www.jaknapowerbi.cz https://www.jaknapowerbi.cz Jak na Power BI Tue, 06 Jul 2021 06:58:31 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7.2 https://www.jaknapowerbi.cz/wp-content/uploads/2020/02/favicon.ico www.jaknapowerbi.cz https://www.jaknapowerbi.cz 32 32 Teams statistiky v Power BI https://www.jaknapowerbi.cz/teams-statistiky-v-power-bi/ https://www.jaknapowerbi.cz/teams-statistiky-v-power-bi/#respond Tue, 06 Jul 2021 06:43:20 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=32640 Teams statistiky v Power BI Platforma Microsoft Teams generuje denně...

Nový článek s názvem Teams statistiky v Power BI byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Digitální akademie Power BI

Teams statistiky v Power BI

Platforma Microsoft Teams generuje denně velké množství dat, která byla do nedávna analyzována pouze v MyInsights. Co kdybychom to ale chtěli analyzovat v Power BI? 

A že to jde například za pomocí jednoho kliknutí?

 

Co ze statistik mohu vyčíst?

Propojení Teams a Power BI je poměrně čerstvou novinkou. Díky tomuto propojení mohu získat přehled o svých schůzkách, času na nich strávený a mém využívání chatu v MS Teams. Navíc si mohu zobrazit celkovou aktivitu v různých týmech. To vše během jedné minuty a za pomocí pár kliknutí!

 

Jak tuto funkci aplikuji?

Po otevření Microsoft Teams si přidejte do organizace novou aplikaci – Power BI. Stačí si kliknout v Teams v levém dolním rohu na tlačítko Apps.

Poté se otevře stránka s aplikacemi, které můžete do Teams přidat. Vyhledejte zde aplikaci Power BI a následně jí přidejte.

Po přidání Power BI aplikace do Teams se Vám v pravé liště zobrazí ikonka Power BI, na kterou si klikněte.

Po spuštění aplikace se otevře klasické rozhraní Power BI Service. V našem případě pro vytvoření Teams reportu, klikněme v horní liště na tlačítko Create nebo na tlačítko + v levém postranním panelu.

Po kliknutí na tlačítko Create se otevře okno, ve kterém si můžeme vybrat, z jakých dat budeme náš report tvořit.V našem aktuální případě jde o data MS Teams. Data této aplikace jsou ukryta pod tlačítkem Analyze your Teams data.

V tu chvíli, co klikneme na výše zmíněné tlačítko, vás Power BI připojí k Vašim osobním statistikám z Teams a na základě těchto dat vygeneruje report, který vám pomůže sledovat vaši aktivitu v Teams.

 

Co všechno report obsahuje?

Report vám umožní pochopit metriky, jakými jsou například počet meetingů, kterých jste se účastnili, jaký čas jste strávili sdílením videa či zvuku nebo kolik zpráv jste odeslali.

Report je strukturován do tří základních částí, které zobrazí buď Vaši aktivitu, aktivitu v týmech anebo detailní informace o aktivitě v týmech. Všechny tři stránky tohoto reportu můžete libovolně procházet překlikáváním v horní části reportu.

 

První stránka „My activity“ vám zobrazí Vaše osobní statistiky, které jsme v tomto článku již dvakrát zmínili, například počet meetingů, kterých jste se účastnili, kolik hodin jste na nich strávili, kolik zpráv jste odeslali.

Navíc si tato data můžete zafiltrovat v určitém časovém období. To provedete za pomocí sliceru v pravém horním rohu.

Druhou stránkou reportu, nazvanou „Team activity“, je aktivita týmů. Můžete se v ní dozvědět, kolik příspěvků bylo v jednotlivých týmech publikováno, kolik meetingů bylo v týmech organizováno anebo jak moc aktivní či neaktivní tým je na základě metriky dní bez aktivních uživatelů, příspěvků nebo odpovědí.

Třetí a také zároveň poslední stránkou reportu, je podrobnější aktivita týmů, nazvaná „Team activity details“. Na této stránce se dozvíte například o zájmu aktivních uživatelů v jednotlivých týmech, souhrnná data v číslech a zároveň textový souhrn veškeré aktivity v týmech za posledních 90 dní.

V neposlední řadě je také třeba zmínit, že tento report se v Power BI Service chová jako běžný report. Jakmile jste tento report vytvořili, naleznete ho ve vašem osobním pracovním prostoru.

Prozatím je tato funkce dostupná pouze v angličtině, ale Microsoft usilovně pracuje na tom, aby se jazyková dostupnost rozšířila. Čas také ukáže, jak se tato možnost vylepší. V blízké budoucnosti je v plánu přidání ještě více detailnějších metrik, které mohou zvýšit produktivitu ve Vaší organizaci.

Nový článek s názvem Teams statistiky v Power BI byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/teams-statistiky-v-power-bi/feed/ 0
Power BI Goals https://www.jaknapowerbi.cz/power-bi-goals/ https://www.jaknapowerbi.cz/power-bi-goals/#comments Fri, 14 May 2021 16:14:55 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=32581 Power BI Goals Společnosti se snaží dosahovat různých byznysových cílů....

Nový článek s názvem Power BI Goals byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Automatizace dat v Cloudu

Power BI Goals

Společnosti se snaží dosahovat různých byznysových cílů. Takové cíle by měly být měřitelné. Což nahrává tomu, aby se to dalo realizovat v Power BI. Microsoft proto minulý týden představil novinku zvanou Goals. Která vám právě vytvoří přehledné a automatizované prostředí pro sledování toho, jak své cíle firemní cíle plníte.

4. května 2021, proběhla virtuální akce Microsoft Business Appliactions Summit, na které byla oznámena nová komponenta do světa Power BI. Microsoft si od této komponenty slibuje jednoduché prostředí, které za vás bude sledovat plnění cílů, které mají pomáhat rozvíjet vaší organizaci. Power BI Goals se nacházejí momentálně ve verzi Public Preview a jedná se o funkci dostupnou s licencí Premium nebo Premium per User.

