Power BI aktualizace | leden 2025
Updates na novém Text sliceru, Explore this data na vizuálech, TMDL skriptování,TMDL view a spousta dalších novinek v novém roce.
Copilot a AI
Navrhované dotazy ze standardních promptů v rámci Copilota
Přesunuto do únorového releasu.
Copilota dává na výběr ze standardních promptů nebo použití prompt guidu (preview) – nyní je k dispozici nový prompt „Answer question about the data“, který nám „odemkne“ tři navrhované dotazy:
Pokud nás žádná z nabízených možností nezaujme, můžeme vygenerovat tři další dotazy buďto v rámci promt guidu (ikonka knihy) nebo se k nim proskrolovat (směrem nahoru).
Navrhované dotazy lze také personalizovat použitím Q&A nastavení v rámci Desktop aplikace pro konkrétní sémantické model. Tím docílíme, že se navrhované dotazy objeví jak v Copilotovi, tak i v Q&A vizuálu.
Reporting
Explore this data – nový entry point přímo na vizuálu (preview)
Přímo do menu vizuálu přistála nová možnost jednoduše spustit „Explore“ a rychle upravovat daný vizuál (typ, data, filtry a další věcičky) nebo prozkoumat podkladová data.
Více o tom, jak to lze používat v blogu.
Takže stačí jít do More options a vybrat Explore this data:
PowerPoint storytelling – nová reset funkce
Při integrování reportů do prezentací je důležité, aby byly reporty stabilní a neměnil se layout. Daný add-in aktualizuje pouze data a nemodifikuje případné změny v definici reportu jako takového.
Nicméně reporty se často dynamicky vyvíjí a někdy je třeba změny v reportu zohlednit i v našich slajdech – do této chvíle bylo možné jen tak, že jsme naintegrovaný report odtranili a embedovali jej znovu. Nyní si však můžeme vybrat díky nové „Reset“ funkci – buďto chceme nová data i nový report (v případě, že se změnil) nebo si můžeme nechat originální layout a aktualizovat pouze data.
PowerPoint Storytelling – podpora pro page up & down
Jednodušší navigace mezi slajdy použitím kláves Page Down/Up při použití add-inu.
Ukládání do OneDrive a SharePointu – updatovaný file picker (preview)
Cílem bylo přinést jednodušší navigaci a proces ukládání souborů a přiblížit se konceptu, který známe obecně z Office.
Nové updaty zahrnují:
- vylepšená zkušenost s otevíráním a ukládáním souborů,
- jednoduchý přístup k reportům na OneDrive a SharePoint,
- navigace mezi složkami v různých workspacech,
- přidávání nových složek do existujících workspaců,
- připínání složek a souborů ve file pickeru.
Zatím to není defaultní nastavení a musí se to zapnout v rámci Options > Preview features. Na začátku příštího roku se to stane defautlním nastavením.
Text slicer Update (preview)
Vypuštěn byl v listopadu minulého roku a hned první update umožňuje pracovat s více textovými hodnotami.
Text slicer je aktuálně v preview. Zapnou to musíme v Options and settings > Options > Preview features > Text slicer visual.
Nové je tedy nastavení Slicer settings s on/off přepínátkem, které umožňuje akceptovat vícero hodnot (accept multiple values). Existující nastavení v rámci format panelu zůstávají beze změny.
Uživatelé mohou díky Text sliceru filtrovat dataset na základě jejich vstupu – s nastavením Accept multiple values však lze přidat další textové vstupy a tím v zásadě rozšiřovat filtrování datasetu.
V plánu je kontinuální vylepšování Text search vizuálu a nejen toho – mrkněte na roadmapu pro vývoj core Power BI vizuálů – Core Visuals Vision board.
Treemap vizuál
Sem nám dorazily tři nové formátovací metody a další možnosti k posílení kontroly nad vizuálem a lepší využitelnosti. Obecně treemaps slouží k zobrazení hierarchických dat skrze vnořené obdelníky (tiles). Každá hierarchická větev může být dále rozdělena na menší podkategorie.
K vytváření dvouúrovňových treemaps musíme zapnout pole Category i Details.
Tři nové obdelníkové (tiling) metody:
Squarified: tato metoda používá čtvercový algoritmus, který se vyhýbá protáhlým obdelníkům a míří k vybalncovanému layoutu. Uspořádává obdelníky tak, aby se poměry stran blížili ke čtvercům a usnadňovaly tak porovnávání velikostí kategorií.
Binary: tato metoda kontinuálně rozděluje graf na dvě sekce, přičemž inkrementálně přidává nové obdelníky a snaží se vytvářet vybalancovaný vizuál. Každá hierarchická úroveň dále rozděluje daný prostor a adaptuje se na strukturu datasetu. V závislosti na typu datasetu může vytvářet odlišné vizuální charakteristiky (odlišné od metody squarified).
