nastavit filtr podle daného zařízení. Nyní stačí vložit pouze jeden graf a sloupec „Země“ přetáhnout na pole Malé násobky.

Tato funkce vám usnadní tvorbu reportů a uživatelům přinese jejich rychlejší vykreslování. Malé násobky jsou funkce v režimu Preview, takže ne nutné ji nejprve aktivovat v nastavení. Nyní jsou podporovány sloupcové, spojnicové a plošné grafy. Standardně jsou malé vizuály členěny do matice 2×2, ale je možné její rozměr změnit v nastavení formátování. Vizualizace, na kterých použijete Malé násobky, mají určitá omezení oproti grafům, kde tato funkce není aktivní. Seznam omezení a představení dalšího rozvoje této funkce je shrnuto v tomto článku.

Další změny

  • Popisky citlivosti („Data protection sensitivity labels“) v nastavení Preview pod názvem „Information protection“ je od června možné používat v PBI Service. Prosincová aktualizace Power BI přináší tuto funkci i do PBI Desktop.
  • Při úpravě mobilního rozložení je nově možné zobrazit podokno výběru.
  • Administrátorské rozhraní umožní vložit vlastní zprávu při publikování reportů do pracovního prostoru. Dále byly rozšířeny možnosti nastavení povolených formátů exportů z PBI Service.
  • Mobilní aplikace pro iOS a Android podporují funkci detekce anomálií, představenou minulý měsíc. Aplikace pro Android umožní zapnutí tmavého režimu (iOS aplikace již podporovala tmavý režim).
  • Power BI Premium licencované za jednotlivé uživatele je nově ve veřejném Preview.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.