www.jaknapowerbi.cz https://www.jaknapowerbi.cz Jak na Power BI Fri, 15 Dec 2023 14:15:51 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.5 https://www.jaknapowerbi.cz/wp-content/uploads/2020/02/favicon.ico www.jaknapowerbi.cz https://www.jaknapowerbi.cz 32 32 Power BI aktualizace | prosinec 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/power-bi-aktualizace-prosinec-2023/ Fri, 15 Dec 2023 09:14:23 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34662 Power BI aktualizace | prosinec 2023 Novinky v Power BI...

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | prosinec 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI updates | december 2023

Power BI aktualizace | prosinec 2023

Novinky v Power BI za prosinec zahrnují nové možnosti formátování sloupcových a pruhových grafů, rozšířenou customizaci data labelů nebo zmínku o možnostech Data Activatoru. Novinky za listopad zde.

Microsoft Fabric challenge

Do 15. ledna 2024 je možnost zúčastnít se Microsoft Fabric challenge jakožto součást Microsoft Ignite Cloud Skills Challenge. Za méně než 8 hodin se naučíte propojovat, manipulovat, ukládat, analyzovat a reportovat data pomocí Power BI a Microsoft Fabric. Tato konkrétní výzva má být přípravou na certifikaci Microsoft Certified: Fabric Analytics Engineer Associate, která bude spuštěna v následujících měsících.

Microsoft Fabric Community conference

První výroční komunitní konference Microsoft Fabric s předními odborníky Microsoftu a komunity z celého světa, která se bude točit kolem praktických zkušeností s nejnovějšími funkcemi Microsoft Fabric, Power BI, Databases, Azure AI, Microsoft Purview a mnohem více.

Registrace možné zde.

Novinky v lednu 2024

Tradičně se první měsíc v roce novinky nevydávají. Nicméně MSFT plánuje speciální blog, v rámci kterého se ohlédne za rokem 2023 a shrne některé klíčové momenty.

Zároveň budou oznámeny novinky ohledně certifikací a learningu pro Microsoft Fabric.

Reporting | Power bi | prosinec 2023

On-object Interaction aktualizace

Nový defaultní setup

On-object interaction je věc, které se dostává hodně pozornosti. Tento měsíc je novinkou nový defaultní setup, který má blíže k předchozímu klasickému vzhledu a umožňuje přednastavit následující možnosti na jeden klik:

 • defaultní přesunutí nového “build a visual” menu do pane switcheru
 • defaultní zobrazení (rozbalení) build i data panelů
 • formatovací panel v pane switcheru defaultně
 • “Always open in new pane” defaultně zapnuto = skládání panelů vedle sebe
 • sbalení panelů do pane switcheru namísto zavírání pomocí “X”

Po aktualizaci na prosincový build a se zapnutým “preview” pro on-object budete uvítáni dialogem pro aktualizaci na nový default setup (viz. obrázek). Pokud se vám líbí vaše stávající nastavení a nechcete jít ke klasičtějšímu vzhledu, zvolte Keep setup a nebudou provedeny žádné změny.

power bi-december 2023-reporting-on object interaction-a

Jakékoli lze vždy následně změnit v Options menu a customizovat dle našich potřeb. Seznam možností a co umí: 

 1. Suggest a type by default – pokud preferujeme, aby byla volba v nabídce Build ve výchozím nastavení vypnuta a vždy rozbalila všechna pole, ujistěte se, že tato možnost není zaškrtnuta.
 2. In the Build a visual menu, always show all the visualization types – pokud preferujeme zobrazení všech typů vizualizací v build menu by default, tato možnost musí být zaškrtnuta.
 3. Always show pane switcher – pokud je zaškrtnuto, pane switcher se zobrazí vždy.
 4. Always show the Build a visual menu in the pane switcher – to přesune build menu ze zobrazení vedle vizuálu na na pane switcher. Zaškrtneme, pokud dáváme přednost práci s Buildmenu jakožto s panelem.
 5. Always open a new pane – namísto přepínání mezi panely zaškrtněte tuto možnost, pokud preferujeme skládání panelů vedle sebe jako dříve.

Na závěr jen stav nastavení pro nový default setup:

power bi-december 2023-reporting-on object interaction-b

Multi-select v rámci data flyout menu

V rámci omezování zbytečného klikání při prvním přidávání dat pomocí nového tlačítka „add data“, data flyout nyní umožňuje vybrat více datových polí nebo přidat datová pole hromadně. Stejně jako v rámci data panelu. Jednoduše zaškrtněte všechna pole, která chcete do vizuálu přidat, najednou.

Toto funguje nejlépe, když je zároveň zapnuto „suggest a type“, takže můžete přidat tolik polí, kolik chcete, a PBI za vás umístí pole do příslušných políček.

power bi-december 2023-reporting-on object interaction-c

In product user education

S tolika změnami, které jsou každý měsíc na on-object zaváděny, může být těžké zjistit, kam se některé funkce přesunuly. Tento měsíc MSFT přidává čtyři výukové bubliny, které mají uživatelům ulehčit práci.

 • Kde se nastavuje drillthrough a tooltip page?
  Výuková bublina nyní bude navigovat na nové umístění v části Format > Page information.
 • Kam zmizel analytics pane?
 • Možnosti analýzy, jako jsou chybové úsečky, maximální, minimální nebo percentilové řádky, jsou nyní sloučeny ve Format panelu dole.
 • Pomocí nové karty „Reference line“ na stejném místě můžete nastavit maximální, minimální nebo jinou referenční čáru.
 • Co se stalo s možnostmi kliknutí pravým tlačítkem na data field, jako je přejmenování nebo „show value as“?
 • Jsou stále k dispozici. Jednoduše klikněte pravým tlačítkem na název pole a zobrazí se stejné možnosti jako dříve.
 • Jak obnovím svůj data pane, v případě, že page switcher zmizel?
 • Tohle by neměl být častý problém – výchozí nastavení nyní panely sbalí namísto zavírání. Ale v případě, že tak učiníte, můžete panel kdykoli znovu otevřít na kartě View.
power bi-december 2023-reporting-on object interaction-d
 Více formátovacích možností pro sloupcové a pruhové grafy

Jsou navrženy tak, aby zlepšily vizualizaci našich dat a umožnily působivější analýzy a možnosti vyprávění příběhů. Co tedy přibylo?

power bi-december 2023-reporting-bar-column-charts

Klíčová vylepšení:

 • Apply settings to All nebo v rámci Series: všestrannost použití možností formátování globálně ve všech kategoriích nebo možnost přizpůsobení pro každou jedinečnou individuální sérii.
 • Transparency control: Nyní lze nastavovat průhlednost barvy výplně.
 • Border customization: můžeme vybírat barvu, definovat šířku i průhlednost.
 • Layout: Spacing card přejmenována na Layout card, Reverse Order toggle přemístěn a bylo zavedeno řazení podle hodnoty, dále mezera mezi kategoriemi a mezera mezi sériemi. Díky seskupeným sloupcům a sloupcovým grafům máme nyní možnost Erode nebo Explode skládanou řadu.
 • Advance ribbon settings: lze zvýraznit sérii nebo vytvořit vizuální návaznost pomocí řady možností, včetně shody barvy série nebo výběru barvy, průhlednosti, shody barev nebo výběru barev, šířky ohraničení a rozestupu ohraničení.

Pokud se chcete dozvědět podrobnější informace o těchto nových funkcích, mrkněte na příspěvek na blogu.

Rozšířené formátování pro Data labels

Data labels nyní poskytují rozšířené možnosti přizpůsobení tak, aby hladce odpovídaly našim potřebám při vytváření reportů, a přináší jednoduchou integraci dalších metrik.

power bi-december 2023-reporting-data labels

Klíčová vylepšení:

 • Title: nová Title card umožňuje zobrazení legend a nabízí možnost vynechat legendu pro čistší vzhled. Umožňuje také customizovat názvy data labelů s použitím různých datových polí, nastavitelného stylu písma, barvy a průhlednosti.
 • Value: Možnost rychle a snadno modifikovat na jiné datové pole s rozšířenými možnostmi customizace – font, barva, transparentnost + nová funkce blank value display.
 • Detail: nová funkce Detail card odemyká nový potenciál tím, že umožňuje zahrnutí sekundární metriky. Vyberte libovolné datové pole pro přidání další hodnoty s celou řadou možností formátování.
 • Visual label layout: Nová funkce, která umožňuje vybrat si mezi elegantním labelem s jedním řádkem nebo labelem s více řádky, kde je to žádoucí.

K dispozici pro sloupcové, pruhové, čárové a páskové (ribbon) grafy. Více informací zde.

Azure mapy: Podpora agregace shlukování pro bubble vrstvu

Funkce agregace clusterů pro bublinovou vrstvu s přizpůsobitelnými možnostmi stylů. Tato funkce umožňuje nejen dynamicky agregovat data v bublinových vrstvách na základě různých úrovní zoomu/přiblížení, ale také přizpůsobit vizuální reprezentaci seskupených dat.

Nyní lze formátovat bubliny a vybrat si z řady možností včetně barev bublin, velikosti písma a dalších. Tato úroveň přizpůsobení vylepšuje uživatelské prostředí tím, že jim umožňuje vizuálně zvýraznit a zdůraznit specifické aspekty dat a vytvořit tak působivější a informativnější geoprostorové vizualizace.

azure-map-clustering
Data Activator = alerty na Power BI reportech

V říjnu bylo oznámeno preview Data Activatoru. Power BI komunita dlouho volala o možnost upozorňovat o změnách v datech. Data Activator tohle splňuje.

Z vizuální kontextové nabídky nebo report toolbaru můžete zvolit „Set alert“. Otevře se panel, kde lze nastavit metriku, kterou chcete sledovat, a podmínky, které chcete pozorovat:

power bi-december 2023-reporting-data activator

Po nastavení a potvrzení se vytvoří Data Activator reflex a připojí se k datům ve vaší datové sadě. Data Activator automaticky začne sledovat vaše data a upozorní, když je podmínka splněna.

Triggery lze dále přizpůsobovat tak, aby sledoval složitější podmínky, upozorňoval různé uživatele nebo dokonce spustil Power Automate flow. Více informací v dokumentaci nebo v intro videu.

Data Connectivity

OneLake data hub v Power BI Desktop

Připojení k položkám Fabricu (Datamarts, Lakehouses, Warehouses, KQL Databases) přes datové centrum OneLake je nyní Generally available.

power bi-december 2023-data connectivity

service | power bi | prosinec 2023

Storytelling v power pointu – suggested content

Po delší době dostáváme update pro PowerPoint add-in, který usnadňuje hledání a vkládání Power BI reportů do svých prezentací prezentaci.

Když do slajdu přidáme Power BI add-in, ten automaticky přečte název slidu a navrhne Power BI obsah, který by mohl být relevantní. Pokud je například název slidu „Holiday campaign status“, add-in vám zobrazí seznam reportů, které obsahují relevantní data o kampaních.

Add-in zároveň zobrazuje reporty, které jste v Power BI naposled navštívili, takže opět můžeme snadněji přistupovat k reportům, které  se používají nejčastěji.

Poznámka: Pokud se nezobrazí repoert, který chceme přidat, stačí zkopírovat URL adresu reportu a vložit ji do vstupního pole, tak jako před tím.

power bi-december 2023-data connectivity-powerpoint addin

Můžeme se rozhodnout vložit celou stránku reportu nebo konkrétní vizuál. Před vložením výběru lze také aktualizovat filtry nebo slicery. Hodnoty filtru a průřezu se ukládají společně s reportem nebo vizuálem, který používáme.

power bi-december 2023-data connectivity-powerpoint addin-a

Pokud máme oprávnění udělovat přístup k danému reportu ostatním, můžeme zaškrtnout políčko „Give people automatic access to this data“, takže když si kolegové zobrazí tuto prezentaci, budou moci zobrazit obsah, který jste právě přidali.

Dokumentace zde.

Možnost vyhledávat a třídit v Paginated reportech

Nové máme možnost vyhledávat obsah na všech stránkách paginated reportů v Power BI Service. Týká se to reportů, které jsou publikovány do PBI Service nebo v něm přímo vytvořeny. Před vyhledáváním zadejte požadované parametry pro zobrazení reportu. Vyhledávání funguje na všech stránkách reportu.

power bi-december 2023-data connectivity-paginated report-search

Můžeme také třídit nad sloupcem kliknutím na sort ikonu, až se sestava vyrendruje.

power bi-december 2023-data connectivity-paginated report-search-b

Poznámka: oba druhy searche jsou možné pouze ve web layoutu. Více k prohlížení paginated reportů.

Developers | power bi | prosinec 2023

Power BI Custom Visuals Authentication API

API umožňuje Custom Vizuálům získat přístupové tokeny Azure Active Directory (AAD) prostřednictvím jednotného přihlašování (SSO), což usnadňuje bezpečné a uživatelské operace. Rozhraní API je řízeno global admin settings. Další informace o API.

Dynamic drill control

Tato funkce umožňuje vizuálu povolit nebo zakázat drill funkce dynamicky pomocí API callu.

 • Když je povolena drill funkce, jsou k dispozici všechny funkce drilldownu včetně expand/collapse funkcí. To zahrnuje API calls, příkazy kontextové nabídky, header drill buttons a podporu hierarchie dat.
 • Když je drill funkce zakázána, tyto funkce nejsou k dispozici.

Více informací zde.

Více o tom, co se na API hřišti připravuje.

Git integrace – řešení konfliktů

Při práci s Git integrací ve Fabricu může dojít ke konfliktům, pokud jsou stejné položky upravovány jak v pracovním prostoru Fabric, tak v připojeném úložišti Git.

Aby se předešlo chybám, jsou konfliktní položky takto označeny a konflikty je nutné vyřešit před provedením jakýchkoli dalších změn. V těchto případech je na vás, abyste se rozhodli, které změny ponecháte a které zahodíte.

power bi-december 2023-developers-git integration

MSFT řešení konfliktů usnadnil tím, že přidal možnost řešení konfliktů a výběr obsahu, který chceme ponechat přímo v pracovním prostoru Fabricu, a nemuseli tak přecházet jinam nebo se vracet k předchozím verzím.

Řešení konfliktů (které je přístupné aktualizací položek v source control panelu) je jednoduché – stačí vybrat, zda chceme přijmout příchozí změny nebo zachovat aktuální obsah pro každou konfliktní položku.

Jakmle je výběr proveden, všechny položky jsou sloučeny a aktualizovány a v pracovním prostoru lze provádět jakékoli další změny.

Řešení konfliktů lze také provést reversnutím buďo pracovního prostoru nebo Git verze do předchozího stavu, nebo přímo v Gitu, pokud potřebujeme do detailu zkontrolovat, jaké změny byly provedeny a kterou verzi zvolit.

Více o tom, jak řešit konflikty v rámci Git integrace.

Jenom přípomínáme, že Power BI novinky nebudou ve standardním formátu, ale pouze jako ohlédnutím za celým minulým rokem!

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | prosinec 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI aktualizace | listopad 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/power-bi-aktualizace-listopad-2023/ Mon, 27 Nov 2023 16:15:21 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34578 Power BI aktualizace | listopad 2023 Vítejte u novinek Power...

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | listopad 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI updates | november 2023

Power BI aktualizace | listopad 2023

Power BI listopad 2023. Tento měsíc přišlo neuvěřitelné množství skvělých funkcí, včetně zobrazení dotazů DAX, škálování sémantického modelu a pokročilého filtrování Paginated reportů.

Mimo to Fabric zveřejnil ceny za rezervovanou kapacitu. Power BI novinky za minulý měsíc zde.

Reporting | Power BI | listopad 23

Button slicer (preview)

Nový nástroj na ultimátní “krájení” dat s lehkostí a ve stylu. Jedná se pouze o první krok v předpokládané 5-úrovňové cestě, která má postupně revolucionizovat způsob, jakým s daty pracujeme. Na jejím konci má být současný slicer nahrazen flexibilnější alternativou, která nám dovolí customizovat na daleko vyšší úrovni. 

power-bi-updates-november-23-reporting-new-button-slicer

Dle MFST jde o upgrade, který překračuje hranice nastavené u nového kartového vizuálu, když přináší:

 • Customizaci tvaru a vzhledu sliceru s většími možnostmi kontrolovat radius zakřivení.
 • Nastavitelný layout gridu umožňuje rozdělit náš objekt do řádků a sloupců, a dokonce použít i pixely k úpravám spacingu. 
 • Pokud máme v našem návrhu více tlačítek než řádků nebo sloupců, můžeme použít tzv. overflow styly, použít stránkování, nebo kontinuální scrolování s vertikálním i horizontálním nastavením. 
 • Stejně jako nový card vizuál, button slicer revolucionizuje možnosti zarovnání a formátování vlastností, zároveň nová Label feature zviditelní zásadní informace.
 • Tlačitka je možné obohatit o obrázky a využít nekonečné možnosti URL images
 • Interaktivita – customizace stavů on hover, on press a selected možnosti obohatí uživatelskou zkušenost. 
 • Byly zaneseny nové formátovací možnosti
 • Single select byl obohacen o Force selection toggle a novou možnost Select all.
 • Byla přidána i nová multi-select feature
 • Nové možnosti Tooltipů nyní podporují jak defaultní, tak i report page tooltipy
power-bi-updates-november-23-reporting-new-button-slicer-example

S tímto updatem je nový Button slicer defaultně “zapnutý” a je k nalezení ve Visual galerii i On-object dialogovém okně. Preview se samozřejmě dá vypnout v Options > Preview features > New button slicer. 