Power BI Goals využívají vše, co Power BI již zná, včetně širokého spektra konektorů, které umožňují připojení k důležitým podnikovým systémům, včetně CRM, ERP. Jejich hlavním cílem je minimalizovat ruční zadávání dat. Z toho důvodu je možné nechat Service samovolně vyčítat data z aktivních reportů. Prozatím Goals fungují pouze v prohlížeči na počítačích nebo tabletech. Brzy se můžeme těšit na jejich optimalizaci i pro mobilní telefony, aby každý měl jednoduchý přístup ke všem obchodním cílům i na mobilním zařízení.

Jak si můžeme vlastní výkonnostní metriku vytvořit?

Jak jsme si řekli před malou chvílí, je nutností mít licenci Premium nebo Premium per User. Proč? Protože se jednotlivé cíle nebo sub-cíle se seskupují do komplexu, který se jmenuje Scorecard (Nový přehled výkonnostních metrik), ten se vždy váže na nějaký pracovní prostor a každý v tomto pracovním prostoru k němu má přístup. Z toho vyplývá, že v Pracovním prostoru typu Premium mohou i uživatelé s licencí Free tuto funkci využívat. Při licencování na uživatele neboli Premium per User je samozřejmě nezbytné, aby každý kdo má k Goals mít přístup, tak musí tuto licenci taktéž mít. Pro vytvoření v  Power BI Service je třeba přejít do záložky Goals.

Po kliknutí na tlačítko New scorecard si můžete scorecard libovolně pojmenovat a přiřadit jí k pracovnímu prostoru k příslušnému pracovnímu prostoru. Cíle, které se pak na scorecard budou nacházet nemusí ale vycházet jen a pouze z podkladů, které se v pracovním prostoru nachází. Pokud jste scorecard úspěšně vytvořili, stačí už jen tvořit ukazatele. Nový cíl vytvoříte kliknutím na tlačítko New Goal uprostřed obrazovky, pojmenujete ho, napojíte na některý z Vašich reportů v Power BI Service nebo zadáte aktuální hodnotu ručně, nastavíte Váš cíl a máte hotovo. Postupovat můžete jako na obrázku níže. Pozor! Jakmile nastavíte cíl nebo aktuální hodnotu ručně, pak již není možno ten samý cíl přepnout na data pocházejících z reportu.

Při výběru dat z vašich reportů si můžete vybrat kterékoliv vizuál chcete a k němu přiřazovat cíl a samozřejmě můžete využít i nastavení filtrů nebo dokonce konkrétních bodů v grafu. Pokud budete tvořit cíl například ze spojnicového grafu nebo z kteréhokoliv grafu, který obsahuje „sérii dat“ v čase, zobrazí se Vám i kompletní historie těchto dat, která se ale zobrazí v Goals jen podle zadaného začátku a konce konkrétního cíle.

Prozkoumávejte metriky ve scorecard

Všechny vámi vytvořené metriky a cíle najdete v přehledu – tedy scorecard. Každému cíli můžete navíc nastavit jejich stav (např. in progress nebo overdue, apod.). Cíle můžete také přiřazovat jednotlivým kolegům, aby i oni měli přehled o cílech. Výsledný scorecard tedy může vypadat například následovně:

Pokud budete chtít zobrazovat podrobnosti, stačí jednoduše kliknout do některého z Vašich cílů. V tomto podokně uvidíte i takzvané check-ins. Check-in vám umožní aktualizovat stav cíle (můžete upravovat jeho hodnotu, stav anebo přidávat poznámky k cíli pro ostatní kolegy). Po otevření podrobností některého z Vašich cílů uvidíte následující informace:

Co plánuje PRO Power BI Goals DO budoucna?

Přístup ke všem vašim cílům z mobilních zařízení. Tato možnost by měla být dostupná již během následujících měsíců roku 2021.

Dalším vylepšením má být automatizovaná pravidla stavu cíle – v praxi to znamená, že si bude každý moct nastavit vlastní pravidla, kterým se budou řídit cíle.

Vlastní pokročilé nastavování našich cílů a tvorba souhrnů z nich. Můžeme se tedy těšit na bohatou sadu formátování a na sledování například procentuálního zastoupení splněných nebo nesplněných cílů.

Interakce mezi Power BI Goals a Power Automate

Nový článek s názvem Power BI Goals byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/power-bi-goals/feed/ 1
Aktualizace duben 2021 https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-duben-2021/ https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-duben-2021/#respond Mon, 26 Apr 2021 09:25:35 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=31879 Aktualizace duben 2021 Nová aktualizace Power BI umožní spouštění toků...

Nový článek s názvem Aktualizace duben 2021 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Digitální akademie Power BI

Aktualizace duben 2021

Nová aktualizace Power BI umožní spouštění toků Power Automate přímo z reportu v Power BI, rozšiřuje možnosti grafického přizpůsobení reportů – tentokrát vylepšením práce se vkládanými tvary, a novinek se mimo jiné dočkalo sdílení reportů v Power BI Service.

Power automate (Preview)

Z knihovny vizuálů (nyní nazývané AppSource) je nyní možné přidat vizuál Power Automate for Power BI. Jak napovídá název – tento vizuál umožní spouštění toků Automate přímo z Power BI. Jeho použití je velmi snadné. Potom, co vizuál naimportujete, stačí:

 • Přidat data, se kterými bude vizuál pracovat
 • Otevřít nastavení vizuálu pomocí ikony tří teček v jeho pravém horním roku (volba “Upravit”)
 • Vytvořit vlastní tok nebo zvolit nějaký ze šablony
 • Přiřadit zvolený tok ke tlačítku
 • Nasdílet tok pro všechny uživatele Power BI reportu
 • Naformátovat tlačítko (barva, text, …)

A nyní můžete na základě uživatelem zvolených dat odesílat upozornění do e-mailu, vkládat data na SharePoint, apod. Bližší popis této funkce je pak k dispozici zde. Závěrem doplním, že se jedná o funkci v režimu Preview, a proto bude dále ještě rozšiřována (např. o možnost vkládání dat uživatelem před spuštěním toku).

