Power BI updates July 2023

power bi | červenec 2023

Červenec se v Power BI zdá být výjimečně “okurkovým” měsícem. I tak ale nabízí pár vychytávek jako jsou třeba Smoothed a Leader Lines. Oficiální MSFT blog k dispozici zde.

Červnové novinky pro jistotu najdete zde.

Reporting | Power BI červenec 23

Smoothed and Leader lines

Z MSFT zaznívá ohledně této nové funkce velké nadšení – hladší (“smoother”) spojnicové a plošné grafy (v nastavení Lines > Shape > Line type).

power bi-july 2023-smooth line-area charts

K tomu ještě přibyly tzv. Leader lines pro spojnocové a plošné grafy – můžeme definovat vizuální spojení s konkrétním datovým bodem a labelem (nastavení Data labels > Options > Leader lines).

power bi-july 2023-leader lines

V následujících měsících budou tyto menší ale velmi cool aktualizace pro tyto a další vizuály přibývat.

On-Object Interaction (preview)

Customizace Pane switcheru (přepínacího panelu) 

Bylo přidáno “+” tlačítko umožňuje rychlé přidávání nových funkcí bez nutnosti jít do lišty “View”. Menu rovněž obsahuje popis toho, co všechno je možné přidat/jaké jsou jejich funkce – stačí nakonfigurovat jednou a nastavení se propíše napříč Power BI do všech reportů.

power bi-july 2023-on-object interaction-pane switcher

Kliknutím s CTRL na vícero výběrů v Pane switcheru umožňuje otevření několika oken, resp. možností formátování reportu.

Modeling | Power BI červenec 23

Úpravy datového modelu v Power BI Service (preview)

Co se stihlo od dubnového releasu přidat?

Potvrzení vztahů (Relationship validation)

Stejně jako v Power BI Desktop nyní při definici vztahů je systém automaticky zvaliduje, resp. nabídne vhodný výběr pro kardinalitu a cross filter výběry.

Service

Předělání Dataset details page

Když klikneme na dataset v OneLake data hubu, resp. ve workspace view, dostaneme se na předělanou stránku, která nabízí i pár nových možností pro lepší user experience.

Co všechno tam můžeme očekávat?

  • Actions: rozlišné akce, které na datasetu můžeme performovat, jako např. tvorba reportu a refresh datasetu –  nově přidána možnost zobrazit historii aktualizací pod refresh menu
  • Dataset metadata: možnost získat info o datasetu díky deskripci a doby posledního refreshe.
  • Related Items: možnost prozkoumávat související položky
  • Dataset Schema: možnosti získat komplexní pohled na tabulky a sloupce datasetu. Kliknutím na tabulku získáme preview tabulky, navíc s možností exportu do paginated reportu.

Významné změny byly implementovány i do seznamu souvisejících položek – nyní zobrazuje všechny downstream i upstream závislosti datasetu. Je tedy jednodušší identifikovat zdroje datasetu, vztahy do kompozitních modelů, reporty a dashboardy, které jsou s datasetem v závislosti.

power bi-july 2023-dateset details page-updates

Mobile

Detaily datasetů přímo v mobilu

Vlastníci datasetů a tvůrci reportů mohou nyní spravovat svoje datasety přímo z mobilní aplikace. Stačí jít do workspacu, kliknout na ikonku datasets a zobrazí se nám seznam datasetů, ke kterým máme přístup.

“Kliknutí” na dataset nám otevře metadata pane s informacemi o jméně, vlastníkovi, sensitivity labelech, posledním refreshi. Dokonce odsud lze spustit i nový refresh. 

Vlastníci datasetů obdrží notifikace, pokud naplánovaný refresh selže + dostanou možnost zobrazit detail selhání a zkusit znovu spustit nový refresh manuálně – za pohybu!

power bi červenec 23

power bi-july 2023-mobile-dataset details
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.