V další fázi se dle MSFT můžeme těšit na List a Dropdown slicery

Reference labels – referenční štítky (preview)

Tohle je další velká novinka, která umožňuje do nového Card visual přidávat custom labels, srovnání, klíčové metriky, benchmarky, goals, a mnohem více. 

Referenční štítky mají být druhým krokem v už zmíněné 5-úrovňové vizualizační revoluci. 

power-bi-updates-november-23-reporting-reference-labels

Reference labels mají poskytovat opravdu velkou dávku možností a prostor pro kreativitu. Co tedy můžeme očekávat: 

 • možnost do nich vkládat vícero datových polí (data fields),
 • použití tří hlavních komponent – Title, Value, Detail a navíc taky Custom content použitím rozlišných data fields nebo metrik a aplikovat různé styly jak Titlu tak i Value, 
 • Extra kontext dodáme použitím nových detailů komponenty, můžeme customizovat styl i barvy, 
 • Divider umožňuje definovat hranici reference labels a použít barvy v diferenciaci callout a reference labels,  
 • možnost použití horizontálního i vertikálního layoutu a navíc custom spacing i padding. 
power-bi-updates-november-23-reporting-reference-labels-details

Referenční štítky jsou zase defautlně zapnuté a najdeme je ve Visual galerii nebo v On-object dialogu. Vypnout je lze v options > preview features > reference labels.

Vylepšní Q&A vizuálu díky suggested synonyms z Copilotu

Q&A vizuál nám umožňuje klást otázky o našich datech a dostávat odpovědi ve vizuální formě. To vybavuje konzumenty reportu intuitivním nástrojem k objevování dat bez nutnosti znát model nebo koncept reportu. 

power-bi-updates-november-23-reporting-QA visual-copilot

Q&A vizuál dnes nestojí na generativní AI.

Engine vizuálu procesuje náš přirozený jazyk uvnitř Power BI algoritmickým využitím jazykových principů, propojováním slov a frází, které využíváme v našem datovém modelu. 

To umožňuje vizuálu odpovídat na precizní otázky, ale vizuál i tak nemusí být schopen asociovat vše, co mu dáme, s daty v modelu. 

Autorům reportu má při ujištění, že vizuál poskytne konzistentní a přesné odpovědi, pomoct tzv. Q&A setup tool, díky kterému můžeme definovat synonyma pro názvy sloupců i tabulek v modelu. To také umožní uživatelům používat jejich přirozený jazyk. Tímto způsobem mohou vývojáři explicitně definovat rozlišné způsoby, které mohou uživatelé použít při referování dat, a zajistit tak, že vždy dostanou správné odpovědi.

power-bi-updates-november-23-reporting-QA visual-copilot-synonyms

Power BI umí dva typy synonym: tzv. approved synonyma a suggestions.

Approved synonyms buďto vycházejí přímo z názvů tabulek nebo jsou explicitně definovány autorem reportu. Když použijeme approved (schválené) synonymum jakožto Q&A input, vizuál to vyhodnotí jakobychom použili název datového objektu a dana asociace bude prezentována s vysokou mírou jistoty – zvýrazněna plným modrým podtržením (viz. obrázek).

Suggested synonyma jsou slova, o kterých so PBI myslí, že pravděpodobně referují k jejich korespondujícímu jménu. Mohou pocházet z rozlišných zdrojů – synonyma z Office thesaurus jsou používána defaultně, ale můžeme definovat i organizační kolekci schválených termínů a přidat je manuálně. 

Q&A vizuál dává prioritu approved synonymům, v případě, že vyhodnotí nízkou míru jistoty, zobrazí ji tečkovaným podtržením daného datového objektu. V rámci Q&A setup menu můžeme suggestions přidávat do approved synonyms nebo je mazat úplně. 

power-bi-updates-november-23-reporting-QA visual-copilot-synonyms-setup

Správa synonym je proto důležitou součástí zlepšování kvality zkušenosti s Q&A. Vymýšlení synonym pro každou datovou entitu ve vašem modelu však může být velmi náročné. Copilot pro Power BI tento proces zefektivňuje tím, že pro nás nějaké vygeneruje.

Pokud máme Copilot povolený, existuje několik možností, jak z něj dostat suggestions. Primárně ale musím tuto funkci v Power BI povolit – File > Options > Preview features > Improve Q&A with Copilot.

Následně můžeme být vyzváni k přidání synonym prostřednictvím banneru, který se ukáže vždy, když poprvé vytvoříme Q&A vizuál nebo otevřeme Q&A setup menu.

power-bi-updates-november-23-reporting-QA visual-copilot-synonyms-setup-menu

Copilot dokáže navrhovat synonyma i prostřednictvím Q&A setup menu. Stačí vybrat v suggestions setting drop down menu a hitnout apply. V případě, že už je jako zdroj povolený, stačí kliknout na refresh button.

power-bi-updates-november-23-reporting-QA visual-copilot-synonyms-setup-menu-source

Po vygenerování návrhů, můžeme být vyzváni k revizi – nová synonyma najdeme napravo v Suggestions.

power-bi-updates-november-23-reporting-QA visual-copilot-synonyms-setup-menu-source-new

Synonyma navržená Copilotem budou fungovat stejně jako jakákoli jiná suggested synonyma. To znamená, že je Q&A může využívat jako nouzový prostředek při pokusu určit, na jaká datová pole se může vstup v přirozeném jazyce vztahovat. Je důležité je pečlivě zrevidovat.

Mějme na paměti, že v rámci škálování Copilota můžeme narazit na problémy. To může způsobit, že Copilot vrátí neúplné výsledky, když třeba odešleme příliš mnoho požadavků v krátkém časovém období. Pokud k tomu dojde, stačí chvíli počkat a zkusit to znovu.

On-object interaction – aktualizace

Nastavení “always open in new pane”:

Návrat možnosti konfigurovat náš pane switcher k vrstvení namísto výměny jednotlivých panelů. V případě, že uživatel preferuje chování vizuálu, kdy se nové panely otevíraly vedle sebe – tímto toho docílí. Takhle to vypadalo:  

power-bi-updates-november-23-reporting-on-object-interaction

Zapneme v Options menu:

power-bi-updates-november-23-reporting-on-object-interaction-turnon

Nebo v záložce View:

power-bi-updates-november-23-reporting-on-object-interaction-turnon-1

Změna velikosti data flyout menu:

Přidána možnost zvětšit velikost data menu při práci s dlouhými názvy polí. 

power-bi-updates-november-23-reporting-on-object-interaction-turnon-data flyout

Existuje zde chyba: mohou nastat případy, kdy se úchyty pro změnu velikosti zobrazí nalevo od flyoutu, pokud na pravé straně není dostatek místa. Na nápravě se pracuje.

Add button na tabulkách je zpět:

Tabulky mají zpět Add button. Původně muselo být odstraněno kvůli zmatečnosti a nedostatečné funkcionalitě. Nyní se při vybrání Titlu zobrazí placehoder text, do kterého můžeme přímo psát.

power-bi-updates-november-23-reporting-on-object-interaction-add-button

Příští měsíc se chystají novinky, které vrátí on-objectu dřívější look a umožní měnit následující možnosti na jeden klik:

 • přesunout “build visual” do pane switcheru
 • ukázat build i data panely defaultně rozpadlé vedle sebe
 • formátovací panel v pane switcheru defaultně
 • “always open in new pane” zapnuté – vrstvení panelů defaultně
Azure mapy nyní agregují vícero datových bodů v rámci stejné lokace

Dříve když jsme měli vícero datových bodů v rámci stejné zeměpisné šířky a délky, tyto body se vykreslily separátně – jeden přes druhý. To samozřejmě mohlo vést ke zmatečným vizualizacím. Bylo tam pár scénářů, které to uměly částečně obejít, ale nikdy efektivně a v každém případě. 

power-bi-updates-november-23-reporting-azure maps

S tímto releasem Azure mapy nyní agregují body se stejným zeměpisnými hodnotami stejným způsobem jako to dělají s názvy – umožňují zobrazit v rámci jednoho bodu (bubliny). Takto agregované body pak mohou být filtrovány nebo groupovány dle libosti. 

power-bi-updates-november-23-reporting-azure maps-2
Narrative visual s Copilotem

Dříve Smart narratives – nyní rebrandováno jako Narrative with Copilot. Tento vizuál umožňuje využít Copilota k sumarizovaci dat napříč reportem, na specifických stránkách nebo vizuálech. V nabídce jsou navržené prompty/příkazy, které nabízejí fajn start – např. “Give me an executive summary”, “Answer likely questions from leadership”, nebo “create a bulleted list of insights”. Uživatelé mohou použít svoje custom prompty a otázky, které vrací odpovědi.  

power-bi-updates-november-23-reporting-narrative-with-copilot
power-bi-updates-november-23-reporting-narrative-with-copilot-1
power-bi-updates-november-23-reporting-narrative-with-copilot-2

Uživatelé si mohou zvolit, zda chtějí sumarizaci z celého reportu, vybraných stránek nebo specifických vizuálů napříč reportem – to dává flexibilituv tom, jak finální report bude vypadat. Navíc dostáváme reference k informacím zpět do každého vizuálu, takže můžeme ověřit správnost výstupu. Sumarizace jsou updatovány např. i při filtrování, takže s daty můžeme jednodušše intereagovat bez nutnosti měni prompty. 

Vizuál je k dispozici v Service i na Desktopu. 

power-bi-updates-november-23-reporting-narrative-with-copilot-4

Modeling | Power BI | listopad 2023

Datasety přejmenovány na sémantické modely

Týká se Fabricu i Power BI. Dle MSFT to bylo nutné pro odlišení od ostatních Fabric položek, zjednodušení a zpřístupnění celého produktu. Tato změna se promítne do kompletně celého UI, na dokumentaci se pracuje. APIs nejsou ovlivněny. Načasování této změny vychází z nadcházející General availability Fabricu a je v souladu s přejmenováním ML modelů. Odráží obrovský pokrok, kterého Power BI datasety dosáhly v cestě stát se technologií sémantického modelování na enterprise úrovni. Název sémantického modelu pomůže zvýšit povědomí o jejich neuvěřitelných možnostech.

pbi-updates-november-23-modeling-semantic-models
DAX query view (pohled) k zapisování a posílání DAX dotazů vůči modelu (preview)

Rychlý přehled a analýza sémantického modelu pomocí DAX queries. Jedná se o čtvrtý pohled v rámci PBI Desktop, který umožňuje zúročit mocný DAX a prostřednictvím EVALUATE hledat, analyzovat a prohlížet data v modelu. 

Jedná se o velmi podobnou zkušenost, kterou nyní máme v Power BI Service – funkci Explore. Autoři modelu nyní mohou rychle validovat data i metriky bez nutnosti testovat pomocí vizuálů, publikovat nebo používat externí tooly. Změny v metrikách lze implementovat do modelu. DAX queries se liší od nedávno zveřejněného DAX expressions, které slouží k vytváření položek modelu jako metriky, počítané sloupce, počítané tabulky a obecně více se podobají spíše SQL dotazům a jejich výstupům padajícím do tabulky. 

Existuje několik způsobů, jak novou funkcionalitu využít:

 • Quick queries mohou generovat DAX dotazy za nás – v kontextovém menu tabulek, sloupců a metrik v rámci Data panelu máme k dispozici možnost generovat DAX dotazy k preview dat nebo vytvářet sumarizační statistiky. Už není třeba vytvářet vizuály nebo chodit do Power Query k tomu, abychom se “mrkli” na data.
 • Quick queries umožňují získat DAX výrazy všech nebo jen specifických metrik. Dostáváme DEFINE blok, který definuje DAX výraz a EVALUATE blok, který zobrazuje výstup metriky. 
 • Update modelu – v rámci DEFINE bloku bude možné updatovat metriky v modelu.
 • Metriky referující další metriky lze nyní zobrazit a updatovat v rámci jedné obrazovky. Můžeme následně zkontrolovat jejich výstup a změny potvrdit do modelu. 
 • Performance analyzer v rámci Report view – už nepotřebujeme kopírovat DAX dotaz z analyzeru do dalšího toolu – vše lze zajistit v rámci DAX query view.
 • Všechny tyto funkce jsou dostupné v DAX query editoru (podobný VS code) a posyktují lepší čitelnost i díky možnosti dotazy formátovat.

MSFT plánuje DAX query editor neustále zdokonalovat. Plánuje se integrace s Copilotem, implementace do Power BI Service, postavit na tom možnost debuggovat a optimalizovat výkon. Více o DAX queries. 

Musí se zapnout v Options > Preview features. 

power-bi-updates-november-23-modelind-dax-queries-view
Editace datového modelu v Power BI Service – aktualizace

V preview už od dubna a postupně se vylepšuje. 

Mark as date table

Nyní lze využít funkce Mark as date table. To umožňuje využívat danou tabulku k pro rozlišné date-related akce ve vizuálech, tabulkách, quick measures a více s full time intelligence supportem.

V rámci PBI Service stačí kliknout pravým talčítkem myši na danou tabulku a vybrat “Mark as date table” (viz. obrázek).

pbi-updates-november-23-modeling-mark-as-date table

V dalším kroku specifikujeme datumový sloupec. Power BI následně validuje data ve vybraném sloupci a ujistí se, že je nastaven datumový datatyp a obsahuje pouze unikátní hodnoty.  

pbi-updates-november-23-modeling-mark-as-date table-date column

Přejmenování a mazání tabulek a sloupců

V PBI Service nyní podpora pro: 

 • Přejmenovávání a mazání jakékoli tabulky
 • Přejmenovávání a mazání jakéhokoli sloupce

Service | Power BI | listopad 2023

Explore (preview)

K účelu ad hoc analýzy dat – např. dostanu přístup k datasetu nebo datovému zdroji a chci strávit nějaký čas a poznat, s čím pracuji, než začnu stavět report. Nebo business uživatel potřebuje specifické informace, které postavený report neobsahuje – třeba do ppt prezentace. 

Vytváření reportu zabere dost času. To má řešit Explore funkce, která přichází do public preview. Jde o možnost (podobně jako export do Excelu a vytváření kontingenční tabulky) vytvářet matice nebo jiný vizuál a dostat tak rychle informace, které potřebujeme.

Stačí jít na dataset/report, který nás zajímá:

pbi-updates-november-23-service-explore

Pak stačí začít stavět matici a vizuál do páru:

pbi-updates-november-23-service-explore-2

Dostáváme dokonce i možnost toto uložit jako exploration:

pbi-updates-november-23-service-explore-3
Copilot pro Power BI v rámci Microsoft Fabric (preview)

Copilot byl uveden do Microsoft Fabric, včetně zakomponování prostředi i do Power BI, což umožňuje a pomáhá rychle vytvářet reporty. Copilot byl navíc přidán i do Smart narrative vizuálu, který byl rebrandován na Narrative with Copilot. K použití Copilota je potřeba přístup k pracovnímu prostoru s P1 a vyšší nebo F64 a vyšší kapacitou.

power-bi-updates-november-23-service-copilot in power bi

Všechny novinky ohledně Copilotu na blogu zde.

Dokumentace zde.

Integrace OneLaku pro import mode semantických modelů (preview)

MSFT představuje revoluční technologii pro sémantické modely – Microsoft OneLake Integration for import models. Na klik myší můžeme povolit OneLake integraci a automaticky zapisovat importovaná data do delta tabulek v rámci OneLaku (viz. diagram). 