Nové tvary

Vkládání tvarů do reportu bylo v rámci této aktualizace Power BI výrazně rozšířeno. Místo původních 5 tvarů (obdélník, ovál, čára, trojúhelník a šipka) je možné zvolit z více než 20 variant.

Důležitou novinkou je pak možnost ve formátování obrazce zadat do tvaru text. Dříve toto muselo být řešeno vložením textového pole přes samotný obrazec. Nově je pak také možné zapnout stín a záři nebo rotovat tvar, text v obrazci nebo obojí najednou.

Pokud v reportu obrazce už byly, zachovají si původní funkcionalitu. Je ale možné je převést na nové tvary ze záložky formátování obrazce. Je pak důležité si pohlídat, že je na stránce vykreslené vše v pořádku – nově je obrazec vyplněn až do kraje, zatímco dříve mohlo dojít k tomu, že po straně byla prázdná mezera.

Sdílení reportů pomocí odkazů

Nově je možné v Power BI Service sdílet reporty ostatním uživatelům ve vaší organizaci pomocí vygenerovaných odkazů. Odpadá tak nutnost sdílení reportu a datové sady pro každého nového uživatele. Existují 3 typy odkazů:

 • Lidé ve vaší organizaci – odkaz dává přístup k reportu všem interním uživatelům, uživatelé jej tedy mohou dále přeposílat kolegům a i ti se k reportu dostanou, nefunguje pouze pro externí uživatele
 • Lidé s existujícím přístupem – odkaz nedává přístup, příjemcům již report musel být sdílen před jeho odesláním
 • Konkrétní lidé – analogie na dosavadní přístup, k reportu se dostanou pouze vybraní lidé včetně externích uživatelů, kteří jsou v organizaci jako „guest“

U odkazů je možné vždy zvolit to, zda mohou uživatelé kromě práva na zobrazení reportu, které mají vždy:

 • report sdílet dalším uživatelům – standardně zapnuté
 • vytvářet další reporty nad datasetem sdíleného reportu – standardně vypnuté

Dialog pro sdílení, který se používal dříve, je možné otevřít následujícím způsobem:

 • Kliknou na tři tečky v záhlaví okna pro generování odkazu
 • Zvolit Správa přístupu „Manage permissions“
 • Kliknout na tlačítko plus („+“) dole na okně v sekci přímý přístup („Direct access“)

Aktuálně je tato funkce dostupná jen pro reporty, ale dále ji bude Microsoft rozšiřovat i o podporu řídících panelů („Dashboard“), datových sad, stránkových sestav („Paginated report“). Zároveň je potřeba zkontrolovat, že tuto funkci váš administrátor zapnul v Portálu pro správu.

Další změny

 • Charticulator je vizuál, který vám umožní tvořit vlastní vizuály. Je to ideální kompromis, pokud vám nevyhovují možnosti dostupných vizuálů, ale necítíte se na to psát vlastní pomocí TypeScript.
 • Vizuál Malé násobky („Small Multiples“) nově funguje i s kombinovanými grafy („Combo Charts“), jedná se například o spojnicové a sloupcové grafy. Dále je možné změnit odsazení mřížky.
 • Osu Y je nově možné invertovat.
 • Tyto funkce představené v rámci minulých aktualizací již místo Preview jsou veřejně dostupné: Text/CSV pomocí příkladů (aktualizace Power BI Srpen 2020), Odvození tabulky z Excelu a JSON souboru (Říjen 2020)
 • Nová funkce v nastavení usnadní získání diagnostických informací vyžadovaných při komunikaci s Power Bi podporou. Dostupná je pod záložkou „Diagnostika“, kde stačí nahoře zapnout možnost „Povolit trasování“ a následně kliknout na tlačítko „Shromáždit diagnostické informace“. Dokumentace k této funkce je k dispozici zde.

Nový článek s názvem Aktualizace duben 2021 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-duben-2021/feed/ 0
Aktualizace březen 2021 https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-brezen-2021/ https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-brezen-2021/#respond Sun, 04 Apr 2021 09:23:48 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=31858 Aktualizace Březen 2021 V březnu pro nás Microsoft přichystal novinky...

Nový článek s názvem Aktualizace březen 2021 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Digitální akademie Power BI

Aktualizace Březen 2021

V březnu pro nás Microsoft přichystal novinky v DAX, užitečné změny ve vizuálech a mimo jiné i zajímavé aktualizace v Template Apps a Power BI Embedded

Změny v DAX

IF.EAGER je nová funkce, která dělá to samé jako IF (analogie funkce KDYŽ v Excelu). Rozdíl je ten, že funkce IF provede buď vyhodnocení větve, kde je podmínka splněna, nebo větve, kde podmínka splněna není. IF.EAGER vyhodnotí obě větve vždy a přináší zrychlení výpočtů, pokud je v podmínce použit výpočet, který se pak vyskytuje v obou větvích funkce (když je podmínka splněna i nesplněna). Příkladem může být následující výpočet, kde se v obou větvích funkce používají výpočty uvedené v úvodní podmínce:

IF.EAGER (
    [Total Sales] > [Last Month Sales],
    [Total Sales],
    [Last Month Sales] – [Total Sales]
)