Alternating (sloupce, řádky): tato metoda jasně odlišuje kategorie na základě sloupců a dále každý sloupec na řádky – míří na efektivnější organizaci datasetů s větším počtem hierarchických úrovní.
Další updaty spadají do kategorie čitelnosti a přátelštějšího vzhledu:
- Prostor mezi všemi obdelníky – customizace mezer mezi přilehlými kategoriemi ve všech hierarchických úrovních.
- Prostor mezi skupinami – mezeri mezi jednotlivými skupinami kategorií / sloupcemi – vizuálně separuje rozlišné hierarchické skupiny.
modeling
Sémantické modely a version history (preview)
Cílem je uklidnit self-service uživatele, kteří mají k přístup k editování sémantických modelů v Power BI Service. V rámci tohoto preview jsou jednotlivé verze automaticky uložené v rámci version history panelu (platí pro sémantické modely v Premium kapacitě) – stačí tedy zvolit jakoukoli předchozí uloženou verzi a dostat se z případné kritické chyby.
Jednotlivé verze lze zároveň ukládat i manuálně.
Více v dokumentaci (včetně limitací).
Editování sémantických modelů v Power BI Service – updates (preview)
Defaultně zapnuto v prémiových pracovních prostorech
Společně s releasem version history sémantických modelů se zapíná i editování datových modelů v Power BI Service – preview funkce na úrovni pracovních prostorů. Nastavení pracovního prostoru „Users can edit data models“ bude defaultně zapnuto pro prémiové pracovní prostory. Preview v případě preference může být vypnuto + admini budou mít stále možnost tuto funkci ovlivnit pro celou organizaci nebo pro jednotlivé skupiny v admin portálu.
Viewing a Editing mód
Když nyní otevřeme náš sémantický model v Power BI Service, defaultně se dostaneme do Viewing módu. To nám umožňuje prozkoumat model v bezpečném prostředí, aniž bychom měli možnost model nějakým způsobem editovat. Až když jsme připraveni změny udělat, můžeme se přepnout do Editing módu a zamýšlené úpravy provést.
Live úpravy sémantického modelu v Direct Lake módu v Power BI Desktop – updates (preview)
Defaultně zapnuto
Lze tedy používat bez nutnosti funkci povolit/zapnout – v případě opačné preference lze vypnout. Všechny detaily v dokumentaci.
TMDL view (preview)
TMDL view je nový pohled v Power BI Desktop, který nám umožňuje skriptovat, modifikovat a aplikovat změny do sémantického modelu pomocí moderního editoru a Tabular Model Definition Language (TMDL). TMDL view je alternativou ke grafickému uživatelskému rozhraní Model view. Co to přináší?
- Posílení efektivity vývoje – díky modernímu editoru, který obsahuje search-and-replace, klávesový zkratky, multi-line úpravy a další.
- Podpora přepoužitelnosti – jinými slovy script-share-reuse, užitečné pro vývojáře sémantických modelů. Př. centralizovaná SHP site, v rámci které sdílíme přepoužitelné objekty jako jsou datekey tabulky, time intelligence calculation groups, apod.
- Více kontroly a transparentnosti – zobrazení všech objektů v modelu a jejich vlastností a umožnění změn, které nejsou v GUI Desktopu možné jako např. IsAvailableInMDX nebo DetailRowsDefinition.
Pracovat s jakýmikoli objekty v modelu můžem pracovat i jednoduchým přetáhnutím objektu z data panelu přímo do editoru:
TMDL view naskriptuje vybrané objekty jako TMDL skript a stejně jako TMDL v rámci VS Code obohatí celou věc sémantickým zvýrazněním, diagnostikou chyb, autokompletací.
Lze měnit jakoukoli validní property nebo objekt – příklad dole ukazuje, jak modifikovat displayFolder property a detail rows definition na vícero metrikách.
Po všech úpravách stačí kliknout na Apply button a exekuovat tak skript do modelu – aplikovat změny.
Pokud se exekuce provede úspěšně, zobrazí se nám notifikace a změny se aplikují do modelu.
Pokud skript selže, změny se do modelu nepropisují a my můžeme zjistit detaily prostřednictvím show details v rámci error notifikace.
Musí se to zapnout na standardním místě File > Options and settings > Options > Preview features > TMDL View. Detaily v dokumetaci.
Data connectivity
Implementace nového Snowflake konektoru (preview)
V rámci posilování integrace se Snowfalke byl implemetován nový konektor. Musí se zapnout na klasickém místě v Options.
Na stávající connections to nebude mít vliv – nové funkce lze otestovat úpravou dotazů. Detaily v dokumentaci. Pokud používáme On-Prem Data Gateway k refreshi modelu, musíme mít poslední verzi brány.
Other
OneLake katalog v Power BI Desktop (teaser na příští měsíc)
Nyní je součástí Power BI Desktop s cílem přiblížit se ekosystému Fabricu a nabídnout uživatelům familiární prostředí napříč nástroji.