Data jsou okamžitě přístupná prostřednictvím těchto delta tabulek. Datoví vědci, správci databází, vývojáři aplikací, datoví inženýři, a jakýkoli jiný typ uživatele nyní mohou získat bezproblémový přístup ke stejným datům, která řídí vaše business intelligence a finanční výkazy. Delta tabulky lze zahrnout do svých datových skladů Lakehouses a Synapse Data Warehouses pomocí zkratek, aby uživatelé mohli k dotazování na data používat T-SQL, Python, Scala, PySpark, Spark SQL, R i no-code/low-code řešení. 

pbi-updates-november-23-service-oneLake integration

OneLake integrace může pomoct i v případě, že se na data dotazovat nepotřebujeme – např. když potřebujeme zálohovat. Jde o velmi jednoduchý proces. Ujistěte se, že váš semantické model (import režim) se nachází v prostoru s Premium nebo Fabric kapacitou a že máte povolený large dataset storage format

Následně je třeba umožnit/povolit OneLake integraci a provést/naschedulovat refresh dat. To je vše.

Semantický model zapíše importovaná data do delta tabulek jakožto součást refreshe. Delta tabulky jsou následně udržována, aktualizována bez nutnosti ETL nebo kopírování dat. 

Samozřejmě, že export dat je možný i porstřednictvím Tabular Object Model (TOM) a Tabular Model Scripting Language (TMSL) v případě, že k semantickým modelům přistupujete skrze XMLA endpoint v read-write režimu. Můžete například otevřít SQL Server Management Studio (SSMS) a spustit následující příkaz TMSL (viz také snímek obrazovky níže):

pbi-updates-november-23-service-oneLake integration-SSMS
pbi-updates-november-23-service-oneLake integration-SSMS-1

Pokud jste nainstalovali nejnovější verzi OneLake File Explorer, můžete si úspěšnost procesu exportu pohodlně ověřit pomocí Windows File Explorer.

V OneLake File Explorer klikněte pravým tlačítkem na složku pracovního prostoru a vyberte možnost Sync from OneLake. Poté ve složce pracovního prostoru vyhledejte podsložku s názvem, který odpovídá vašemu sémantickému modelu a končí na .SemanticModel, jako na obrázku výše. V této složce sémantického modelu má každá tabulka režimu importu podsložku, která obsahuje parquet soubory a delta logs delta tabulek.

Tyto podrobnosti však nemusíte znát, pokud přidáte zkratky pro delta tabulky vašeho sémantického modelu do jiných workloads ve Fabric, jako jsou lakehouses atd. Jednoduše spusťte uživatelské rozhraní Shortcut Wizard, vyberte Microsoft OneLake, vyberte sémantický model a pak vyberte tabulky, které chcete zahrnout, jako na snímcích níže, a je to.

Jste připraveni číst a dotazovat se na tabulky pomocí vašich oblíbených datových nástrojů a rozhraní API.

pbi-updates-november-23-service-oneLake integration-SSMS-2

Nyní tedy můžeme použít režim Direct Lake ke čtení delta tabulek přímo z OneLake a zápisu delta tabulek díky integraci OneLake. Fabric nově definuje, jak mohou zákazníci budovat svá BI řešení pro rychlejší výkon v měřítku velkých dat a zároveň snižovat celkové náklady na vlastnictví (TCO) a složitost infrastruktury. Například již nepotřebujete celé portfolio domácích ETL řešení, abyste získali objemy dat jakékoli velikosti do a ze sémantických modelů. 

RLS/OLS security a uložená pověření pro sémantické modely v Direct Lake (preview)

RLS/OLS je Power BI funkce, která umožňuje definovat row-level a object-level přístupová pravidla na semantickém modelu tak, aby různí uživatelé měli přístup pouze k datům (řádkům) a objektům, ke kterým přístup mít mají – na základě rolí a pravidel. Uložená pověření (stored credentials) mají redukovat komplexitu konfigurace a doporučují se při používání RLS/OLS se sémantickými modely v Direct Lake. 

Následující screenshot ukazuje, jak přidat uživatele do RLS rolí v Direct Lake modelu použitím Web modeling experience. 

Více informací o tom, jak nastavit stored credentials v Direct lake dokumentaci

pbi-updates-november-23-service-ols-rls-direct-lake

Pro RLS/OLS v modelech Direct Lake není (téměř) nic zvláštního. Můžete definovat role a přiřadit uživatele jako u jakéhokoli jiného typu sémantického modelu. Mějte však na paměti, že ve výchozím nastavení modely Direct Lake používají autentizaci pomocí jednotného přihlášení (SSO) k základnímu zdroji dat. Použití RLS/OLS ve spojení s SSO může být náročné, protože zahrnuje více autorizačních vrstev – RLS/OLS v sémantickém modelu a autorizaci uživatele u zdroje dat. Pokud byste například chtěli autorizovat nového uživatele, museli byste tohoto nového uživatele přidat do příslušných rolí RLS a zajistit, aby měl uživatel přístupová oprávnění k podkladovým delta tabulkám v Lakehouse nebo datovém skladu.

Správa oprávnění uživatele ve více vrstvách zvyšuje složitost. Proto byla zavedena tato podpora stored credentials. Sémantické modely nyní mohou přistupovat k rozdílovým tabulkám u zdroje s jedinou pevnou identitou jménem uživatelů namísto delegování skutečných identit uživatelů prostřednictvím jednotného přihlášení. Když přidáváte nové uživatele do role RLS, efektivně jim dáváte oprávnění používat pevnou identitu. MSFT doporučuje tento přístup, který se vyhýbá složitostem souvisejícím s SSO, důrazně doporučujeme přepnout na pevnou identitu, kdykoli přidáte RLS/OLS do modelu Direct Lake. Přechod na pevnou identitu je stejně snadný jako navázání modelu Direct Lake na Shareable Cloud Connection (SCC), které má SSO deaktivované. Další informace najdete zde – Connect to cloud data sources in the Power BI service.

Návod na to, jak nakonfigurovat pevnou identitu: 

 1. Zobrazte nastavení modelu Direct Lake a rozbalte sekci Gateway and cloud connection. Všimněte si, že váš model Direct Lake má zdroj dat SQL Server odkazující na lakehouse nebo datový sklad ve Fabric.
 2. V části Mapy na otevřete seznam a klikněte na Vytvořit připojení. Tím se dostanete na stránku správy připojení s otevřeným formulářem nového připojení a předvyplněným informacemi o zdroji dat.
 3. Jako metodu ověření vyberte OAuth 2.0 nebo Service Principal a zadejte přihlašovací údaje pevné identity, kterou chcete použít.
 4. Ujistěte se, že zaškrtnete políčko Použít jednotné přihlašování přes Azure AD pro dotazy DirectQuery, jako na následujícím snímku obrazovky.
 5. Podle potřeby nakonfigurujte další parametry a poté klikněte na Vytvořit. Tím se vrátíte zpět na stránku nastavení modelu Direct Lake. Ověřte, zda je zdroj dat nyní přidružen ke cloudovému připojení bez jednotného přihlášení.
pbi-updates-november-23-service-ols-rls-direct-lake-setup

Více informací o semantických modelech v Direct lakeu.

Sdílená cloudová připojení pro sémantické modely (GA)

Spolu s obecnou dostupností (GA) sdílených cloudových připojení (SCC) byla oznámena i GA podpory SCC pro sémantické modely a paginated reporty. Nyní můžeme tento typ připojení používat ve spojení se svými produkčními sémantickými modely a paginated reporty pro přístup ke cloudovým datovým zdrojům a centralizaci managementu cloudových připojení.

Ve velkých organizacích může centralizace cloudové správy připojení kromě správy datových bran pomoci snížit režii na údržbu datových připojení a přihlašovacích údajů. SCC vám umožňují bezpečně sdílet přístup ke zdrojům cloudových dat prostřednictvím seznamu řízení přístupu. Přihlašovací údaje jsou chráněné a nelze je načíst z SCC, ale uživatelé Power BI s alespoň Use permissions mohou své sémantické modely a paginated reporty připojit ke cloudovým zdrojům dat prostřednictvím těchto SCC.

Můžeme také vytvořit více připojení ke stejnému zdroji dat, což je zvláště užitečné, pokud chceme použít různá nastavení připojení, jako jsou různá pověření, nastavení soukromí nebo nastavení jednotného přihlášení, pro různé sémantické modely, paginated reporty a další artefakty.

Škálování sémantických modelů (GA)

Týká se rozsáhlých produkčních řešení – Power BI automaticky škáluje read-only repliky, aby se zajistilo, že se výkon nezpomalí, když systém používá mnoho uživatelů současně.

A samozřejmě, automatické škálování funguje i pro sémantické modely v Direct Lake. Kromě toho mohou sémantické modely v import režimu benefitovat z izolovaného refreshe, což zajistí, že business uživatelé nebudou ovlivněni náročnými refreshi dat ze zdroje, a nadále budou moci využívat bleskově rychlé dotazy pro interaktivní analýzu.

Tady je souhrn výhod, které může škálování sémantického modelu poskytnout našim reportům a jiným artefaktům:

 • Zvýšená propustnost dotazů – Power BI může automaticky škálovat read-only repliky v případě, že se objem dotazů navýší nebo fluktuuje.
 • Refresh isolation – refresh a write operace na read-write repliky se nedotknou výkonu dotazů na read-only replikách.
 • Větší flexibilita pro pokročilé scénáře refreshe dat – jako side benefit izolovaného refreshe můžeme nyní vykonávat pokročilé refresh operace na read-write replice bez toho, aniž bysme omezili read-only repliky. Stačí vypnout automatickou synchronizaci, refresh, refresh, refresh až je read-write plně aktualizovaný a pak už jenom syncnem zpět s read-only replikou manuálně. 

Škálování sémantického modelu je posledním klíčovým faktorem utvořit z Fabricu a Power BI superset Azure Analysis Services (AAS), přičemž je výrazně kvalitnější ve Fabricu v porovnání se svým ekvivalentem v AAS. Oproti AAS je totiž založený na živé poptávce uživatelů, automaticky se přizpůsobuje na základě chování uživatelů. AAS vyžaduje detailní analýzu k determinaci časů využití, vytvoření automatizovaných skriptů, neustálý monitoring, aby se zajistil optimální set up. Navíc náklad v AAS se lineárně zvyšuje per replika, Fabric je usage based.

Více o nastavení scale outu.

Zobrazení vizuálů v tabulkách (preview)

V návaznosti na vylepšení přístupu (accesability improvements) k tabulkám a maticím byl představen nový view mode Show visuals as tables, který umí zobrazit vizuály v reportu jako tabulku na jeden klik. Někteří uživatelé preferují konzumaci dat v textovém nebo tabulárním formátu v závislosti na jejich stylu učení a použití asistenčních technologií.

Tento nový režim je podobný tomu, jak současný Show as a table zobrazuje podkladová data pro individuální vizuály. Show visuals as tables zobrazí podkladová data pro vizuály na všech stránkách v současném reportu – interaktivní a s možností cross filter.

Aktivovat lze skrze view drop down menu a zvolení Show visuals as tables.  

pbi-updates-november-23-service-show visuals as tables

Vrácení do původního stavu:

pbi-updates-november-23-service-show visuals as tables-revert

Consuming reports in Power BI with accessibility tools.

Pokročilé filtrování pro paginated reporty

Při tvoření paginated reportů v PBI Service můžeme nyní použít pokročilé filtrování – umožňuje definici podmínek jako contains nebo does not contain, is not equal nebo is equal, nebo specifickou hodnotu. Více zde.

Other | Power BI | listopad 2023

Vylepšená přístupnost paginated reportů tvořených v Report Builderu

Do modelu .rdl byla přidána vlastnost StructureTypeOverwrite. Můžeme ji použít k vylepšení přístupnosti paginated reportů v Microsoft Report Builderu a Power BI Report Builder. Reporty pak můžeme publikovat do PBI Service. 

Více o vylepšování přístupnosti zde.

Skill up on Fabric with the Microsoft Learn Cloud Skills Challenge

Jede do 15. ledna. 

Microsoft Learn Cloud Skills Challenge.

The challenge will help you prepare for the Microsoft Certified: Fabric Analytics Engineer Associate certification and new Microsoft Applied Skills credentials.

Dynamická vazba (dynamic binding) datové sady pro paginated reporty

Pomocí dynamické vazby můžeme udržovat jedinou šablonu RDL reportu, kterou lze propojit s více datovými sadami napříč pracovními prostory, namísto kopírování a údržby stovek duplikátů reportů.

Nemusíme vytvářet kopie stejného reportu s odlišnou datovou sadou. Datové sady můžeme dynamicky s paginated reportem svázat, jak je uvedeno v dokumentaci „Bind datasets dynamically to a paginated report“. To platí i o vizuálech paginated reportu a je to popsáno v dokumentaci “Bind datasets dynamically to a paginated report visual”.

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | listopad 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI aktualizace | říjen 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/power-bi-aktualizace-rijen-2023/ Tue, 24 Oct 2023 06:47:53 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34499 Power BI Aktualizace | říjen 2023 Dokončení integrace Power BI...

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | říjen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI novinky | říjen 2023

Power BI Aktualizace | říjen 2023

Dokončení integrace Power BI s OneDrivem a SharePointem, aktualizace a novinky na On-Object interaction, deduplikační pravidla pro kompozitní modely a hlavně model explorer! To je Power BI říjen! 

Jen pro jistotu novinky za předchozí měsíc zde!

Reporting | Power BI | Říjen 2023

Power BI Desktop – Sharepoint a OneDrive integrace

Možnost otevřít, uložit nebo sdílet reporty v rámci OneDrive a Sharepointu byla představena už v květnu, nicméně některé kapacity byly vylepšeny a jsou defaultně zapnuty. 

 • Otevírání reportů uložených v OneDrive a Sharepointu z File menu
 • Ukládání souborů přímo do OneDrive a SharePointu
 • Sdílení v OD a SHP uložených reportů přímo z Power BI Desktop
power bi-october 23-reporting-onedrive-sharepoint-integration
 • Jedná se o důležité změny, protože mnoho uživatelů používá OneDrive a SHP ke spolupráci na reportech ještě před publikováním do PBI Service. Tato aktualizace může zefektivnit jejich pracovní postup. Ad-hoc reporting se stává jednodušším a noví uživatelé, si nemusí zvykat na nové prostředí, protože znají Office rozhraní.
 • Všechny tyto nové funkce v PBI Desktop doplňuje možnost prohlížet si reporty uložené ve OneDrive a SharePointu přímo v prohlížeči. Dříve jsme museli reporty z OneDrivu nebo SharePointu nejprve stáhnout a následně otevřít.
power bi-october 23-reporting-onedrive-sharepoint-integration-a

Je jasné, že každá organizace má své jedinečné potřeby a preference. Dá se to vypnout v Fabric Admin portálu. 

Vše ostatní o integraci zde.

On-Object Interaction aktualizace

Datumová hierarchie ve flyout menu

Při práci s datumy je možné si zvolit mezi hierarchickým zobrazením dat nebo raw datumovým polem. Buďto right click přimo na datové metriky nebo prostřednictvín nového fly out menu. 

Option 1: right click

power bi-october 23-reporting-on-object-right click

Option 2: flyout menu

power bi-october 23-reporting-on-object-flyout menu

Placeholder text pro přímé úpravy

Dříve při zapnutí textového elementu (třeba title) na tabulce se nezobrazil “rezervovaný prostor”, do kterého bycom mohli v rámci on-object přímo začít psát. Uživatelé museli zpět do format panelu a tam přidat title. Nyní, dyž zapneme title (nebo jiný text element), který nemá nastavenou automatickou hodnotu, zobrazí se placeholder, na který lze kliknout a zadat hodnotu přímo ve vizuálu.

 

power bi-october 23-reporting-on-object-placeholder tables

Při editaci přímo takto ve vizuálu se placeholder objeví, i když nedopatřením vymažeme všechny znaky a text element je pořád zapnutý. Placeholdery se objeví pouze, když je vizuál v rámci vybraný (zakliknutý) – když “odklikneme”, odstraní se všechny placeholdery a vizuál se nám zobrazí tak, jak by vypadal při publikaci.

Ribbon a funnel charts podporují on-object

power bi-october 23-reporting-on-object-funnel chart
power bi-october 23-reporting-on-object-ribbon chart
Power BI Home na Desktop verzi

Jedná se o redesign home prostředí, které má poskytovat známý a centralizovaný pohled na všechny naše aktivity v rámci desktopové aplikace. Cílem je posílit produktivitu a zjednodušit práci a konzumaci obsahu.

Díky Power BI Home už není třeba se proklikávat několika menu nebo záložkami, abychom se dostali k našim souborům a reportům. Poskytuje intuitivní interface a funguje jako hub, podobný jiným Office produktům, odkud můžeme managovat všechny naše artefakty z jednoho místa.

 • Můžeme vytvořit nový report přímo z home screen
 • získat přístup k reportům ze sekce “recommended”, které jsme si nadefinovali
 • přistoupit k posledním využitým reportům skrze Quick Access list
powerbi-october 23-reporting-home
Deduplikační pravidla pro kompozitní modely na Power BI Datasets a Analysis Services

Tabulky a metriky v našem modelu musí mít unikátní názvy. V případě, že využíváme kompozitních modelů, je lehké se dostat do situace, kdy mají tabulky i metriky duplicitní názvy a nejsou unikátní. Doteď, když se tohle stalo, jedna z tabulek nebo metrik byla přejmenována za nás. 