Další novinkou této aktualizace Power BI je změna vyhodnocení filtru pro funkci CALCULATE. Dříve nebylo možné použít více sloupců z jedné tabulky a spojit je operátory A („AND“, „&&“), NEBA („OR“, „||“). Pro tento scénář bylo potřeba použít filtr tabulky pomocí funkce FILTER. Nově toto ale funkce CALCULATE podporuje:

CALCULATE (
    Sales[Sales Amount],
    Product[Color] = “Red”
        || Product[Grade] = “Top”
)

Konstantní čára na ose X

Spojnicový graf umožní nově pro osu X (pro osu Y to již uměl) zobrazit konstantní čáru („X axis constant line for line charts“). Jediným omezením je spojitost dat na ose X – například datum funguje bez problému. Pokud přepnete zobrazení dle hierarchie dat, konstantní čára půjde zapnout jen v případě, že na ose X jsou čísla (rok, den v měsíci) ale pro názvy měsíce se nevykreslí. Není problém těchto linií přidat více a pro každou zvolit samostatné formátování.

Mapa Azure (Preview) – výběr dat

Vizuál Mapa Azure („Azure Maps“) podporuje výběr dat pomocí těchto funkcí:

 • Kruhový výběr
 • Obdélníkový výběr
 • Mnohoúhelníkový výběr
 • Výběr rozsahu

Výběr rozsahu je z těchto možností nejzajímavější. Umožní vám zvolit místo na mapě a pak vybrat příslušné datové body dle vzdálenosti nebo doby dojezdu od zvoleného místa. Nejdříve se ale ujistěte, že máte funkci „Ovládací prvek výběru“ zapnutou v sekci „Nastavení mapy“. Zároveň připomínám, že samotný vizuál Mapa Azure je v režimu Preview a je proto potřeba ho zapnout v nastavení Power BI Desktop.

Podrobnosti datové sady

Březnová aktualizace Power BI nám také přinesla novou obrazovku v Power BI Service. Jedná se o náhled na podrobnosti datové sady („Dataset details“), který je dostupný pro všechny nové pracovní prostory. Na této nové obrazovce jsou pak k dispozici tyto informace:

 • Čas poslední aktualizace dat
 • Reporty napojené na daný datový zdroj
 • Počet unikátních uživatelů a zobrazení reportu za posledních 30 dnů
 • Odkazy pro: zobrazení rodokmenu („Lineage“), vytvoření reportu, analýzu v Excelu
 • Vytvoření reportu ze šablony (pokud je pro daný report šablona definována)

Aplikace Power BI

Nově mohou správci Power BI aplikací („Template apps“) umožnit uživatelům stažení .pbix souboru. Tato funkce se nastavuje v sekci Ovládací prvek („Control“). Pokud funkci nemáte aktivní, Power BI vás upozorní, že je potřeba nahrát soubor s rozšířenými metadaty.

Zároveň byly tento měsíc přidány 2 zajímavé aplikace. Pro analýzu ceny akcií je to „Analyze Popular Stocks with Power BI“ a pro analýzu reklamních kampaní na Facebooku „Facebook Ads Overview Report“.

Další změny

 • Power BI Embedded přináší tento měsíc novou službu Analytics playground, kde je možné důkladně prozkoumat možnosti Power BI API na ukázkových nebo vlastních reportech. Dále bylo představeno Preview Power BI Embedded ve verzi Generation 2, která přináší vylepšení po stránce výkonu, a ukázková aplikace Analytics Contoso sales demo demonstrující možnosti Microsoft Dataverse a Row Level Security.
 • Záložka Power BI Externí nástroje („External tools“) je od aktuální aktualizace Power BI veřejně dostupná.
 • Funkce Direct query pro Power BI datové sady a Azure Analysis Services (Preview) představené v prosinci také synchronizuje složky („display folders“) a nastavení řazení sloupců („sort by column“).
 • Vizuál Malé Násobky („Small Multiples“), který je od prosince ve verzi Preview, byl rozšířen o možnost zalamování textu názvů jednotlivých grafů.
 • Barevná paleta („Color picker“) aktualizovaná v únoru se již zobrazuje tak, aby nepřekrývala report.

Nový článek s názvem Aktualizace březen 2021 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-brezen-2021/feed/ 0
CheatSheet https://www.jaknapowerbi.cz/cheatsheet/ https://www.jaknapowerbi.cz/cheatsheet/#respond Wed, 13 Jan 2021 14:55:06 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=31846 Cheat Sheet Mít u sebe pomocníka při tvorbě reportů můžete...

Nový článek s názvem CheatSheet byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI Cheat Sheet

Cheat Sheet

Mít u sebe pomocníka při tvorbě reportů můžete mít nyní i vy! Stáhněte si cheatsheet v českém jazyce, který vám shrne ty nejpodstatnější informace.

Power BI se dá naučit různě… Můžete zajít na školení, číst knížky, blogy, nebo třeba sledovat videa. To, co se ale vyplatí jak do začátků, tak abyste nezapomněli je udělat si výpisky. Ano… čtete správně. Mluvím o stejných výpiskách jako jste si dělávali na škole. Proč se to hodí? Protože pak máte kam nahlédnout, když si nejste jistí! Buďto si můžete výpisky udělat sami nebo použít od někoho jiného. V rámci #jaknapowerbi jsem připravil něco co označuji za cheatsheet.

Tento cheatsheet je právě takovou formou výpisků kam se můžete podívat, když potřebujete rychlou odpověď. Dalo by se to připodobnit ještě lépe k taháku s tím nejdůležitějším, co je třeba znát.

V tuto chvíli má tento cheatsheet dvě stránky (odkazy vedou na verzi v českém jazyce):

… a další stránky jsou již na cestě!

Krom české verze existují ještě další jazykové mutace. Konkrétně se jedná o španělskou, francouzskou, anglickou a brazilsko-portugalskou verzi. Celkový soubor všech verzí tohoto taháků umístil na svůj web můj dobrý přítel Christopher Wagner. Odkaz na jeho web spolu se zbylými jazykovými mutacemi cheatsheetu je ZDE.

