Digitální akademie Power BI

Power BI představení

Na začátku každého rozhodování jsou data. Z dat se úpravou stávají informace a po jejich pochopení se z nich stávají zkušenosti.

Power BI umožňuje jednoduše pospojovat všechna potřebná data do informací a prezentovat je jednoduchou a atraktivní formou, aby se z nich staly podklady pro rozhodování co nejjednodušeji.

Co to ale znamená? Jak se data do Power BI dostanou? Odkud? Jak se data pospojují? K čemu vlastně Power BI slouží? Na tyto a spoustu dalších otázek se budu snažit tímto webem odpovídat. Dnes bych začal tou vůbec nejzákladnější otázkou…

Co je to Power BI?

Jedná se o nástroj od společnosti Microsoft, který slouží pro tvorbu interaktivních přehledů z různých zdrojů dat. Má výbornou vazbu na další nástroje Microsoftu (například O365 nebo Dynamics). Speciálně dobře si ale rozumí s nástroji z řady Power Platform (Power Apps a Microsoft Flow), do které Power BI také patří.

No jo… ale k čemu vám je Power BI dobré? K tomu, abyste sjednotili své datové zdroje, vytvořili různé počítané sloupce a hodnoty, pak to vše přenesli do grafů, tabulek, ukazatelů a graficky to přizpůsobili, aby to bylo přehledné a praktické na používání. Kromě pohledů zpět do minulosti (do doby, kdy tato data vznikla) se dá tento nástroj použít pro předpovědi či simulace budoucího vývoje. Hlavním cílem je poskytnout kvalitní data pro rychlejší a efektivnější rozhodování.

 

Stále tomu nerozumíte a přijde vám to moc složité? složité? Nevadí, zkusíme to jinak. Představte si to takto:

Přijdete domů z práce a chcete si pustit nějaký film, u kterého si budete moct odpočinout. Nevíte, pro který se rozhodnout, a tak si otevřete žebříčky na ČSFD (Česko-Slovenské filmové databázi). To, co vidíte, je přehled nejlepších filmů. Přehled je seřazený od nejlepšího po nejhorší film a každá stránka zobrazí dvacet filmů. Jedná se tedy o tabulku, takže vidíte sloupce a řádky. Nad tabulkou jsou filtry, které vám pomáhají blíže specifikovat, o který výběr se přesně jedná (například Nejlepší filmy, Nejoblíbenější filmy atd.).

Nyní si prosím přimyslete pod tabulkou s filmy tři dlaždice s informacemi o délce filmu, žánru a obrázkem, který vystihuje film. Tyto dlaždice zobrazují souhrnné informace o filmech (celková délka filmů v tabulce, žánry…). Pořád se nemůžete rozhodnout, jaký film chcete vidět, ale již máte své finalisty, které jste si zvolili podle názvu. Při kliknutí na název filmu se ale neotevře nové okno prohlížeče, jen se upraví informace na dlaždicích. Nyní vidíte, že vámi vybraný film by trval jednu hodinu a třicet devět minut, je ze žánru „Komedie“ a má líbivý plakát s bílou lžičkou. Proklikáte si ještě zbylé filmy a vyberete si ten, který se vám nejvíce líbí.

Co se tedy přesně stalo? Stalo se to, že jste měli všechny informace, které jste potřebovali pro své rozhodování na jednom místě. To vám znatelně ulehčilo vybírání a snížilo čas, který jste na to potřebovali. Aneb… naplnil se tím již dříve zmíněný hlavní cíl.

Odkud dostanu svá data do Power BI?

To je velmi dobrá otázka a zároveň se na ni dá odpovědět velmi jednoduše. V podstatě úplně odevšad. Power BI má spoustu takzvaných konektorů, které slouží pro napojení na datové zdroje (SAP Success Factor, SQL databáze, Dynamics 365, ODATA). Konektory do Power BI stále přibývají a může se stát, že to, co se vám nyní nedaří napojit, velmi brzy napojit půjde.

Znamená to, že se tento nástroj stále vyvíjí?

Přesně tak! Každý měsíc, až na pár výjimek, vychází aktualizace, která přináší spoustu novinek. Novinky jsou převážně z toho, co si uživatelé sami odhlasovali, že je potřebné. Tento typ hlasování probíhá v Power BI komunitě, která je velmi živá. Pokud se vám tedy něco nedaří delší dobu vyřešit, nebo si nejste jistí, zda jdete správným směrem, tak se neváhejte na komunitu obrátit. Z toho celého plyne, že vývojáři naslouchají nám uživatelům, co potřebujeme. Tím pádem je Power BI v podstatě kolektivní dílo.

Dobře, ale takový nástroj bude stát spoustu peněz, že?

Tak to rozhodně není. Pokud ho chcete používat sami pro sebe a bude vám stačit automatická aktualizace v online prostředí 8x denně, pak je zcela zdarma. Pokud byste chtěli své přehledy (neboli reporty) sdílet s ostatními, tak už budete potřebovat placené licence. Power BI má celkem 3 typy licencí, Free, Pro, Premium. O licencích si víc řekneme v dalším článku.

Free
Pro
Premium

Co znamená aktualizace v online prostředí!?

Dále tu pak je Power Query Editor. Ten je součástí Desktop aplikace a slouží pro napojení datových zdrojů a datové transformace. Tato úroveň pracuje v jazyce M, ale je zde možnost scriptů z jazyka R nebo Python. Query si každý pokyn ukládá, aby při aktualizaci dat provedlo všechny pokyny přesně po sobě. Díky tomu není potřeba při aktualizaci dat provádět všechny již hotové úpravy a transformace znovu ručně. Query je provede za vás. Tudíž na vás vždy čekají konzistentně připravená data pro prezentování v Desktopu.

Závěrem si něco povíme o Power BI Service, což je online prostředí, které by se dalo připodobnit k nástroji OneDrive. Jedná se o úložné místo pro reporty a řídící panely (tzv. Dashboardy). Každý uživatel zde má svůj vlastní Pracovní prostor (Workspace), ze kterého může se správnou licencí sdílet reporty dále. Součástí online prostředí jsou také Sdílené pracovní prostory, Skupinové pracovní prostory a Aplikační pracovní prostor. O jejich významu si povíme později. Kromě úložné a sdílející funkce slouží i k online tvorbě vizuální stránky reportu, tvorbě řídících panelů, tvorbě a užívání Power BI Uživatelských Aplikací, automatické aktualizaci datových zdrojů a mnohem více…

Kromě zmíněných primárních úrovní tu jsou ještě další součásti Power BI světa. Třeba Mobile, Server, Report Builder, Data Gateway, Tiles. Pro základní pochopení si, ale myslím, že takto tři úrovně stačí. Rozhodně běžný uživatel se bude potkávat s těmito třemi a maximálně jednou úrovní navíc.

VYPADÁ TO VELMI SLOŽITĚ. VŽDYŤ SE V TOM VŮBEC NEDÁ VYZNAT, NE?

Není to tak složité, jak se na první pohled může zdát. Mým cílem na této stránce je, podělit se o své znalosti a pomoci ostatním Power BI pochopit a používat. Takže, pokud si myslíte, že jsem něco nevysvětlil pořádně do detailu, tak se nebojte… ono to přijde. Postupně vám vysvětlíme všechny části Power BI.

Related Posts

Comments (2)

Dobrý den, to mě velice těší. Doufám, že Vás zaujmou i další články.

Ivona Kořínková

Děkuji za srozumitelné a užitečné vysvětlení PBI. Testík na závěr mile překvapil.

Comments are closed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.