Např. pokud jsme vytvářeli kompozitní model ze dvou zdrojů, přičemž oba zdroje definovali tabulky se jménem “Customers”, jedna z tabule by byla automaticky přejmenována na “Customers 2”. To také mohlo vyústit ve zmatečné situace – ztratili jsme přehled, která tabulka pocházela z jakého zdroje. To samé se dělo v případě metrik.

Přichází tedy řešení, které by nám mělo dávat víc kontroly. My nyní můžeme nadefinovat tzv. “name disambiguation rule” ke každému zdroji v kompozitním modelu v případě, že očekáváte takový konflikt názvů. Lze tedy nastavit text, který se přidá buďto před nebo za názvy tabulek a metrik, nebo obou. 

Navíc můžeme toto pravidlo definovat na pouze případy, kdy dojde k duplikaci, anebo obecně v každém případě. Vraťme se k výše uvedenému příkladu a řekněme, že jeden ze zdrojů, které kombinujete, je marketingový a druhý salesový. Nyní můžete nastavit pravidlo deduplikace na zdroji tak, aby se tabulka ‚Zákazník‘ z marketingového zdroje přejmenovala na ‚Zákazník (marketing)‘:

powerbi-october 23-reporting-deduplication

Tuto možnost najdeme v Settings v dialogovém okně, které se ukáže, když nastavujeme připojení kompozitního modelu na Power BI dataset nebo model v Analysis Services: 

powerbi-october 23-reporting-deduplication-a

Poté, co vytvoříte připojení a nastavíte pravidlo deduplikace, váš seznam objektů (polí/fields) bude zobrazovat položky „Zákazník“ i „Zákazník (marketing)“ podle vámi nastaveného pravidla deduplikace:

powerbi-october 23-reporting-deduplication-b

Co je dobré si zapamatovat:

 • můžeme specifikovat, jestli chceme text přidat jako prefix nebo suffix
 • aplikovat pravidla na tabulky, metriky, nebo v obou případech
 • zvolit, zda chceme pravidla aplikovat pouze v případě, že nastane konflikt nebo pravidla aplikovat obecně ve všech případech
 • Pokud tyto pravidla nespecifikujeme, aplikuje se původní politika.

Více v dokumentaci.

Modeling

Editace datového modelu v Power BI Service – aktualizace

Nové vychytávky byly zveřejněny už v dubnu a na základě feedbacku byly implementovány následující změny: 

Manage relationships – dialogové okno

Nyní můžeme jednoduše zobrazit a editovat všechny vazby v rámci modelu v Power BI Service. V záložce Home zvolíme “Manage relationships

powerbi-october 23-modeling-data model-editing

Otevře se předělaný dialog okno „Manage relationshhips“, který poskytuje komplexní pohled na všechny vazby spolu s hlavními parametry na jednom místě. Zde si můžeme vybrat, zda chcete vytvořit nové vazby nebo upravit ty existující.

powerbi-october 23-modeling-data model-editing-dialog

Navíc můžeme filtrovat a zaměřit se na konkrétní vazby v modelu na základě kardinality a směru Cross filteru.

powerbi-october 23-modeling-data model-editing-a
Public preview Model exploreru s vytváření calculation groups a vazeb přímo v properties panelu

Model explorer je nyní v public preview a dostupný přímo v model view, kde máme přehled o všech našich objektech v rámci datasetu a můžeme mezi nimi jednoduše navigovat. Konečně tedy plná visibilita sémantického modelu.

powerbi-october 23-modeling-model explorer-public preview

Nová záložka zobrazuje semantický model datasetu.

Přibyly i nové ikony a jsou naplánovány další změny v rámci UI, které by se měly implementovat do konce roku.

powerbi-october 23-modeling-model explorer-public preview-a

Všímněmě si, že groupy metrik se vždy zobrazí na horních pozicíh, za nimi calculation groups, a pak až tabulky v modelu. 

Co se týče calculation groups, můžeme je nyní nejenom vidět, ale zároveň vytvářet a editovat – v Power BI Desktop! Calculation Groups je mocný nástroj, který nám umožňuje aplikovat dynamické výpočty nad našimi existujícími metrikami. 

Např. můžeme vytvořit CG, která aplikuje time intelligence funkce jakožto calculation položky jako např. YTD, QTD, MTD, atd a to na jakoukoli metriku v modelu. 

Více v dokumentaci.

Pokud chceme CG v Desktopu vztvářet,  přejdeme do model view, klikneme na novou záložku/kartu „Model“ v data panelu. Pokud klikneme na CG nod, máme tři možnosti, jak vytvořit novou. (1) Tlačítko v menu nahoře, (2) Context menu, (3) Properties panel.

Po kliknutí na “New calculation group” budeme v případě, že nemáme zapnuto “blokování” implicitních metrik, upozorněni, že toto nastavení musí být povoleno.

powerbi-october 23-modeling-model explorer-new-calculation group-a

Po vytvoření CG, dostaneme se přímo do první calculation item, kde můžeme následně definovat DAX výraz, který chceme aplikovat na stávající metriky. 

powerbi-october 23-modeling-model explorer-new-calculation group-b

Můžeme tedy upravovat DAX výraz přímo v DAX formula okně nebo můžeme jako calculation item přidat dynamic format string z properties panelu.

Nový calculation item můžeme vytvořit z contect menu (right-click) na calculation items node nebo přímo na CG a taky v propertie panelu. 

powerbi-october 23-modeling-model explorer-new-calculation group-c

Pořadí calculation items lze měnit v properties panelu v Calculation items node nebo pomocí kontextového menu (kliknutím pravým tlačítkem) na samotné calculation items.

powerbi-october 23-modeling-model explorer-new-calculation group-d

Další fíčura, kterou nyní můžeme použivat přímo z Model exploreru je možnost vytvářet vazby v properties panelu. Stejně tak, jak jsme mohli editovat vazby bez dotazování dat a pak všechno najednou validovat talčítkem Apply change, nyní můžeme vazby i vytvářet. Prostě jenom vybereme vazby z nodu Relationships v rámci model exploreru. 

powerbi-october 23-modeling-model explorer-new-calculation group-e

Tím se dostaneme na prázdné dialogové okno propertie panelu, které vyplníme a můžeme aplikovat, když jsme hotovi. 

powerbi-october 23-modeling-model explorer-new-calculation group-f

Více o vytváření a editování vazeb.

Model explorer zároveň ukazuje i další rozměry modelu, kterými jsou perspectives and cultures – ty musí být stále vytvářeny mimo Desktop prostřednictvím externích nástrojů pro XMLA zápis nebo přímo skrz XMLA. 

Více o Dataset connectivity a management s XMLA endpointy v Power BI a Externích toolech v Power BI Desktop. 

Více o perspectives v tabulárních modelech Analysis Services. Anebo cultures, které jsou překladovými variantami sémantických modelů. 

Všechny tyto funkce jsou k dispozici s poslední verzí Power BI Desktop, zapneme je v Public Preview features. File > Options and settings > Options > Preview features (v rámci globální sekce). 

powerbi-october 23-modeling-model explorer-new-preview features

Service | Power BI | říjen 23

OneLake data hub – Quick acces k našim datům

Je centrální lokace, kde najdeme organizační data. Byly přidáno pár vylepšení, které mají dočasnou zkušenost vylepšovat. 

Explorer panel – Quick access

Umožňuje nám navigovat pracovními prostory na základě hierarchie a scopu datových položek ve specifických pracovních prostorech. 

Přidána byla možnost Quick Access sekce, do které padají pinned WS, naposledy použité WS a aktivní WS.

Favorite items

Nová záložka, která sjednocuje označené/oblíbené položky.

powerbi-october 23-service-OneLake updates
Deployment pipelines – customizace

Vytváření customizovaných deployment pipelines 2-10 fází

Cca od poloviny října si budeme moct sami nadefinovat, kolik fází má mít naše deployment pipeline. 

powerbi-october 23-service-deployment pipelines

Můžeme je pojmenovat dle sebe, názvy mohou být i po vytvoření změněny.

powerbi-october 23-service-deployment pipelines-a

Počet fází ale už po vytvoření změnit nelze.

Stejně tak customizace už existujících pipeline není možná. Přesun existující pipeline znamená vytvoření úplně nové, odpojení WS od původní pipeliny a jejich přiřazení k novým fázím nově vzniklé.

Deployment pipeline multi-tasking

Nové záložky na levém navigation baru kdykoli otevřeme novou položku nebo deployment pipeline.

powerbi-october 23-service-deployment pipelines-b

Nový entry point na Deployment pipelines main page 

powerbi-october 23-service-deployment pipelines-c

To byly novinky z Power BI za říjen. Je jasné, že už se těšíme na další nálož. A jenom pro jistotu pro ty, kdo by ještě nevěděli o konferenci, která má hodně co dočinění s Power BI – mrkněte na www.powerconference.cz.

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | říjen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI aktualizace | září 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/power-bi-aktualizace-zari-2023/ Thu, 21 Sep 2023 12:54:48 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34419 Power BI aktualizace | září 2023 Update úpravy modelu v...

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | září 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI updates september 23

Power BI aktualizace | září 2023

Update úpravy modelu v Power BI Service, velký update Q&A vizálu, nové parametry pro MINX a MAXX, novinky v rámci Git Integrace a daleko více. Odkaz na oficiální MSFT blog zde. Novinky z minulých měsíců zde. Power BI září

General 

Upgrade Power BI Desktop .NET Framework na 4.7.2 a novější

Po 30. září nebude dále podporován Power BI Desktop v rámci .NET Framework 4.5. Vyhnout se potížím se supportem znamená upgradovat na verzi .NET Framework 4.7.2. a vyšší. 

Reporting | Power BI září 23

Mobile layout – interaktivní canvas

Nová funkcionalita, která umožňuje ještě před publikování otestovat, jak se v dané aplikaci budou buttons, slicers, visuals (tlačítka, filtry, vizuály) chovat. 

power bi-september-reporting-mobile layout

Dále je možné intereagovat s vizuály přímo v aplikaci, a přizpůsobovat tak třeba sloupce tabulek a matic velikosti displeje telefonu.

power bi-september-reporting-mobile layout-1
Vylepšení Smart Narrative funkce

Nyní zvládne zobrazit textové i numerické hodnoty. Do teď limitováno na čísla. 

power bi-september 23-smart narrative

Více o schopnostech Smart narrative vizuálu na Create smart narrative summaries – Power BI | Microsoft Learn.

Modeling

Úpravy datového modelu v Power BI Service – updates

Tohle se do preview dostalo v dubnu a od té doby MSFT zpracovával feedback – tohle se povedlo spravit. 

Limitace zobrazení

Změny, které nyní provedeme na modelu v rámci organizace nebo rozvržení nyní zůstanou zachovány i v případě pohybu mezi Power BI Desktop a Service.

 • Změny provedeny v Desktopu budou propsány i do Service při uplodování .pbix souboru.  
 • Stejnou logikou změny provedeny v Service se propíšou do Desktopu, když si stáhneme .pbix z cloudu.
Editace lingvistických vazeb v rámci nastavení Q&A vizuálu

Dle MSFT je Q&A vizuál efektivní cestou, jak pomoci uživatelům porozumět jejich datům kladením otázek a získáváním odpovědí ve formě vizuálů. Zároveň poskytuje možnost zkoumat data způsobem, který třeba report nepokrývá – a to bez znalosti datového modelu nebo zkušeností s vývojem. 

power bi-september 23-modeling-edit relationship

I když je engine pod vizuálem relativně úspěšný v odpovídání precizních otázek o datech, může mít občas problémy s přidělováním každého slova nebo fráze, které uživatel použije k datům v modelu. 

Například odpověď na otázku “What are our best consoles this year?” může vyžadovat propojení termínu consoles s názvem products v modelu (sloupci) a porozumění, že termín best koresponduje s nejvyšší hodnotou prodeje. Tyto termíny jsou kontextuální – uživatelé mohou samozřejmě pod pojmy console a best rozumět v různých odvětvích kompletně odlišné věci. 

Aby se zajistilo, že bude vizuál poskytuje konzistentní a přesné odpovědi založené na unikátním jazyku, který daní uživatelé používají, MSFT spouští Q&A setup tools, což má zajistit a poskytnout relevantní synonyma k názvům sloupců a tabulek v  modelu. Tímto způsobem mohou autoři explicitně definovat console jakožto referenci ke sloupci s products, a uživatelé tak dostanou vždy relevantní a odpovědi. 

Nicméně synonyma (podstatná jména) řeší pouze polovinu problému. Další částí jsou totiž přídavná jména, slovesa, předložky a příslovce, která nelze definovat tak jednoduše a je třeba je zakomponovat do frází – klasifikují ostatní termíny nebo je spojují dohromady. V předchozím příkladu například Best. V kontextu otázky “who sold the most books” je nutné vědět, že obchod prodává knihy – propojit obchod s knihami.

Těchto lingvistických vztahů je mnoho, a proto byl vytvořen nový způsob/tab, který slouží k jejich vytváření a správě v kontextu našich dat. Do nového nastavvení se dostaneme pomocí ozubeného kolečka přímo na vizuálu (nebo přes QandA setup v záložce Modeling) a kliknutím na novou záložku Relationships.

power bi-september 23-modeling-QandA-setup

Zde můžeme definovat různorodé vztahy včetně sloves, přídavných jmen, podstatných jmen, předložek, atd. Zvolíme typ, který nejlépe vystihuje termín, který chceme definovat (např. best je přídavné jméno) a dále pouze následujeme prompty k definici toho, co daný termín zmanemá v kontextu našich dat.

Investice MSFT do Q&A zde nekončí. Dokonce i ve světě, kde jsou schopnosti přirozeného jazyka stále více řízeny velkými jazykovými modely, vidí hodnotu v přesnosti, konzistenci a flexibilitě tohoto nástroje. Takže se máme na co těšit.

Změny v DAX funkcích MINX a MAXX

K funkcím MINX a MAXX byl přidán volitelný variant parametr. Funkce defaultně ignorují text a boolean hodnoty v případech, kdy se vyskytují variace nebo kombinace datových typů – např. text s číselnými hodnotami. S parametrem TRUE nyní zohlední i textové hodnoty. 

MSFT ukazuje na následujícícm příkladu:

september 23-modeling-minx-maxx

MINX a MAXX bez parametru (nebo s parametrem FALSE) ignoruje text i boolean hodnoty.

september 23-modeling-minx-maxx-1

MINX a MAXX s parametrem TRUE nyní zahrnuje textové hodnoty, booleeans jsou stále ignorovány. 

september 23-modeling-minx-maxx-2

Defaultní nastavení parametru pro funkce je FALSE – všechny existující DAX výrazy tedy změnou nebudou ovlivněny. Aby funkce začaly zohledňovat i text, je třeba ve všech existujících metrikách zahrnout třetí parametr TRUE. Více v dokumentaci Microsoft learn:

MINX function (DAX) – DAX | Microsoft Learn

MAXX function (DAX) – DAX | Microsoft Learn

Úpravy vazeb v properties panelu (generally available) 

V public preview od října 2022. V model view v PBI Desktop tedy v rámci modelu můžeme kliknout na jakoukoli vazbu a vztahy upravovat v novém Properties panelu. V PBI Service k dispozici v rámci web modeling. Tento způsob umožňuje upravovat vazby bez okamžitého spouštění dotazů a validovat změny a vazby až po úpravách – apply changes. Přínosné především pro ty, co používají DirectQuery Storage mode – tyto dotazy trvají déle a zatěžují datové zdroje.

Více v dokumentaci. 

Service | Power BI září 23

Vylepšení na Row-level security test as role

Reakce na feedback a prosby o update, přidáno bylo: 

 • nové dropdown menu, které umožňuje vybrat a testovat jakýkoli report napojený na daný dataset
september 23-service-row-level-security-test-as-role
 • mělo by být jednodušší zobrazit si důležité detaily povolení týkající se specifického účtu/individua v rámci testování z pohledu této persony
september 23-service-row-level-security-test-as-role-1
 • byly vylepšeny warning a error zprávy

Vše o validaci row-level security rolí v dokumentaci.

Mobile | Power BI září 23

Podpora režimu AAD sdíleného zařízení (AAD Shared device mode) – PREVIEW

Obecně jde o iniciativu v rámci podpory pracovníků v první linii, resp. poskytnutí dat a informací k jejich práci. Proto Power BI mobilní aplikace od tohoto měsíce podporuje tzv. Azure active directory shared device mode.