Nový článek s názvem CheatSheet byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/cheatsheet/feed/ 0
Aktualizace prosinec 2020 https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-prosinec-2020/ https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-prosinec-2020/#respond Wed, 23 Dec 2020 18:47:09 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=31833 Aktualizace Prosinec 2020 Prosincová aktualizace Power BI přináší dvě zásadní...

Nový článek s názvem Aktualizace prosinec 2020 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Digitální akademie Power BI

Aktualizace Prosinec 2020

Prosincová aktualizace Power BI přináší dvě zásadní nové funkce. První vám umožní kombinovat Power BI datové zdroje s dalšími daty. Druhou novinkou je zcela nový vizuál, který umožní rozdělit graf podle zvolené kategorie na více menších grafů. Určitě ale oceníte i nové funkce v mobilních aplikacích, případně rozšířené možnosti editoru mobilního rozložení.

DirectQuery pro živé datové zdroje

V současnosti má Power BI jedno zásadní omezení při použití Živého připojení („Live Connection“). Nedovolí vám přidat žádný další datový zdroj, jak je patrné z následujícího obrázku, když je jako datový zdroj zvolena například Power BI datová sada.

Nová funkce DirectQuery pro datové sady Power BI a Analysis services („DirectQuery for Power BI datasets and Azure Analysis Services“) ve verzi Preview tento problém řeší. Po jejím zapnutí máte i po připojení k živému datovému zdroji tlačítka dalších datových zdrojů aktivní. Když na ně nyní kliknete, objeví se dialog o přepnutí datového zdroje na režim DirectQuery.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších funkcí letošního roku, která bude dále rozšiřována. Aktuálně nejsou podporovány všechny scénáře, které znáte z ostatních DirectQuery datových zdrojů. Kompletní seznam omezení a dalších směrů vývoje této funkce je k dispozici zde, vyplatí se proto sledovat i další aktualizace Power BI. To hlavní ale nyní funguje – je možné Power BI datový zdroj propojit s jiným datovým zdrojem nebo třeba ručně vloženou tabulkou Target.

Malé násobky („Small multiples“)

Další užitečná funkce vám pomůže s tvorbou stránek, kde zobrazujete více stejných grafů rozdělených podle nějaké kategorie. Již není potřeba danou vizualizaci (například spokojenost v jednotlivých měsících) nakopírovat vícekrát na stránku a vždy nastavit filtr podle daného zařízení. Nyní stačí vložit pouze jeden graf a sloupec „Země“ přetáhnout na pole Malé násobky.

Tato funkce vám usnadní tvorbu reportů a uživatelům přinese jejich rychlejší vykreslování. Malé násobky jsou funkce v režimu Preview, takže ne nutné ji nejprve aktivovat v nastavení. Nyní jsou podporovány sloupcové, spojnicové a plošné grafy. Standardně jsou malé vizuály členěny do matice 2×2, ale je možné její rozměr změnit v nastavení formátování. Vizualizace, na kterých použijete Malé násobky, mají určitá omezení oproti grafům, kde tato funkce není aktivní. Seznam omezení a představení dalšího rozvoje této funkce je shrnuto v tomto článku.

Další změny

 • Popisky citlivosti („Data protection sensitivity labels“) v nastavení Preview pod názvem „Information protection“ je od června možné používat v PBI Service. Prosincová aktualizace Power BI přináší tuto funkci i do PBI Desktop.
 • Při úpravě mobilního rozložení je nově možné zobrazit podokno výběru.
 • Administrátorské rozhraní umožní vložit vlastní zprávu při publikování reportů do pracovního prostoru. Dále byly rozšířeny možnosti nastavení povolených formátů exportů z PBI Service.
 • Mobilní aplikace pro iOS a Android podporují funkci detekce anomálií, představenou minulý měsíc. Aplikace pro Android umožní zapnutí tmavého režimu (iOS aplikace již podporovala tmavý režim).
 • Power BI Premium licencované za jednotlivé uživatele je nově ve veřejném Preview.

Nový článek s názvem Aktualizace prosinec 2020 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-prosinec-2020/feed/ 0
Provázání Azure Data Lake Gen2 a Dataflow https://www.jaknapowerbi.cz/provazani-azure-data-lake-gen2-a-dataflow/ https://www.jaknapowerbi.cz/provazani-azure-data-lake-gen2-a-dataflow/#respond Sat, 28 Nov 2020 20:42:32 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=31807 Provázání Azure data lake generace 2 a dataflow To, že...

Nový článek s názvem Provázání Azure Data Lake Gen2 a Dataflow byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Digitální akademie Power BI

Provázání Azure data lake generace 2 a dataflow

To, že Tok dat (Dataflow) ukládá výsledky svých operací do Azure Data Lake Gen 2, jsme popisovali již ve článku o Dataflow.

Zároveň jsme tam ale i zmínili, že je možnost jako úložiště použít vlastní Azure Data Lake. Uvažujete nad tím, že byste si toto provázání do vlastního datového jezera připravili? Začněme tedy úplně od začátků s tím, co k tomu kromě licence Power BI PRO budete potřebovat…

Upozornění! První připojení může zařídit pouze uživatel s rolí Power BI Admin.

Azure Storage Account

V rámci svého tentantu, kde máte své licence PRO, tak je nezbytné si založit Azure Storage Account. Ten si můžete založit na adrese: Create storage account – Microsoft Azure

Kde se vám zobrazí tento formulář. V něm vyplníte svou subscription, recource group a vše co je potřebné. Velmi si dejte pozor na Location! Azure Storage Account totiž musí být vytvořen ve stejné lokalitě, jako máte Power BI Service.

