Digitální akademie Power BI

Aktualizace Říjen 2020

Tento měsíc přináší nová aktualizace Power BI mnoho způsobů, jak usnadnit práci autorům reportů. Pokud s Power BI teprve začínáte, určitě oceníte vylepšení v úvodní stránce a automatickou detekci tabulek pro Excel a JSON. Pro zkušenější uživatele jsou tady zase dynamické parametry, které pomohou zvýšit rychlost reportů nad vybranými typy datových zdrojů.

Vylepšená úvodní stránka

Nová aktualizace přináší hned několik vylepšení spojených se spouštěním Power BI Desktop. Jistě jste si zaznamenali novou ikonu, která byla představena minulý měsíc. Když nyní spustíte Power BI nebo otevřete nějaký soubor, je nově možné načítání zrušit kliknutím na křížek stejně jako u aplikací Office.

Po načtení programu se zobrazí klasická úvodní obrazovka. Pro většinu uživatelů ale nebyla moc přehledná (vždy, když někdo přede mnou poprvé otevřel Power BI, byl z tohoto okna spíše zmatený). Nově jsou na první stránce reportu umístěny tlačítka pro načtení dat („Canvas watermarks“). Jakmile je v reportu přidaný datový zdroj, změní se tato tlačítka na diagram vysvětlující tvorbu vizuálů.

Za pozornost určitě stojí čtvrté tlačítko z voleb pro načtení dat. Jedná se o ukázkovou datovou sadu, obsahující finanční údaje o prodejích konkrétně soubor ve formátu .XLSX, který je uložen ve složce s daty Power BI Desktop. Nad tímto souborem je k dispozici i krátký tutoriál.

Odvození tabulky

Funkce Odvození excelové tabulky („Automatic Table Detection from Excel files“) se hodí, pokud chcete nahrát více tabulek z jednoho listu excelu, které ale nejsou formátovány jako tabulky (ctrl + t).

Zatím je tato funkce ve verzi Preview. Po zapnutí začne nabízet Navržené tabulky. Z mého krátkého testování, aby funkce fungovala správně, je dobré dodržovat následující pravidla:

  • Jednotlivé tabulky by měly mít mezi sebou alespoň mezeru 2 sloupců
  • Nefungovalo mi to se samostatným sloupcem, bylo potřeba, aby byla tabulka tvořena alespoň 2 sloupci

Podobnou funkci dostal i konektor pro JSON soubory. Tato funkce je také ve verzi Preview. Po jejím zapnutí a nahrání JSON souboru jsou automaticky provedeny transformace, abyste se dostali k tabulce obsahující všechny parametry. Jedná se o velké usnadnění pro uživatele, kteří s JSON soubory nepracují běžně a hned se tak dostanou k datům, které potřebují.

Další funkce

  • Funkce přizpůsobení vizuálů již není ve verzi Preview ale je veřejně dostupná. Zároveň přináší několik funkčních novinek a je možné ji použit i u reportů vloženým např. v aplikaci Teams.
  • Dynamické parametry dotazu M umožní u podporovaných Direct Query datových zdrojů (např. Analysis services) stahovat pouze ta data, která uživatel vybral slicerem na stránce.
  • Konektor pro SharePoint Online List nově umožní vybrat, zda chcete stáhnout všechny sloupce nebo sloupce definované jako „Default view“
  • Z dalších novinek: jednodušší intalace Template apps, více možností pro Power Bi Embedded, přímé generování PBIDS souboru a nové datové konektory pro Spigit a eWay-CRM
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.