Shared device mode (režim sdíleného zařízení) umožňuje konfiguraci jednoho zařízení tak, aby mohlo být sdíleno vícero kolegy/zaměstnanci. Jde o častý scénář pro pracovní sílu v první linii, kdy nepoužívají osobní zařízení, ale je jim přidělen sdílený mobile device. 

Shared Device Mode umožňuje tzv. Single sign-on (SSO) a device wide sign out v rámci Power BI i všechny ostatní aplikace, které podporují Shared Device mode. 

 • Když se uživatel přihlásí do podporované aplikace, bude zároveň zalogován i do ostatních aplikací, které jsou kompatibilní a podporují Shared Device Mode. 
 • Když se uživatel odhlásí z podporované aplikace, dojde k odhlášení i na všech ostatních integrovaných aplikacích – prevence proti neoprávněnému nebo nezamýšlenému přístupu dalšího uživatele.

Use Case: Když si pracovník vybere zařízení na začátku směny, potřebuje se zalogovat do jedné aplikace, která Shared Device Mode podporuje (např. Power BI) a automaticky dojde k přihlášení i do ostatních relevantních aplikací, které SDM podporují – vše v rámci jednoho účtu uživatele. Na konci směny když dojde k odhlášení z Power BI (např.), dojde ke globálnímu odhlášení ze všech dalších aplikací. Zařízení je bezpečné a připraveno pro dalšího pracovníka. 

Developers

Paginated reporty získávají podporu pro integraci s gitem

Od té doby co byla tato integrace spuštěna, byly podporovány pouze dva druhy artefaktů – Power BI reporty a Power BI datasety. 

Nyní tedy spuštěno i pro paginated reporty (stránkované sestavy).

Po propojení našeho workspacu s Azure DevOps, můžeme potvrdit (commitnout) změny i v našich paginated reportech a verzovat je v git repozitáři. Následně tedy můžeme otevřít a editovat .rdl soubory přímo v Power BI Report Builderu a pushovat změny zpět do git repozitáře. Náš workspace identifikuje změny a vyzve vývojáře, aby současný stav repozitáře synchronizoval do workspacu, včetně nových změn v paginated reportu.

Více o používání gitu s paginated reporty v dokumentaci.

Checkout a Switch vývojových větví v rámci workspacu (Checkout and Switch Branches in a Workspace)

Pracovní prostor lze v jeden moment napojit pouze na jednu vývojovou větev (branch). Jakmile propojíme pracovní prostor s git repozitářem, můžeme narazit na scénáře, kdy chceme změnit pouze vývojovou větev. Byly přidány dva způsoby, které tohle mají zjednodušit:

 • Checkout branch – umožňuje jednoduše vytvořit novou větev na základě aktuálního stavu workspacu. 
september 23-developers-git-integration

Pokud jdeme cestou checkoutu, můžeme vytvořit novou větev, která bude připojena k workspacu, přičemž nepotvrzené změny zůstanou zachovány. Užitečná věc v případech, kdy se řeší konflikty – můžeme commitnout změny do záložní větve a paralelně řídit konflikt v git repozitáři.

 • Switch branch – admini pracovních prostorů mohou jednoduše změnit připojení workspacu k jiné větvi. 
september 23-developers-git-integration-1
september 23-developers-git-integration-2

Využívání větvení je užitečné pro vyčlenění různých stavů vývoje vašeho projektu (ve vývoji, testování, připraveno na produkci). Dále se využívá v případě, že na projektu pracuje více vývojářů zároveň, pak je vhodné, aby každý pracoval na vlastní vývojové větvi. Jak již bylo zmíněno, díky vytváření větví lze vyřešit konflikty, které mohou nastat při synchronizaci pracovního prostoru.

Nový E2E CI/CD tutorial

Popisuje, jak pracovat s deployment pipelines a gitem jakožto součástí CI/CD procesu. Tyto dvě fíčury dokážou pomoci ve vytvoření mocné E2E flow – když se správně propojí. MSFT dává k dispozici step-by-step návod, jak z těchto nástrojů dostat maximum. 

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | září 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI aktualizace | srpen 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/power-bi-aktualizace-srpen-2023/ Fri, 01 Sep 2023 10:00:33 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34377 Power BI aktualizace | srpen 2023 Máme nový layout switcher...

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | srpen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
power bi srpen 2023

Power BI aktualizace | srpen 2023

Máme nový layout switcher v ráci On-Object interaction, update ORDERBY funkce, kvartální výběr vizualizací a daleko víc. Power BI novinky za srpen jsou tu a červencové (kdyby něco) pro připomenutí zde.

Reporting | Power bi srpen 2023

Nový Layout Switcher

Byla přidána nová tlačítka, která zjednodušují přepínání mezi mobilním a webovým rozložením vašeho reportu. Jsou hned na ráně, umístěna dole vpravo  vedle page navigátoru – stránek reportu. 

power bi-reporting-new layout switcher
nové nastavení škálování velikosti/rozsahu bublin

Týká se scatter chartů a mapových vizuálů, přičemž získáváme větší kontrolu nad tím, jak velikost dané bubliny (daných bublin) reaguje na data – volíme mezi přesností a výrazností na základě našich preferencí.

Nastavení Magnitude přesně kopíruje proporce dat. Data range nastavení definuje limity velikosti bublin tím, že je mapuje na datové maximum a minimum. Auto option (což je zároveň i default pro nové reporty) vybere vhodné nastavení na základě charakteru dat. Více informací v dokumentaci.  

Toto nastavení se upravuje v formátovacím panelu: Markers > Shape > Range scaling pro scatter charty vs. Bubbles * Size > Range scaling pro mapy. 

Pro reporty, které vznikly v dřívějších verzích Power BI, se defaultně změní nastavení na Deprecated (rozdíl v zobrazování negativních hodnot) u scatter chartů a Data range pro mapy.  

Azure Maps vizuály budou tuto funkci zavádět v následujícím updatu.

power bi-reporting-new buble range scaling
On-Object interaction (preview) 

Změna velikosti a pozice On-Object meníček

Byla přidána možnost měnit horizontální velikost on-object menu (zvětšovat/zmenšovat), což může být užitečné, když pracujeme s dlouhým názvy buněk (použitých metrik a dimenzí) 

power bi-reporting- on-object interaction

Dalším updatem je umožnění pozicování meníček a v důsledku tedy lepší využívání prostoru vůči canvasu (prostoru na canvasu). Před updatem – v případech, kdy byl vizuál umístěn blízko spodní hranice canvasu, menu se nutně velmi změnšilo a bylo nutné hodně scrollovat, pokud jsme se chtěli dostat k jednotlivým data fields (některé vizuály mají větší počty tzv. field wells, čili fields of fields – X-osa, Y-osa, legenda, atp. pozn. red.) viz. obrázek dole vlevo. Nyní po updatu se meníčko roztáhne směrem nahoru a my tedy vidíme všechna field wells bez nutnosti scrollovat. 

reporting-on-object interaction-positioning-2

On-object a formátování submožností nyní podporováno i ve funkci spotlight a  focus mode

Když spotlightujeme vizuál nebo si jej rozšíříme ve focus módu – můžeme nyní využít on-object formátování. 

reporting-on-object interaction-focus mode

V rámci focus módu je někdy těžké rozeznat, zda jsme ve formátovacím módu (jediný rozdíl je mírně zvýrazněný okraj rámečku). Proto MSFT přidal do headeru tlačítko k lepšímu rozpoznání, že jsme ve format modu a jak se z něj dostat a přitom zůstat ve focus módu.  

reporting-on-object interaction-spotlight

Modeling | Power BI srpen 2023

Update ORDERBY funkce

Pokud máme v datech blank hodnoty, můžeme v rámci ORDEREBY specifikovat, jak je seřadit přidáním BLANKS LAST nebo BLANKS FIRST. 

modeling-orderby-blanks

Určení, jak s blank values nakládat, je volitelné, a může být kombinováno se specifikací směru řazení (ASC/DESC). Validní hodnoty zahrnují:

 • BLANKS DEFAULT. Defaultní hodnota – chování pro numerické hodnoty = blank hodnoty budou seřazeny mezi nulou a negativními hodnotami. Chování pro stringy = blank values jsou seřazeny před všemi stringy, včetně prázdných stringů.
 • BLANKS FIRST. Blanky se vždy obejví na začátku řazení, nezávisle na ASC/DESC definici. 
 • BLANKS LAST. Blanky vždy na konci řazení, nezávisle na ASC/DESC definici. 

Více v dokumentaci.

Data Connectivity

Moderní data connectivity a discovery experience v rámci Dataflows – New Get Data způsob

Nová “zkušenost” v rámci Dataflows, Dataflows Gen2 a Datamartů. Dnes uživatelé stráví mnoho času hledáním správných dat, informací k připojení a přístupů (credentials). S novým Get Data způsobem je daleko jednodušší procházet různé Fabric artefakty v rámci OneLake data hubu. Cílem tohoto vylepšeného prostředí je urychlit proces a dostat nás co nejrychleji k datům, která hledáme.

Podrobně k dispozici na blogu Announcing a new modern data connectivity and discovery experience in Dataflows.

Lakehouses (connector update)

Tato aktualizace přináší významná vylepšení výkonu Lakehouse konektoru. Nutné aktualizovat na srpnovou verzi Power BI Desktopu a Gateway.

service

XMLA Write support pro Direct Lake datasety

Direct Lake datasety nyní podporují XMLA write operace – můžeme tedy používat nástroje a skripty k vytváření a správa Direct Lake datasetů. 

SQL Server Management Studio (SSMS), Tabular Editor, DAX Studio a další (záleží na preferenci) můžeme nyní napojit přes XMLA endpoint k našim Direct Lake datasetům a provádět libovolné operace –  nasazování, customizace, slučování, skriptování, debugging, testování. Přes Azure DevOps nebo GitHub můžeme implementovat source control, verzování a kontinuální integraci našich datových modelů. Můžeme automatizovat, streamlinovat vývoj a deployment procesy. Přes PowerShell nebo REST API lze automatizovat tasky jako aktualizace nebo aplikace změn přímo do Direct Lake datasetů. XMLA Write je neskutečně mocný nástroj a klíč k efektivnímu datovému modelování a produktivitě over all. Více informací o XMLA endpointech na MFST ofiko blogu.

Automatická synchronizace replik pro Dataset Scale-Out (preview)

MSFT ohlašuje dokončení konfiguračního rozhraní API v rámci škálování datasetů a ohlašuje funkci synchronizace replik. Konkrétně to znamená, že škálování nemusíme zapínat na úrovni workspaců prostřednictvím XMLA requestu. XMLA příkaz je zastaralý a do budoucna nebude k dispozici. Nyní můžeme škálování zapínat na jednotlivých datasetech přes REST API.  

Taky už není nutné manuálně synchronizovat read repliky – můžeme využít výhod automatické synchronizace, která je nyní defaultně zapnuta. Nicméně je možné ji vypnout a synchronizovat read/write a read repliky manuálně v rámci řízené izolace aktualizace. 

Více na bloguautomatic replica synchronization announcement blog. 

Mobile

Vyber si svůj start-up obsah

Mobilní appka Power BI nyní nám uživatelům nabízí možnost vybrat si, jaká položka/report se má při otevření aplikace automaticky zobrazit. Jde o ušetření času především pro ty uživatele, kteří si zobrazují specifickou položku pořád dokola – teď už nemusí při každém spuštění navigovat stejnou cestu  z homoe page k cílovému reportu pokaždé, když appku zapnou. 

MSFT tomu říká launch item – ten nakonfigurujeme tak, že si specifickou položku otevřeme (report page, dashboard, scorecard, PBI aplikace), klikneme na More options (…) menu a vybereme možnost Set as launch item. Jde v podstatě o záložku, přičemž můžeme využít vždy jen jednu, resp. jen jedna položka může být launch itemem. 

Admini zároveň mohou využít mobile device management nástroje (MDM) a nakonfigurovat launch item vzdáleně pro skupinu uživatelů a usnadnit jim tak práci s appkou. 

power bi-mobile-start-up-content

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | srpen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power bi aktualizace | červenec 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/power-bi-aktualizace-cervenec-23/ Tue, 18 Jul 2023 09:08:21 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34336 power bi | červenec 2023 Červenec se v Power BI...

Nový článek s názvem Power bi aktualizace | červenec 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI updates July 2023

power bi | červenec 2023

Červenec se v Power BI zdá být výjimečně “okurkovým” měsícem. I tak ale nabízí pár vychytávek jako jsou třeba Smoothed a Leader Lines. Oficiální MSFT blog k dispozici zde.

Červnové novinky pro jistotu najdete zde.

Reporting | Power BI červenec 23

Smoothed and Leader lines 

Z MSFT zaznívá ohledně této nové funkce velké nadšení – hladší (“smoother”) spojnicové a plošné grafy (v nastavení Lines > Shape > Line type).

power bi-july 2023-smooth line-area charts

K tomu ještě přibyly tzv. Leader lines pro spojnocové a plošné grafy – můžeme definovat vizuální spojení s konkrétním datovým bodem a labelem (nastavení Data labels > Options > Leader lines).

power bi-july 2023-leader lines

V následujících měsících budou tyto menší ale velmi cool aktualizace pro tyto a další vizuály přibývat. 

On-Object Interaction (preview) 

Customizace Pane switcheru (přepínacího panelu) 

Bylo přidáno “+” tlačítko umožňuje rychlé přidávání nových funkcí bez nutnosti jít do lišty “View”. Menu rovněž obsahuje popis toho, co všechno je možné přidat/jaké jsou jejich funkce – stačí nakonfigurovat jednou a nastavení se propíše napříč Power BI do všech reportů. 

power bi-july 2023-on-object interaction-pane switcher

Kliknutím s CTRL na vícero výběrů v Pane switcheru umožňuje otevření několika oken, resp. možností formátování reportu. 

Modeling | Power BI červenec 23

Úpravy datového modelu v Power BI Service (preview) 

Co se stihlo od dubnového releasu přidat?

Potvrzení vztahů (Relationship validation) 

Stejně jako v Power BI Desktop nyní při definici vztahů je systém automaticky zvaliduje, resp. nabídne vhodný výběr pro kardinalitu a cross filter výběry. 

Service

Předělání Dataset details page

Když klikneme na dataset v OneLake data hubu, resp. ve workspace view, dostaneme se na předělanou stránku, která nabízí i pár nových možností pro lepší user experience.

Co všechno tam můžeme očekávat? 

 • Actions: rozlišné akce, které na datasetu můžeme performovat, jako např. tvorba reportu a refresh datasetu –  nově přidána možnost zobrazit historii aktualizací pod refresh menu
 • Dataset metadata: možnost získat info o datasetu díky deskripci a doby posledního refreshe. 
 • Related Items: možnost prozkoumávat související položky
 • Dataset Schema: možnosti získat komplexní pohled na tabulky a sloupce datasetu. Kliknutím na tabulku získáme preview tabulky, navíc s možností exportu do paginated reportu. 

Významné změny byly implementovány i do seznamu souvisejících položek – nyní zobrazuje všechny downstream i upstream závislosti datasetu. Je tedy jednodušší identifikovat zdroje datasetu, vztahy do kompozitních modelů, reporty a dashboardy, které jsou s datasetem v závislosti.

power bi-july 2023-dateset details page-updates

Mobile

Detaily datasetů přímo v mobilu

Vlastníci datasetů a tvůrci reportů mohou nyní spravovat svoje datasety přímo z mobilní aplikace. Stačí jít do workspacu, kliknout na ikonku datasets a zobrazí se nám seznam datasetů, ke kterým máme přístup. 

“Kliknutí” na dataset nám otevře metadata pane s informacemi o jméně, vlastníkovi, sensitivity labelech, posledním refreshi. Dokonce odsud lze spustit i nový refresh. 

Vlastníci datasetů obdrží notifikace, pokud naplánovaný refresh selže + dostanou možnost zobrazit detail selhání a zkusit znovu spustit nový refresh manuálně – za pohybu! 

power bi červenec 23

power bi-july 2023-mobile-dataset details

Nový článek s názvem Power bi aktualizace | červenec 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI Aktualizace | červen 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-cerven-2023/ Thu, 29 Jun 2023 13:42:56 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34253 Power BI | červen 2023 Power BI v červnu od...

Nový článek s názvem Power BI Aktualizace | červen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI novinky červen 2023

Power BI | červen 2023

Power BI v červnu od MSFT dostává další aktualizace na On-Object interaction, nové funcionality v rámci Power BI Embedded nebo Power BI Desktop Developer Mode. Novinky za květen najdete zde. Power BI červen 2023.