 

 

V jaké lokalitě mám Power BI Service?

Pokud se přihlásíte do Power BI, tak v pravném horním rohu obrazovky můžete nalézt symbol otazníku “?”.

Při jehož vybrání se zobrazí seznam odkazů v dropdown menu. Po zvolení poslední varianty neboli O Power BI (About Power BI) se zobrazí karta, která obsahuje různé informace o vašem Power BI Tenantu. Včetně pro nás v tuto chvíli nejdůležitější informace aneb, kde jsou naše data uložena. V tomto případě jde o “West Europe” (obsah závorky není podstatný).

Musím nastavit ještě něco při založení Azure Storage?

Ano! Pokud se přepnete se na kartu Advanced a zde je nezbytné nastavit “Data Lake Storage Gen2 – Hierarchical namespace” na Enable.

Donastavíte si zbytek dle svého uvážení ale pro zjednodušení lze vyplnit i pouze záložku Basic, a pak toto nastavení Advanced a dokončit založení.

 

 

Nastavení oprávnění

Po nějaké chvíli se storage založí a vy musíte dát Power BI Service přístup do vzniklého prostoru. V (IAM) Access Control tedy přidáte novou roli Reader (Čtenář) pro Power BI Service.

POZOR!! I když jste zakladatelé tohoto Storage Accountu, tak z pohledu rolí nejste jeho vlastníci. Abyste mohli vše správně dokončit, tak je nezbytné, abyste si tedy přiřadili ještě následující 3 role: Owner, Storage Blob Data Owner a Storage Blob Data Reader.

Jakmile tyto role nastavíte, tak bude trvat cca 30 minut, než se změny v oprávnění projeví.

 

Azure Storage Explorer

Na následující část budete potřebovat program Microsoft Azure Storage Explorer. Potom, co tento nástroj stáhnete, nainstalujete a přihlásíte se, tak můžete vidět cca následující výpis obsahu.

Zde musíte vytvořit pro Power BI Service místo, kam bude pomocí Dataflow data zapisovat. Rozklikněte si tedy Blob Containers a vytvořte v něm nový kontejner s názvem „powerbi“. Pak na nově vzniklý kontejner klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte „Manage Access..“.

V tomto okénku konečně můžete pro Power BI přiřadit možnost, aby sem mohl zapisovat a číst. Nyní je třeba zjistit OID (Object ID) pro 3 podnikové aplikace v Azure Active Directory.

Získané OID vložíte přes tlačítko „Add“ do Manage Access a nastavíte všem nově přidaným aplikacím Read, Write, Execute.

Pro typ uživatele „Other“ je dobré donastavit možnost Execute.

Power BI

Azure máte nyní nastavené vše a můžete se posunout do Power BI Service – Admin Portal – Azure Connection. Zde jsou dvě možnosti, co se dá nastavit. V první řadě to je připojení celkového tenantu k jednomu Storage Accountu a zadruhé možnost každému workspace přiřadit vlastní Storage Account.

Tenant-level storage vyberete z jednotlivých drop-down menu Subscription, Resource group a Storage Account. Pokud se již všechny role propsaly, tak výsledek bude ten, že vše spojí a máte hotovo.

Upozornění! Pokud budete chtít nastavit separátní Storage Accounty pro Pracovní prostor (Workspace), tak se toto nastavení dělá přímo v nastavení pracovního prostoru a v rámci tohoto pracovního prostoru nesmí existovat žádné Dataflow.

Nový článek s názvem Provázání Azure Data Lake Gen2 a Dataflow byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/provazani-azure-data-lake-gen2-a-dataflow/feed/ 0
Aktualizace listopad 2020 https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-listopad-2020/ https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-listopad-2020/#respond Fri, 20 Nov 2020 07:38:44 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=31795 Aktualizace Listopad 2020 Tato aktualizace Power BI zlepšuje uživatelský zážitek...

Nový článek s názvem Aktualizace listopad 2020 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Digitální akademie Power BI

Aktualizace Listopad 2020

Tato aktualizace Power BI zlepšuje uživatelský zážitek (UX) nasazováním přehlednějších grafických prvků. Tentokrát se velkých změn dostalo zobrazení modelu. Po stránce vizualizací máme tento měsíc dvě zajímavé nové funkce. Jedná se posuvník zoomování a detekci anomálií. A samozřejmostí je i spousta drobnějších změn ve většině produktů rodiny Power BI.

Zobrazení modelu (Model View)

Vylepšené zobrazení modelu přináší několik užitečných funkcí. Aktivujete ho tak, že kliknete na tlačítko „Upgradovat hned“. Zároveň si v Preview funkcích můžete zapnout inovovaný design podokna Pole (Field View).

Na první pohled si můžete všimnout následujících úprav na kartách představující jednotlivé tabulky:

 • Podle ikony lze poznat způsob připojení tabulky (import, direct query, live connected source, dual mode)
 • Tabulky ze stejného zdroje napojeného pomocí direct query a dual mode jsou zvýrazněny stejnou barvou v hlavičce
 • Vylepšený tooltip zobrazí datum posledního načtení dat nebo server a databázi (dle způsobu připojení tabulky)

Karty tabulek je nově možné sbalit. Určitě pak oceníte následující možnosti dostupné přes podokno Vlastnosti:

 • Zobrazení názvu databáze na kartě tabulky
 • Zobrazení sloupců použitých jako primární a cizí klíč, i když je tabulka sbalená
 • Přesunutí sloupců použitých jako primární a cizí klíč na první místa v tabulce

Posuvník zoomování (Zoom slider)

Spojnicový graf nově umožní zobrazení posuvníku zoomování. Budoucí aktualizace Power BI přinesou tuto funkci i pro další typy grafů. Posuvník zoomování je filtr (slicer), který je přímo integrovaný do dané vizualizace. Toto řešení přináší několik výhod:

 • Lepší práce s prostorem na stránce a rychlejší načítání reportu (méně vizualizací).
 • Jedná se o filtr přímo spojený s daným vizuálem, proto jeho nastavení neovlivní další vizualizace.
 • Navíc užitím tohoto posuvníku neovlivníte další související výpočty – například linii trendu

Najít anomálie (Anomaly detection)

Pro detekci anomálií již nejsou potřeba vlastní vizuály, teď je tato funkce dostupná na záložce Analýza. Nejprve ji ale musíte zapnout v nastavení, protože je ve verzi Preview. Po jejím přidání do spojnicového grafu se vyznačí body, které nespadají do předpokládaného rozsahu. Změna citlivosti detekovaných anomálií a úprava jejich vzhledu jsou samozřejmostí.