Reporting | Power BI

Nový Card Visual

My už nový koncept karty párkrát vychválili na našem LinkedInu, ale pořád to ještě není dost. Dostupné to je defaultně v galerii vizuálů, a kdyby něco, zapínáme standardně v Options > Preview features > New card visual. Jednoduchým drag and dropem polí nebo metrik do Data fieldu můžeme “spojovat a aranžovat” vícero karet do jednoho kontejneru. 

power bi-june 2023-new card visual

Tento nový koncept s sebou přináší několik vychytávek, které nás velmi zajímají:

 • Customizace tvaru rohů
power bi-june 2023-new card visual-shape corners
 • Vylepšené nastavení formátování pro values a labels s rozšířenou podporou podmíněného formátování a zavedením transparentnosti písma.
power bi-june 2023-new card visual-values-labels
 • Customizace zobrazených jednotek (display units) přesným ovládáním díky nové CUSTOM možnosti.  Nová funkce „Show blank as“ zajistí, že naše karty  vždy zajistí správný obsah, i když nejsou nalezena žádná data.
power bi-june 2023-new card visual-units
 • tři nové layouty – horizontální, vertikální a grid – v rámci kontejneru = můžeme dále šperkovat úpravami paddingu, spacingu, zarovnání textu
 • další level v designování karet pak poskystují nové kategorie Image a Accent bar
power bi-june 2023-new card visual-layout
 • Další úroveň interaktivity pak poskytují tooltips a drill through.
power bi-june 2023-new card visual-tooltips
power bi-june 2023-new card visual-drill through
 • šablony podporují kontrolu všech formátovacích nastavení k personalizaci defaultního stylu
power bi-june 2023-new card visual-themes

A to je podle všeho jenom začátek, v následujících měsících budou v tomto ohledu přibývat věci. Více informací na ofiko blogu.

OneLake data hub v Power BI Desktop

Ten v Power BI Desktop slouží jako centrální místo pro objevování a přepoužívání organizačních dat. S releasem Fabricu tedy došlo k rebrandingu Data hubu na OneLake data hub

Jedná se o “místo”, které nám zprostředkovává možnost přepoužívání již existujících položek Fabricu a nad nimi vytváření vlastních datasetů a reportů. OneLake Data hub podporuje následující položky: data warehouses, lakehouses (their related SQL endpoints), datamarty, datasety (ještě letos přibudou KQL datasety).

Co se týče lakehousů a jejich SQL endpointů, (totéž platí pro datamarty a warehousy) máme dvě možnosti, jak se dostat k datům:

 1. připojení k podkladovému automaticky generovanému datasetu
 2. přímé připojení k SQL endpointu a následné vytvoření vlastního datasetu

OneLake data hub v Power BI Desktop je tedy bránou k datům v ekosystému Fabricu.

Power BI-june-23-onelake-data hub
On-Object interaction – aktualizace (preview) 

Funkce samotná je v preview už od března, nicméně v tomto měsíci přichází údajně nejvíce poptávaná změna – připíchnutí nového build menu jako panel (resp. místo klasického build panelu). 

power bi-june 2023-on object interaction

Existují tři způsoby, jak toho docílit: 

 1. Přímo z On-object menu
power bi-june 2023-on object interaction-

2. Ze záložky View

power bi-june 2023-on object interaction-1

3. Nebo v Options

power bi-june 2023-on object interaction-2

Uživatelé si tedy mohou zvolit i to, aby pane switcher byl vždy zobrazen. Příští měsíc mají být přidány další aktualizace a možnosti customizace. 

Další novinkou je i nastavení a editace podmíněného formátování toolbarů přímo z menu:

power bi-june 2023-on object interaction-conditional formatting

A taky vylepšení a zpřesnění drag/drop experience včetně automatického otevírání build menu při tažení pole směrem k vizuálu. 

power bi-june 2023-on object interaction-precision

Data connectivity and preparation | Power BI

Představení Visual cue v rámci nastavení nového tenantu

Pomoc pro Power BI Adminy – Díky visual cue přímo v admin portálu nyní mohou snadněji identifikovat a spravovat nová nastavení v rámci jejich Power BI prostředí.

Změny v nastavení budou otagovány ikonkou new – lepší orientace. Dále bude sumarizace všech novinek k dispozici nad vším ostatním včetně odkazů vedoucím přímo na jednotlivá nastavení = rychlá navigace, správa a kontrola celého tenantu. 

power bi-june 2023-data connectivity-visual cue
Představení Tenant Admin SetTIng API

Umožňuje developerům číst admin nastavení Power BI tenantu – čili možnost přistupovat k širokému spektru admin nastavení programově. K dispozici tedy dostáváme další možností k automatizaci auditů Power BI tenantů – stačí k tomu jeden API endpoint. Oficiální dokumentace HERE.

Service | Power BI červen 2023

Storytelling v PowerPointu – embed vizuálů z organizačních Power BI aplikací

Nyní můžeme do PowerPointu embedovat i obsah našich organizačních aplikací – stačí když do addi-nu vložíme odkaz vizuálu, který chceme zobrazit. Odkaz získáme přímo v aplikaci z vizuálu přes tři tečky  (More options) > Share > a teď buťo Link to this visual nebo Open in PowerPoint (obě možnosti už známe z dřívějška). 

power bi-june 2023-service-storytelling
Úpravy datových modelů v Power BI Service – aktualizace (stále v preview) 

Data model editing bylo do Service do preview vpuštěno v dubnu. Podle všeho se ze všech stran valila zpětná vazba a komunita byla zatím vyslyšena v těchto ohledech: 

Limity rozložení

Změny, které nyní v rámci rozložení modelu v Power BI Service uděláme, budou uloženy a to včetně: 

 • jakýchkoli změn a custom rozložení, které vytvoříme nebo vymažeme, týká se i změn názvů nebo tabulek, které přidáme/odebereme
 • všechny vizuální úpravy, které na modelu provedeme – velikost a umístění karet v modelu, expand karet, připínání fields na horní stranu karty
 • Musíme pouze myslet na to, že jakékoli změny, které v modelu v Power BI Service provedeme, budou uloženy pouze v rámci Service. Nově nahraný .pbix soubor, který byl měněn v Desktopu, nebude změny respektovat. Stejně tak pokud provádíme změny v Service a následně stáhneme soubor a otevřeme v Desktop, změny se nepropíšou. Tyto limitace by ale měly být v budoucnu odstraněny.
Představení nového admin nastavení ke kontrole email subscriptions pro B2B guests users

Došlo k vylepšení kontroly nad email subskripcemi zejména pro vnější uživatele/guesty v tenantu. Zapnutí nové funkce B2B guest users can set up and be subscribed to email subscriptions umožňuje externím uživatelům vytvářet jejich vlastní subskripce. Bez zapnutí této novinky mohou subskripce pro externí uživatele vytvářet pouze interní uživatelé tenantu. 

Tato funkce vznikla především proto, abychom externím uživatelům umožnili přístup k obsahu v našem Power BI Service, ale zároveň jim znemožnili jakoukoli možnost obsah ovlivnit. Detailní info v dokumentaci

Defaultně bude nové nastavení kopírovat už existující obecné nastavení pro email subscriptions – Users can set up email subscriptions

power bi-june 2023-service-admin settings
Admin monitoring (preview)

Se zvýšeným fokusem na řízení, dodržování předpisů a zásad potřebují zákazníci větší přehled o pracovních postupech souvisejících s těmito oblastmi. Nový Admin Monitoring Workspace poskytuje vybrané statistiky, které nám mají pomoct lépe spravovat a řídit náš tenant.

Public preview obsahuje Feature usage a Adoption dataset a report, které adminům poskytují statistiky založené na invetorních metadatech a protokolech. To nám zprostředkovává:

 • porozumění tomu, kdo co v tenantu dělá 
 • možnost trackování využití tenantu a vývoje adopce
 • podporu auditování a zajišťování compliance

Defaultně je Admin Monitoring Workspace přístupný pouze adminům tenantu, ti však mohou sdílet celý workspace nebo specifické reporty s uživateli v rámci organizace. Více o sdílení reportů, více o existujících rolích a povoleních

power bi-june 2023-service-admin monitoring workspace

Jak nám může konkrétně Out-of-box dataset/report pomoct?

Report má poskytovat analytické vhledy postavené na auditních protokolech, která nám mají pomoct pochopit, kdo co nám v tenantu konkrétně provádí. To umožní lepší řízení obsahu a identifikaci konkrétních trendů, vzorců a obecně přehled o aktivitě. Příkladem může být sdílení obsahu z osobních workspaců (což nechceme) a pokud se tak stane, budeme to vědět. 

Dataset obsahuje metadata o většině položek v tenantu plus faktická data o životních cyklech jako např. create, access, modify, delete. Přistup k Log datům je navíc zajištěn přímo z datasetu, takže nepotřebujeme povolení admina M365, abychom k tomu měli přístup. 

Plné využití nativní podpory pro kompozitní data modelling? Můžeme tento dataset dále přepouživat a obohacovat o přídavné informace jako např. licencování, data lineage a jiná specifická metadata (regionální, departmentové, atd.). To usnadňuje customizaci reportingu na základě individuálních organizačních scénářů.

Power BI Guidance dokumentace

Do dokumentace s názvem Power BI implementation planning guidace byly přidány nové články na téma auditu a monitoringu. Jedná se o sérii článků, které obsahují a popisují klíčové aktivity, kritéria rozhodování, konsiderace a doporučení v rozlišných Power BI oblastech.

Tato dokumentace obsahuje také guidance pro nastavení tenantu, pracovních prostorů, bezpečnost a ochranu informací. Nalezneme zde i sérii scénářů z praxe, které pomohou s implementací common practice vzorců pro používání Power BI. Dokumentace má rozšiřovat Power BI adoption roadmapu, která zahrnuje strategické a taktické okolnosti a aktivity, které vedou přímo k úspěšné adopci Power BI. Více informací zde: 

Embedded | Power BI červen 2023

Začněte s Power BI Embedded na mrknutí oka

MSFT nedávno zveřejnil nové demo týkající se Power BI embedded playougroundu, které zjednodušuje proces embeddu Power BI do aplikací. Dnes můžeme jednodušše vygenerovat kód, který do dema vložíme, a můžeme tak otestovat, jak bude report v aplikace v reálu vypadat. Dokonce i když nemáme k dispozici žádný svůj report, můžeme celou věc otestovat na sample reportu, který je v demu všem k dispozici.

power bi-june 2023-service-embedded
power bi-june 2023-service-embedded-

K dispozici máme také Client API k vylepšování interakce mezi reportem a cílovou aplikací. API může být testováno v rámci Explore our APIs nebo Developer Sandbox přímo v demu na levé okrajní liště.

Zkuste zde!

Vytvářejte Power BI reporty instantně v Jupyter Notebooks

Nejnovější verze powerbi-jupyter Python knihovny umožňuje vytvářet Power BI reporty přímo nad daty v notebooku a získávat tak informace okamžitě bez nutnosti pohybovat se mezi dvěma tooly nebo exportovat z notebooku jakákoli data. Tento update doplňuje už existující možnost embeddu Power BI reportů do Jupyteru.  

Power BI-june-23-jupyter-embed

Bude se jednat o automaticky vygenerovaný report založený na datech z DataFrame, která byla definována jako vstupní. Report můžeme následně upravovat i uložit přímo do Power BI a sdílet jej v rámci organizace. 

Update knihovny je momentálně dostupný na PyPI, open-source Python balíček společně s kompletní dokumentací a demem zase na GitHubu. Více detailů v dedikovaném článku.

Developers | POWER BI ČERVEN 2023

Power BI Desktop Developer Mode (preview)

Zákazníci stále častěji vyžadují enterprise řešení, které se dá škálovat na všechny uživatele napříč  i těmi největšími organizacemi. To se týká především umožnění týmové spolupráce a automatizací deploymentů napříč všemi vývojovými fázemi (development, test, produkce) a prostředími tak, aby byly pokryty všechny potřeby BI systémů. 

To přesně má Power BI Desktop Developer Mode splňovat, přičemž má přinášet Pro BI vývojové prostředí přímo do Power BI Desktop = nový způsob tvorby, spolupráce a ukládání projektů. Ty nyní můžeme ukládat jako Power BI Project (PBIP) – v tomto případě se definice projektu, reportu i datasetu ukládají jako individuální textové soubory do jednoduché složkové struktury. 

power bi-june 2023-developers

Developeři mohou tuto integraci využít následovně:

 • Power BI Desktop k vytváření metadata souborů (reporty a datasety) v user friendly a kontrolovaných formátech
 • umožnit spolupráci několika developerů současně, integrovat kontrolu zdroje k trackování historie, srovnávat různé revize a vracet se k předchozím verzím
 • zajišťovat průběžnou integraci i delivery (CI/CD) v rámci workflows a prosazovat “quality gates” ještě před tím, než se projekt dostane do produkce
 • umožňovat kontrolu kódu, automatické testování a build k validaci integrity nasazeni/deploymentu

Díky kombinaci Power BI Desktop Developer Mode, Fabric Git Integration, Azure DevOps a Deployment pipelines získávají vývojáři možnost bezproblémově synchronizovat svě pracovní prostory s repozitáři Gitu a zajišťovat tak konzistenci pracovních postupů (CI/CD). 

power bi-june 2023-developers-CICD

Využívání Gitu jako centrálního repozitáře pro development z něj tvoříme “zdroj pravdy”. Tato integrace tedy umožňuje zahájit vývoj reprtů v Power BI Desktop, plynule přejít do Service a vracet se zase do Desktopu, kde máme vše bezpečně zazálohováno a zaverzováno díky Gitu. Defaultně vypnuto (public preview) – zapneme File > Options and settings > Options > Preview features. Více informací zde.

power bi-june 2023-developers-options

Nový článek s názvem Power BI Aktualizace | červen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Power BI aktualizace | květen 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-kveten-2023/ Fri, 02 Jun 2023 12:28:38 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34158 Power BI | květen 2023 Květen 23 se v Power...

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | květen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
MS Fabric-ecosystem

Power BI | květen 2023

Květen 23 se v Power BI nesl v rytmu vcelku revolučních novinek a oznámení. Microsoft Fabric je velkým tématem – mrkněte na MS blog a přečtěte si celé ofiko oznámení Microsoft Fabric Preview.

Dále jsme však dostali spoustu updatů a preview funkcí – On-Object Interaction updates, možnost upravovat datový model v Power BI Service, aktualizace Power BI karet v MS Teams, a mnohem více. Novinky za minulý měsíc najdete zde – jen pro připomenutí.

Microsoft Fabric | Power BI květen 2023

Power BI Direct Lake režim je v public preview

Týká se Power BI datasetů nad Fabric Lakehouses, velmi brzy se spustí to samé i pro Fabric Warehouses (momentálně v private preview). Fabric v rámci OneLake sází na open data formáty. Kromě vyhnutí se tzv. vendor lock-in situaci, jedna kopie dat sdílená napříč analytickými enginy Fabricu dramaticky sníží datová sila a náklady na integraci. Power BI přebírá nativní formát uložiště Delta Lake a Parquet. Díky tomu, že dotazování jde přímo OneLake, zažívají Power BI datasety bleskovou rychlost výkonu dotazů srovnatelnou s Import režimem. 

Až doteď se tvůrci datasetů pro přístup k datům museli spoléhat na Import nebo DirectQuery. Import režim poskytuje opravdu rychlou delivery, ale napřed si musí v průběhu aktualizace vytvořit kopii dat. Jakékoli změny v datech jsou pak zohledněny až s příští aktualizací. S DirectQuery režimem není nutné data duplikovat, ale typicky trpí výkonovou degradcí tím, že odesílá dotazy na do různých databázových systémů, které nejsou toliko kompatibilní a efektivní pro dotazy BI prostředí. Direct Lake kombinuje výhody Importu a DirectQuery – výkon na úrovni Importu bez nutnosti duplikovat data nebo spravovat aktualizace. 

Power BI-May-23-update-DirectLake-Import-DirectQuery

Direct Lake je super rychlá cesta dotazování se na data přímo z vašich Lakehouse/Warehousů. Objem dat pro režim Direct Lake výrazně převyšuje per dataset kapacitu, která je k dispozici pro modely v Import režimu v Power BI Premium generace 2. Stavba near real-time BI řešení nikdy nebyla jednodušší. Stačí jít do vašeho Lakehousu/Warehousu ve Fabricu, kliknout na tlačítko New Power BI Dataset, vybrat tabulky, se kterými chcete pracovat, a kliknout Confirm. Otevřete datový model a vytvořte vazby a metriky stejným způsobem jako pro jakýkoli jiný Power BI dataset. Klikněte tlačítko New report a začněte budovat. Všimněte si integrovaného prostředí – od zisku dat až po stavbu reportu bez nutnosti opustit prohlížeč nebo refreshovat stránku! Power BI květen 2023.

Power BI-May-23-update-DirectLake-Import-DirectQuery-integrated workspace
Migration experience – Migrace z Azure Analysis Services do Fabricu a Power BI Premium je nyní GA (generally available) 

Migrace sémantických modelů z Azure Analysis Services do Fabricu, Power BI Premium nebo Power BI Embedded na pár kliků. Navíc s možností přesměrovat existující reporty na zmigrovaný dataset. To přináší nejen bezproblémovou migraci, která minimalizuje následný dopad na uživatele, reporty a automatizační procesy, ale také vám umožňuje využívat mnoho výhod Fabric a Power BI jako nadmnožiny AAS – bohatší možnosti a vyšší škálovatelnost. Power BI nabízí moderní cloudovou BI platformu, která daleko přesahuje srovnatelné funkce a kapacity dostupné v AAS nebo SSAS. V Power BI se vaše podniková řešení BI mohou dynamicky škálovat, lze je snadno spravovat a co je možná nejdůležitější – jsou zabezpečená, lze je snadněji sdílet a objevovat uvnitř i mezi organizacemi. Migrace z AAS na Power BI je v souladu s Microsoft product roadmapou a je tou správnou investicí do budoucna.

Přestože migrace produkčních řešení vyžaduje pečlivou přípravu, následné skutečné kroky v rámci migrace z AAS na Power BI už nemohou být pohodlnější. Stačí spustit Azure AS Migration Experience (viz. obrázek dole), vytvořit novou migraci, přihlaste se ke svému Azure předplatnému, vyberte AAS server a databázi, které chcete zmigrovat, připojte se ke svému pracovnímu prostoru v Power BI Premium nebo vytvořit nový, vyberte požadovaný účet ADLS Gen 2 uložiště a máte vyhráno. Můžete sledovat průběh a stav migrace, zatímco Migration experience provádí skutečnou práci za vás. Power BI květen 2023.

Power BI-May-23-update-AAS-to-Power BI-migration-experience

Možnost přesměrovat řešení založené na XMLA endpointech s následným přepojením migrovaných datasetů na původní reporty je dle MSFT nejvýraznějším důvodem, proč Migration Experience pro AAS migrace zvažovat. Výše uvedený GIF demonstruje, jak jednoduché to může být. Stejně tak jednoduše je možné v rámci Migration experience přesměrovat všechny Power BI reporty, které nad migrovanými datasety stojí. Jak ukazuje následující obrázek, je možné ověřovat stav přesměrování reportů, a dokonce vrátit vše do původního stavu – napojit report zpět na dataset v AAS. Třeba pro případ, kdy jsme chtěli nejprve otestovat Migration experience a použili dočasný testovací workspace před spuštěním skutečné migrace v našem produkčním prostředí.

Power BI-May-23-update-DirectLake-Import-DirectQuery-integrated workspace-temporary-WS

Po finalizaci skutečné migrace mohou vaši uživatelé nadále bez přerušení používat své stávající reporty. Ke své migrované datové sadě můžete také přistupovat pomocí jakéhokoli nástroje nebo aplikace, která podporuje protokol XMLA. Reporty a Dashboardy můžete vytvářet také pomocí Power BI Desktop nebo Service – posunout práci s datasety na další úroveň využitím mnoha zajímavých funkcí a možností, které Power BI nabízí:

 • Velké formáty uložišť pro datasety – umožňuje datasety do velikosti 400GB, lepší výkon, spolehlivější
 • Incremental refresh – aktualizace pouze těch dat, které přibyly nebo se nějakým způsobem změnily od poslední aktualizace – šetření času, redukce konzumace zdrojů
 • Agregace – kombinování dat z rozdílných zdrojů a s různou úrovní granularity (např. Import s DirectQuery) k optimalizaci výkonu a redukci nákladů
 • Kompozitní modely – spojení několika datasetů do jednoho logického modelu – možnost drill through napříč reportem a flexibilních scénářu pro tvorbu modelů
 • XMLA endpoints – propojeni Power BI datasetů s jakýmkoli nástrojem nebo aplikaci, která podporuje XMLA protokol – Excel, SSMS, SSIS, nástroje třetích stran, atd. 

Více informací na téma migrace zde: 

Optimize ribbon v Power BI Desktop je GA

Záložka Optimize poskytuje úlevu především při vývoji reportů a to díky třem základním funkcím: Pause visuals, Optimization presets, Apply all slices

Power BI-May-23-update-optimize-ribbon
 • Pause visuals – vizuály neposílají dotazy při provádění změn, čímž můžeme urychlit proces designování reportu zejména v režimu DirectQuery. Po úpravách pak lze aktualizovat jednotlivé nebo všechny vizuály najednou.  
 • Optimization presets – umožňuje aplikaci různých kombinací nastavení reportu, a upřednostnit tak buďto Query reduction nebo interaktivitu mezi vizuály – vše na jeden klik. Tato funkce je obzvlášť užitečná na velkých modelech a DirectQuery reportech, které vyžadují důkladný “tuning” výkonu a UX. 
 • Apply all slicers tlačítko – znemožní slicerům instantně aplikovat definované výběry. Dochází tedy k redukci počtu aktualizací vizuálů v případech, kdy konzumenti reportu vybírají z několika různých slicerů na stránce.
Hybridní tabulky jsou nyní GA

Výborné novinky pro ty, kdo pracují s pokročilými Power BI datasety. Hybridní tabulky umožňují kombinovat Import a DirectQuery režimy do jedné tabulky. V zásadě to je možnost, jak zrychlit výkon produkčních řešeníhistorická data jsou uložena v import partitions, real-time data dotazujeme v režimu DirectQuery. GIF pod textem ukazuje názorně, jak by to mohlo vypadat. Zároveň to znamená, že můžeme definovat incremental refresh pravidla pro real-time data, a v produkčních datasetech tak automaticky generovat schéma hybridního rozdělení.  Power BI květen 2023.

K tomuto více zde: Incremental refresh and real-time data for datasets

Power BI-May-23-update-hybrid tabels-incremental refresh

Dostupné s Power BI Premium. S hybridními tabulkami můžeme interaktivně analyzovat rozsáhlé datasety s miliardami řádků a zároveň držet krok s nejnovějšími přírůstky ve zdroji dat. Samozřejmě je také možné vytvořit schéma zpětného rozdělení s méně často analyzovanými historickými daty v režimu DirectQuery a zároveň poskytnout častěji analyzovaná čerstvá data v Importu pro rychlejší analýzu. Power BI květen 2023.

Azure Log Analytics pro Power BI datasety v GA

Integrace Power BI a Azure Log Analytics. V průběhu public preview se tato funkce ukázala jako velmi užitečná zejména pro adminy, kteří potřebují analyzovat detailní historickou aktivitu a nezávisle provádět diagnostiku datasetů. 

Doposud však byla tato funkce omezena na jeden pracovní prostor per Log Analytics. Jinými slovy, nebylo možné připojit více pracovních prostorů Power BI k jednomu pracovnímu prostoru Log Analytics. Pro každý pracovní prosotor v Power BI Premium bylo nutné vytvořit nový pracovní prostor Log Analytics nebo se selektivně rozhodnout, který pracovní prostor chcete analyzovat. To už nyní neplatí a zákazníci mohou připojit více pracovních prostorů k jednomu Logu:

Power BI-May-23-update-Log Analytics-workspace
Query Log Analytics a KQL

S použitím rozhraní Log Analytics query mohou Admini psát dotazy použitím mocné Kusto Query Language a dostávat tak okamžité výsledky pro obrovské množství dat. Příklad, jak vypočítat počet dotazů, uživatelů, CPU average a Duration average per pracovní prostor:

Power BI-May-23-update-Log Analytics Query-KQL
Power BI-May-23-update-Log Analytics Query-KQL-a
Insights s Power BI Template

Admini mají nové možnost využít nedávno vydaný Power BI report template, připojit se k Log Analytics a získat historická data o využití datasetů a výkonu obecně: 

Power BI-May-23-update-log analytics-template

Log Analytics poskytují adminům následujcící možnosti (v kostce): 

 • vizualizovat historická data a pozorovat trendy v užívání artefaktů, odhalit období neobvyklé zátěže a identifikovat snížení výkonu
 • izolovat aktivity prostřednictvím time range, kapacity, datasetu, uživatele, reportu, atd. 
 • debugovat dotazy a výkony aktualizací datasetů díky vhledu do interních operations a identifikaci problematických míst
 • propojovat DAX dotazy s původními Power BI reporty a vizuály
 • hluboce se ponořit do přetíženého datasetu v Power BI Premium
Automatizace s REST API

Admini mohou nyní automatizovat propojení Power BI workspaců s Log Analytics workspacem pomocí UpdateGroup Admin REST API = automatizace vytvoření napojení do Log Analytics. Mrkněte na sample PowerShell script, jak to udělat.

Dokumentace k Log Analytics a Power BI ZDE.
 
Power BI data hub (datové centrum) rebrandován jako OneLake data hub
 
Data hub už teď slouží jako centrum pro objevování, správu a používání dat. Představení Fabricu znamená přidání dalších datových typů – OneLake data hub rozšiřuje podporu o všechny datové položky včetně warehousů, lakehousů, jejich souvisejících SQL endpointů, KQL databází, datamarty a datasety. Jako součást Fabric releasu bude data hub přebrandován jako OneLake data hub, který bude sloužit jako interface pro všechny data v OneLake a umožňovat jednoduchou navigaci a správu všech dat v něm obsažených.
 
Nový OneLake data hub “Explorer” umožňuje uživatelům rychle a snadno najít správné datové položky v seznamu pracovních prostorů, ve kterých mají “své” datové položky. Je zvláště přínosný pro uživatele, kteří mají přístup k datům napříč více pracovními prostory. Tím, že Explorer poskytuje intuitivní a efektivní způsob procházení a lokalizace datových položek, usnadňuje uživatelům práci s velkými objemy dat a získávání cenných informací. V podokně Exploreru mohou uživatelé vidět všechny pracovní prostory, ve kterých mají přístup k datům. OneLake data hub je dostupný v Power BI Service, Power BI Desktopu a ve všech Fabric workloads. Power BI květen 2023.
Power BI-May-23-update-OneLake-data-hub
Power BI Lineage a impact analýza podporuje všechny položky Fabricu (preview) 

Release Fabricu způsobil, že v Power BI workspacech najdeme spoutu nových položek a Power BI projekty často zahrnují více položek s mnoha závislostmi. Lineage view (rodokmen) je užitečná funkcionalita pro lepší přehled mezi artefakty v projektu, která se rozšiřuje na všechny položky Fabricu. Uživatelé tedy uvidí, která data proudí z kterého zdroje napříč všemi položkami – např. cestu dat skrze pipelinu do lakehousu a následně do navazujících warehousů, datasetů a reportů. 

MSFT chce uživatelům pomoct lépe porozumět dlouhému řetězci závislostí napříč pracovními prostory a vylepšuje také prostředí Impact Analysis (analýzy dopadu). To uživatelům umožní vidět všechny následné položky v celém řetězci, nejenom přímé podřízené položky (child items).

Celkově tato vylepšení Lineage zobrazení Power BI pracovních prostorů zlepší přehlednost a správu dat, usnadní uživatelům práci se složitými projekty BI a zajistí hladký tok dat napříč všemi položkami.

Power BI-May-23-update-Lineage-Impact Analysis
Rebranding Power BI Free licence

S ohledem na spuštění Microsoft Fabric, se bude FREE licence nově nazývat Microsoft Fabric Free user license. žádná jiná změna se nekoná, všechny funkcionality a kapacity zůstávají stejné. 

Nové konektory pro Fabric

V rámci “Get Data” experience přibývá společně s Power Platform kategorií (Dataflows, Datasets, Datamart) i kategorie Fabric:

Lakehouse ve Fabricu

Umožňuje napojení na týmové Delta tabulky vytvořené ve Fabric Lakehousu. Zároveň skrze něj lze přistupovat ke všem souborům v OneLake. 

Warehouse ve Fabricu

Umožňuje napojení na warehouse data sedící ve Fabricu. Týmy mohou využít SQL endpoint k zisku dat, psát nativní dotazy a porozumět datovým trendům.

KQL databáze ve Fabricu

Umožňuje napojení na na KQL databáze ležící ve Fabricu. Týmy mohou použít Query URI k napojení na databázi a čerpat insights.

Reporting | Power BI květen 2023

Azure mapy jdou do GA

Od vpuštění do public preview byly přidány nové možnosti customizace – podpora geokódování, pie chart vrstvy, vyplnění vrstev map a více. 

Pokud se ocitnete v reportu obsahujícím starší mapový vizuál a Azure mapy jsou ve vaší organizaci povoleny, Power BI vás vyzve k upgradu na nové Azure mapy. Power BI květen 2023.

Power BI-May-23-update-Azure-maps

Cílem vývojových snah MSFT je z Azure map udělat jediný first-party mapový vizuál v Power BI. V budoucnosti bude původní mapový vizuál odstraněn. MSFT nicméně nabádá k tomu, aby byly všechny staré mapy nahrazeny Azure mapami co nejdříve. 

Zároveň dochází ke kosmetickým úpravám:

Power BI-May-23-update-Azure-maps-designe
Metrikami definované Data lables

Přidává se nová možnost pro labely umožňující jednoduše vyměnit defaultní labels za pro vás smysluplnější informace pomocí zvolené metriky nebo pole. 

Power BI-May-23-update-data-labels

V tomto ohledu se údajně chystá daleko více aktualizací. Uvidíme. 

OneDrive a SharePoint soubory a nový level práce v Power BI Desktop (preview)

Spouští se Open, Save a Share možnosti při práci se soubory uloženými v OneDrive a SharePointích knihovnách.

Mnoho tvůrců reportů a vývojářú ukládá svoje pbix soubory na OneDrive nebo SharePoint v průběhu vývoje. Tyto nové funkce zajistí lepší proces verzování, spolupráce a fakt, že vždy existuje back up v cloudu.  Power BI květen 2023.

Prvně je důležité Preview povolit v Options > Preview Features > zakliknout Save/Share to OneDrive and Sharepoint. Následně při ukládání nového .pbix souboru z Power BI Desktop uvidíte jak OneDrive a SharePoint složky, které jste už použili, tak i ty lokální.

Power BI-May-23-update-OneDrive-SharePoint

Pokud nevidíte možnost/složku, kterou hledáte klikněte na More options, které otevře nové Save as okno, které vylistovává OneDrive a SharePoint lokace, ke kterým máte přístup, kde máte možnost navigovat, vytvářet nové složky. Můžete také zvolit možnost Browse k uložení souboru na lokálním zařízení. 

Power BI-May-23-update-OneDrive-SharePoint-SaveAs

Po uložení je soubor umístěn na lokaci, kterou jste zvolili. Upload later možnost uloží soubor při ukončení Power BI Desktop. 

 

Power BI-May-23-update-OneDrive-SharePoint-Save-Upload-later

Při dalším otevření Power BI Desktop budete schopni soubor otevřít přímo z OneDrive nebo SharePoint knihovny. V případě, že budete chtít soubor sdílet s kolegou, klikněte na tlačítko Share v pravém horním rohu – v případě, že se bude jednat o lokální nebo nový soubor, budete vyzváni k uložení na OneDrive nebo SharePoint. 

Power BI-May-23-update-OneDrive-SharePoint-Share

Po uložení se pak díváme na standardní UI a bude možné sdílet pomocí linku nebo odeslání linku na vybrané lidi v organizaci/týmu.  

Sdílení tímto způsobem je ideální pro autory reportů v malých týmech. Pro velké organizace je lepším způsobem sdílení skrze publikování do Power BI Service, kde je jednoduší distribuce, hledání a správa reportů. 

Power BI Admini mohou tuto funkci vypnout pro všechny uživatele v organizaci. 

Power BI-May-23-update-OneDrive-SharePoint-turn-off

Pokud se tak stane, Share tlačítko bude pro přihlášené uživatele znepřístupněno. Stejně tak celá funcionalita jako taková. Uživatelé budou mít stále možnost (jako už dnes) ukládat do jejich OneDrive Business nebo SharePointu “syncnutím” s jejich lokálním systémem, nebo manuálním uploadem. 

Tato nová věc je navázána na nedávno ohlášenou novinku zobrazení reportu přímo v OneDrive a SharePoint. Pro plnou zkušenost, požádejte svého Admina o zapnutí Users can view Power BI items saved in OneDrive and SharePoint (Preview) ve vašem tenantu. 

Distribuce insightů a best practice ve vaší organizaci

Organizace potřebují vystavět a mít tzv. single source of truth, kam si může každý member přijít pro platné a čerstvé insights. Sdílení skrze Power BI Service a tvorba a Power BI aplikací je kritickým elementem tohoto procesu.