Jakmile kliknete na konkrétní anomálii, Power BI zobrazí textové vysvětlení této anomálie – především jaký byl předpokládaný rozsah hodnot pro konkrétní datum a čas. Dále také umí vykreslit doplňující grafy pro možné vysvětlení dané anomálie v závislosti na ostatních datech (není překvapení, že pro má náhodně generovaná data nebylo žádné vysvětlení nalezeno).

Další novinky

 • Tlačítko „Použít všechny filtry“ je nově veřejně dostupné. Aby se v podokně filtrů zobrazilo, je nutné jej aktivovat v nastavení aktuálního souboru v sekci „Snížení počtu dotazů“.
 • Listopadová aktualizace Power BI přináší vyšší zabezpečení webových datových zdrojů. Pokud je používáte a přestaly vám fungovat, je nutné vypnout volbu „Kontrola odvolání certifikátu“ v sekci „Zabezpečení“ globálního nastavení.
 • Q&A nově umí částečné spojování hodnot. Ve zkratce jde o to, že když v datech je „Microsoft Azure“ a vy se zeptáte jen na „Azure“, tak Q&A pochopí, že se ptáte na „Microsoft Azure“.
 • Power BI Service nově umožní certifikovat nejen datové zdroje, ale i reporty a aplikace a nový vzhled je již novým standardem.
 • Dály byly aktualizovány Paginated reports, Power BI API, Power Query a Dataflows.

Nový článek s názvem Aktualizace listopad 2020 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-listopad-2020/feed/ 0
Seskupení dat https://www.jaknapowerbi.cz/seskupeni-dat/ https://www.jaknapowerbi.cz/seskupeni-dat/#respond Sun, 08 Nov 2020 15:26:06 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=31778 Seskupení dat do kategorií Jistě znáte ten pocit, když máte...

Nový článek s názvem Seskupení dat byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Digitální akademie Power BI

Seskupení dat do kategorií

Jistě znáte ten pocit, když máte například data o svých zaměstnancích a chcete z nich dělat výstupy.

Zaměstnanců máte například 50 a ukazovat metriky po jednotlivých zaměstnancích sice přichází v úvahu, ale co s těmito výstupy dělat, pokud byste je chtěli seskládat podle nějakých kategorií (seskupení dat), které se v datech přímo nenacházejí.

Kategorií se dá chápat sama o sobě i hodnota věku. Těch je ale velké množství. Takový detail nám může posloužit jako další rozpad kategorií, které splňují rozložení věku například (18;23), <23;31), <31;39), <39;46) a 46+. Možností, jak tyto kategorie vytvořit, je více. Můžete si vytvořit vlastní sloupec buďto pomocí jazyka DAX nebo v Power Query, anebo použít funkci skupiny dat. Tyto možnosti nám na základě připravených kritérií umožní vytvořit kategorie.

DAX zápis pro tvorbu sloupce

Jazyk DAX poskytuje možnost použít funkci IF() nebo funkci SWITCH(), obě tyto funkce ve výsledku pracují s tím, že porovnávají hodnotu s podmínkami na základě výsledku TRUE, FALSE vracejí výsledek.

IF varianta

Sloupec_Kategorie =
VAR _vek = Tabulka[Vek]
RETURN
    IF (
        _vek >= 46,
        “46+”,
        IF (
            _vek >= 39,
            “39-46”,
            IF (
                _vek >= 31,
                “31-39”,
                IF ( _vek >= 23“23-31”IF ( _vek >= 18“18-23”BLANK () ) )
            )
        )
    )

V této variantě si můžete všimnout, že je nezbytné opakovaně zapisovat funkci IF(), abychom dosáhli požadovaného seskupení dat. Zároveň tato varianta vyžaduje, abychom ručně nebo prostřednictvím nějaké funkce zadávali podmínky a výsledné kategorické názvy.

 

SWITCH varianta

Sloupec_Kategorie =
VAR _vek = Tabulka[Vek]
RETURN
    SWITCH (
        TRUE (),
        _vek >= 46“46+”,
        _vek >= 39“39-46”,
        _vek >= 31“31-39”,
        _vek >= 23“23-31”,
        _vek >= 18“18-23”,
        BLANK ()
    )

 

Varianta Switch() je pro zápis o něco úspornější než varianta IF(), protože nemusíme dokola vypisovat tutéž funkci. Stejně jako v předchozí variantě musíme ručně nebo pomocí jiné funkce doplňovat intervaly a názvy pro kategorie seskupení dat.

 

Power Query zápis

= Table.AddColumn(#"Changed Type","Věkové kategorie", each if [Age] >= 46 then "46+" else if [Age] >= 39 then "39-46" else if [Age] >= 31 then "31-39" else if [Age] >= 23 then "23-31" else if [Age] >= 18 then "18-23" else null)


Tento zápis můžete provést přímo pomocí vlastního sloupce (Custom Column) nebo pomocí podmíněného sloupce (Conditional Column)

Stejně tak, jako v předchozích variantách v jazyce DAX je nezbytné používat funkci IF() vícekrát a kategorické názvy pro seskupení dat doplnit ručně nebo pomocí Parametrů.

 

Skupiny dat

Při označení sloupce, ve kterém chcete vyrobit kategorie, se v záhlaví zobrazí záložka Nástroje sloupce (Column tools). Na této kartě se nachází funkce Skupiny dat (Data groups).

Tato funkce poskytuje dvě možnosti, podle kterých dojde k vytvoření skupin dat:

 • Seznam
 • Přihrádka

Pokud vytvoříte seskupení dat do kategorií pomocí této funkce, tak výsledek bude taktéž nový sloupec, který budeme moci v grafu používat. Takto vytvořený sloupec má i svou speciální ikonku, aby byl ihned rozpoznatelný

Seznam

Seznamové seskupení dat umožňuje si napřímo vytvořit jednotlivé skupiny, do který vložíte hodnoty. Jakákoliv hodnota, která nebude uložena do skupin, se uloží do kategorie „Další

Pokud bychom aplikovali nastavení tak, jak ho vidíte na obrázků výše, tak by ukázka výsledku vypadala takto:

Přihrádka

Na rozdíl od seznamu přihrádka pro seskupení dat umožňuje říct konkrétní věkové kategorie. Umožňuje také ale říct, zda intervaly, které bude vytvářet, chci vytvořit podle velikosti neboli po kolika letech se vytvoří nová kategorie, nebo zda chci vždy rozdělit výsledek do přesného počtu kategorií. Při druhé variantě se přihrádka sama postará o výpočet velikostí jednotlivých kategorií a výsledné seskupení dat.

Po vytvoření takovéto přihrádky a jejím umístění do grafu získáme následující výsledky:

Nyní mi Power BI samo vytváří věkové kategorie rozdělené po sedmi letech a nemusíme je sami dopisovat nebo v nějakém případě upravovat.

Nový článek s názvem Seskupení dat byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/seskupeni-dat/feed/ 0
Aktualizace říjen 2020 https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-rijen-2020/ https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-rijen-2020/#respond Sat, 31 Oct 2020 15:46:13 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=31757 Aktualizace Říjen 2020 Tento měsíc přináší nová aktualizace Power BI...

Nový článek s názvem Aktualizace říjen 2020 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Digitální akademie Power BI

Aktualizace Říjen 2020

Tento měsíc přináší nová aktualizace Power BI mnoho způsobů, jak usnadnit práci autorům reportů. Pokud s Power BI teprve začínáte, určitě oceníte vylepšení v úvodní stránce a automatickou detekci tabulek pro Excel a JSON. Pro zkušenější uživatele jsou tady zase dynamické parametry, které pomohou zvýšit rychlost reportů nad vybranými typy datových zdrojů.

Vylepšená úvodní stránka

Nová aktualizace přináší hned několik vylepšení spojených se spouštěním Power BI Desktop. Jistě jste si zaznamenali novou ikonu, která byla představena minulý měsíc. Když nyní spustíte Power BI nebo otevřete nějaký soubor, je nově možné načítání zrušit kliknutím na křížek stejně jako u aplikací Office.

Po načtení programu se zobrazí klasická úvodní obrazovka. Pro většinu uživatelů ale nebyla moc přehledná (vždy, když někdo přede mnou poprvé otevřel Power BI, byl z tohoto okna spíše zmatený). Nově jsou na první stránce reportu umístěny tlačítka pro načtení dat („Canvas watermarks“). Jakmile je v reportu přidaný datový zdroj, změní se tato tlačítka na diagram vysvětlující tvorbu vizuálů.

Za pozornost určitě stojí čtvrté tlačítko z voleb pro načtení dat. Jedná se o ukázkovou datovou sadu, obsahující finanční údaje o prodejích konkrétně soubor ve formátu .XLSX, který je uložen ve složce s daty Power BI Desktop. Nad tímto souborem je k dispozici i krátký tutoriál.

Odvození tabulky

Funkce Odvození excelové tabulky („Automatic Table Detection from Excel files“) se hodí, pokud chcete nahrát více tabulek z jednoho listu excelu, které ale nejsou formátovány jako tabulky (ctrl + t).

Zatím je tato funkce ve verzi Preview. Po zapnutí začne nabízet Navržené tabulky. Z mého krátkého testování, aby funkce fungovala správně, je dobré dodržovat následující pravidla:

 • Jednotlivé tabulky by měly mít mezi sebou alespoň mezeru 2 sloupců
 • Nefungovalo mi to se samostatným sloupcem, bylo potřeba, aby byla tabulka tvořena alespoň 2 sloupci

Podobnou funkci dostal i konektor pro JSON soubory. Tato funkce je také ve verzi Preview. Po jejím zapnutí a nahrání JSON souboru jsou automaticky provedeny transformace, abyste se dostali k tabulce obsahující všechny parametry. Jedná se o velké usnadnění pro uživatele, kteří s JSON soubory nepracují běžně a hned se tak dostanou k datům, které potřebují.

Další funkce

 • Funkce přizpůsobení vizuálů již není ve verzi Preview ale je veřejně dostupná. Zároveň přináší několik funkčních novinek a je možné ji použit i u reportů vloženým např. v aplikaci Teams.
 • Dynamické parametry dotazu M umožní u podporovaných Direct Query datových zdrojů (např. Analysis services) stahovat pouze ta data, která uživatel vybral slicerem na stránce.
 • Konektor pro SharePoint Online List nově umožní vybrat, zda chcete stáhnout všechny sloupce nebo sloupce definované jako „Default view“
 • Z dalších novinek: jednodušší intalace Template apps, více možností pro Power Bi Embedded, přímé generování PBIDS souboru a nové datové konektory pro Spigit a eWay-CRM

Nový článek s názvem Aktualizace říjen 2020 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-rijen-2020/feed/ 0