Nové OneDrive a SharePoint funcionality doplňují existující procesy tvrců reportů, kteří často spolupracují před zmíněným publikováním do Power BI Service.

Stejně tak je toto přínosem pro začínající organizace, které mají pouze několik uživatel Power BI a jsou už seznámení s prací a sdílením obsahu v rámci OneDrive. 

Přístupnost matic – vylepšení

Matrix vizuál dostal několik vylepšení vedoucích k lepší přstupnosti a využitelnosti – jako například: 

 • vylepšené keyboard navigace – Page Up, Page Down, Home, End k efektivnější navigaci na velkých maticích
 • dvoutónové zvýraznění vybraného objektu – vždy viditelné i na tmavších pozadích
 • nová podpora pro screen reader announcements
 • přidaná podpora pro podmíněné formátování ikon a datových sloupců
 • odstranění tooltipů pro hodnoty, které nejsou zkrácené (default) 
 • update výkonu scrollbaru
Power BI-May-23-update-matrix
On-Object interakce pořád v preview – updates

Vylepšení přidaná tento měsíc: 

 • Podpora pro pie a donut charts + tabulkové vizuály
Power BI-May-23-update-on-object
Power BI-May-23-update-on-object-table
 • Nové agregační menu – nové drop down menu, které umožňuje jednouší změnu typu agregace. Když poprvé vkládáme data, menu by se mělo otevřít defaultně samo – méně klikání.
Power BI-May-23-update-on-object-new-drop-down
 • vylepšení drag/drop procesu
 • custom vizuály nyní zobrazeny v záložce galerie vizuálů
Power BI-May-23-update-on-object-ribbon-gallery
Nastavení Query Limits v Power BI Desktop

V Power BI Service dle toho, kde jsou uloženy data, existují různé limity toho, jak dlouho může jaký dotaz běžet a kolik paměti může použít. V Power BI Desktop tyto limity nejsou. Někdy to může působit problémy – když se nám vizuál krásně vykresluje v Desktopu, ale  po vypublikování failuje. 

K minimalizaci těchto situací dáváme autorům reportů možnost nastavit limity pro dotazy i v Desktop. Je tedy možné nastavit stejné limity, jaké jsou v Power BI Service a tím reflektovat jeho prostředí. Nová funkce zde: Options > Report settings:

Power BI-May-23-update-query-limits

Existující reporty budou defaultně nastaveny do No query limits režimu. Nové reporty však spadnou do Auto režimu – Power BI se v tomto případě bude snažit zjistit, kde je report houstován a když nenajde, tak zařadí do kategorie Shared capacity (většinou nejpřísnější).

Power BI-May-23-update-query-limits-shared-capacity

Limity lze nastavit pro jakoukoli kapacitu, Custom limits pak umožní nastavit vlastní limity: 0 = žádné. 

Power BI-May-23-update-query-limits-shared-capacity-0

V případě, že na limity narazíme, dostaneme stejnou message jako bysme mohli čekat v Power BI Service.

Power BI-May-23-update-query-limits-shared-capacity-error

Modeling | Power bi květen 23

Nová DAX funkce MATCHBY

Lze použít pouze s tzv. “window funkcemi” (OFFSET, INDEX, WINDOW) – slouží k definici sloupce, který má být použit k určení, jak porovnat vybraná data a identifikovat aktuální řádek.

Příklad – výraz, který vrací FactInternetSales v přidaném sloupci, který u každého prodeje udává předchozí částku prodeje v sestupném pořadí prodejů stejného produktu. Pomocí MATCHBY jsme schopni uvést, že aktuální prodeje by měly být identifikovány pomocí SalesOrderNumber a SalesOrderLineNumber. Bez MATCHBY by dotaz vrátil chybu, protože v tabulce FactInternetSales nejsou žádné klíčové sloupce.

Power BI-May-23-update-MATCHBY

Dokumentace k MATCHBY.

SERVICE | Power bi květen 23

Dataloss preventioin (DLP) pravidla jsou do GA

Klasifikace a ochrana Power BI dat

Zatímco organizace přijímají stále další opatření ke správné klasifikaci citlivých informací a instalují procesy, jak s citlivými informacemi pracovat, většina jejich kritických dat je stále v shady zóně. Právě zde vstupuje do hry síla DLP zásad: s DLP můžete automaticky detekovat citlivé informace už při nahrávání do Power BI, a tak odhalit data, která mohla být například náhodně nahrána do nesprávného pracovního prostoru.

Security Admini mohou nastavit automatické generování notifikací, když jsou v datových sadách nalezeny citlivé informace. Mohou uživatelům poskytovat custom zprávy a pomáhat jim, jak pracovat s citlivými údaji, například jaké kroky by měli podniknout. Kdykoli jsou například zjištěny proprietární (týkající se vlastnictví) informace > dej Power BI uživatelům zprávu s vysvětlením, že tyto informace jsou interní a neměly by být sdíleny externě. DLP je auditováno na portálu Microsoft Purview Compliance Portal, kde mohou správci zabezpečení také sledovat své zásady a upřesňovat je na základě zpětné vazby od uživatelů, například nahlášených falešných poplachů, atd.

Pomocí zásad DLP v Power BI posílíte svou pozici zabezpečení a snížíte riziko, že budou citlivé informace nahrány do cloudu bez vašeho vědomí.

Více o DLP zde: DLP policies for Power BI

Power BI-May-23-update-DLP

DLP identifikuje v datasetu citlivá data a předá uživateli customizovaný tip (definovaný adminem), jak s tím naložit. 

Detekce citlivých informací pomocí custom keywords (update)

Některé organizace považují specifické termíny (např. interní názvy projektů) za citlivé informace a chtějí zajistit, aby nebyly vystaveny mimo organizaci. Díky této aktualizaci bude možné definovat tyto jedinečné interní termíny jako typ citlivých informací a použít je jako spouštěč pro DLP v Power BI.

Další informace o vytváření klíčových slov – Learn more about creating keyword dictionary SITs.

Power BI-May-23-update-DLP-keywords

Vytvořte custom slovník Keywords, který může být použit jako podmínka a trigger pro alerty. 

Komplexní podmínky v DLP pro Power BI

Umožňují security Adminům vytvářet pokročilá pravidla pomocí kombinace operátorů AND/OR/NOT. S novým a vylepšeným flow lze nakonfigurovat podrobná a flexibilní pravidla, která využívají kombinaci podmínek. Běžným scénářem je lokalizace citlivých dat tam, kde nejsou správně označena podle pokynů organizace. V tomto případě můžete také použít textové tipy pro vlastní zásady a povzbudit uživatele, aby nastavili správný security label.

Power BI-May-23-update-DLP-complex conditions

Definujte komplexní podmínku: dataset obsahuje čísla platebních karet a je labeled jako general, OR obsahuje čísla bankovních účtů, ale není označený jako confidential.

editace datových modelů v Power BI Service (Opt-in) public preview

První krok k paritě v modelování v Power BI Service.

Dlouhou dobu byly uživatelé Power BI Desktop schopni konfigurovat a modifikovsat nejrůznější aspekty jejich datových modelů v tzv. model view – šlo to pouze tam a pro Service neexistovala žádná podpora. To se nyní mění a uživatelé dostávají možnost editovat své existující modely i na webu. Toto preview tedy nabízí možnost modifikovat vazby, vytvářet metriky a definovat RLS. Čeká se, že v tomto se bude tlačit na eventuální rovnost se zkušeností, kterou máme v Desktop. 

Power BI-May-23-update-Service-data-modeling

Automaticky zapnuto pro datasety uložené v My workspace. K zapnutí funkce ve sdíleném workspace jděte do settings na úrovni WS:

Power BI-May-23-update-Service-data-modeling-on
Power BI-May-23-update-Service-data-modeling-on-a
Konfigurace nových Power BI záložek (tabs) v MS Teams

Rychlejší a jednoduší experience. Když přidáme novou Power BI záložku v Teamsech, ukáže se nám následující zjednodušené okno. Klikněte na Save k přidání záložky. 

Power BI-May-23-update-Service-new-tabs-MS-Teams

Po načtení záložky vás přivítá nová landing page, kde můžete vložit odkaz. Zároveň je možné prohlížet workspacy a vybírat content nebo se proklikat až ke tvorbě reportu.

Power BI-May-23-update-Service-new-tabs-MS-Teams-a

Fungovat budou odkazy na reporty, paginated reporty, scorecards i aplikace. 

Podporovány jsou různé druhy odkazů:

 • Jednoduché odkazy z adresního řádku prohlížeče
 • Sdílení odkazů z dialogu sdílení
 • Sdílení odkazů se svolením (například „všichni v mé organizaci“)
 • Sdílení odkazů (sdílená zobrazení)
 • Odkazy na konkrétní položky v organizační aplikaci

Odkazy typu include my changes otevírají nové možnosti pro spolupráci

Stejný report často používá více týmů, je použit ve vícero kanálech a na mnoha schůzkách. V každém z těchto umístění je však třeba report filtrovat tak, aby vyhovoval jedinečným potřebám každého týmu, který s ním následně pracuje. Pomocí odkazu include my changes můžete report přizpůsobit tak, aby se otevíral relevantní pro kontext spolupráce, který je zrovna třeba.

Paginated reports | power bi květen 23

Drill through

On-premise funkce převedena do Power BI Service. 

Drill through report je report, který uživatel otevře kliknutím na odkaz v jiném reportu. Drill through obvykle obsahuje podrobnosti o položce, která je obsažena v původním reportu. Na obrázku dole například paginated report prodeje uvádí prodejní objednávky a součty. Když uživatel klikne na číslo objednávky v souhrnném seznamu, otevře se další report, který obsahuje podrobnosti o dané položce.

Power BI-May-23-update-Service-paginated-report-drill

Drill through může sloužit k ověření souhrnných dat. Může být také použit k poskytnutí granularity v rámci jiného reportu, což umožňuje spotřebiteli strávit podrobnosti v odděleném reportu namísto přelouskávání hlavního reportu s příliš mnoha podrobnostmi o datech.

Odkaz na drill through analýzu můžete přidat k jakékoli položce, která má Action property – textové pole, obrázek nebo datové body v grafu v rámci Power BI Report Builder. Kliknutím pravým tlačítkem na požadovaný datový bod se zobrazí dialogové okno obsahující Action.

Drill thorugh je oblíbenou funkcí zákazníků s on premise řešením již mnoho let. Tohle poskytne zákazníkům prostředky, jak využít drill through i pro potřeby paginated reportů. 

Změny v konzumaci Paginated reportů v rámci Premium kapacity

Na základě feedbacku komunity se udály změny v tom jak workload paginated reportů využívá Power BI kapacitu a jak je to reportováno. 

Cílem bylo přejít na metriku, která by byla jednodušší na pochopení, úzce souvisela s akcemi uživatelů a snáze se spravovala / řešila dobu exekuce reportu. Výsledkem je, že většina zákazníků zaznamenává čisté snížení spotřeby zdrojů při stejném vytížení stránkované sestavy. 

Guidance here: Paginated reports capacity planning for Power BI Premium – Power BI | Microsoft Learn

MSFT také zavádí nové diagnostické zobrazení dostupné všem uživatelům s oprávněním k úpravám sestavy, které poskytuje metriky výkonu diagnostiky, které vám pomohou pochopit, jak souvisí provádění sestavy se spotřebou kapacity Premium.

Power BI-May-23-update-Service-paginated-report-diagnostics

Nový článek s názvem Power BI aktualizace | květen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Aktualizace duben 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-duben-2023/ Wed, 19 Apr 2023 12:36:44 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34090     Aktualizace duben 2023 Power BI v dubnu 2023...

Nový článek s názvem Aktualizace duben 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
   
Návody

Aktualizace duben 2023

Power BI v dubnu 2023 přidává další nálož novinek a updatů – dynamické formátování stringů na metrikách, nové DAX funkce, vylepšení Deployment pipelines. Není toho málo.

Pojďme se mrknout na to, co přinesl duben do Power BI tento měsíc.

Reporting | Power BI | duben 2023

Dynamické formátování stringů v metrikách (preview) 

DAXovým výrazům v metrikách šlo až do minulého měsíce přiřadit pouze statický string formát jako například měna, celé číslo, decimal, atd. nebo šlo například natvrdo zapsat statický formát datumu jako “dd MMM yyyy” pro 09 Mar 2023. Nyní však dostáváme možnost formátovat strigy dynamicky, což nám dává daleko větší flexibilitu a možnosti upravovat formát čísel na základě vícero kontextů v daném reportu. Typickým příkladem je měna (currency), resp. převod měn. Pokud máme určitý format string pro danou měnu uložený v tabulce, můžeme v metrice říct, jak a kdy jej použít. 

Dynamický string k metrice přidáme, když klikneme na danou metriku v Data panelu > záložka Measure Tools > Format (1) > v drop down menu vyberte Dynamic (2). 

power bi duben 2023-dynamic format strings

Nalevo od DAX formula okna se objeví nové dropdown menu (3) s hodnotou defaultně nastavenou na Format (viz. obrázek). Metrika bude v tomto případě předvyplněna na základě toho, s jakým druhem statického format stringu se pracovalo před tím – můžeme ji však vymazat a napsat si jakýkoli jiný DAXový výraz – stačí nalevo v dropdownu změnit z Format na Measure (5 + 6). 

Následující příklad pracuje s měnou (4) – ‘Currency’[Currency Format]:  

power bi duben 2023-dynamic format strings-a
power bi duben 2023-dynamic format strings-b

V případě, že chcete dynamický format string odstranit, stačí jít zpět do původního Format dropdown menu a zvolit jakoukoliv jinou možnost. Power BI vám zahlásí, že bude dynamické formátování odstraněno a nahradí se formátováním statickým – tohle nejde vrátit zpět. 

power bi duben 2023-dynamic format strings-c

Dynamické format stringy nejsou žádnou novinkou a pokud máte zkušenosti s calulaction groups v SQL Server Analysis Services, Azure Analysis Services nebo externími nástroji pro Power BI, tak jste se s nimi pravděpodobně už mohli setkat. Stejná logika tedy nyní použitelná pro metriky v Power BI – připomínáme pouze, že pro jednolitvé metriky! 

Zde najdete více o calculation groups.

On-Object Interakce – updates (Preview)

Tohle nám do preview přistálo minulý měsíc – MSFT měl tedy relativně dost práce s feedbackem komunity a opravováním bugů. Co se tedy stihlo spravit? 

 • Nyní dostupné i na kartách
 • Auto mode se vypne v případě, že si uživatel explicitně vybere jiný než top 5 vizuál 
 • Přidáno chevron menu umožňující jednoduší “collapse”
 • “Paste” funkce přidána do kontextového menu plátna

Zároveň byly vyřešeny některé bugy – jejich seznam najdete na MSFT oficiálním blogu.

Auto-scale pro tooltipy (Preview)

Byla přidána možnost si na základě preferencí zvolit, zda chceme, aby se velikost tooltipu automaticky přizpůsobovala velikosti canvasu. Zapnout to můžeme v Options > Report settings > Tooltip auto-scale

power bi duben 2023-tooltip auto-scale

Tato funkce může být nastavena/zapnuta v rámci Report Settings v rámci Power BI Service. 

Analytics | Power bi | Duben 2023

Update na Quick Measure Suggestions (Preview) 

Už v říjnu minulého roku byl spuštěn experimentnální preview Quick Measure Suggestions, který běží na Azure OpenAI a pomáhá uživatelům vytvářet DAX metriky použitím přirozeného jazyka namísto nutnosti psát DAX tzv. from scratch. Je tedy možno generovat kalkulace a businessovou logiku pro velkou spoustu scénářů včetně time intelligence, textových operací, IF podmínek, atd. 

power bi duben 2023-quick measure suggestions

Onen punc experimentálnosti byl tento měsíc odstraněn a tato funkce (momentálně v preview) je defaultně zapnuta.

power bi duben 2023-quick measure suggestions-b

Technická poznámka

Tato funkce je poháněna machine learning modelem, který je momentálně nasazen pouze pro US datacentra. Pokud jsou vaše data mimo US, bude tato funkce defaultně vypnuta a povolit ji musí Admin tenantu prostřednictvím Allow user data to leave their geography tenant setting (viz obrázek):

power bi duben 2023-quick measure suggestions-c

Modeling | Power bi | duben 2023

Kompozitní modely na Power BI Datasetech a modelech Analysis Services

Nyní Generally available a plně podpororvané v rámci kapacit Premium, PPU a nových PRO workspaců. V následujících dnech se budou dít dodatečné back-end změny na současných PRO workspacech a může dojít k nějakým dočasným omezením týkajícím se Build a Read permission (více zde). 

ORDERBY updates

V prosinci 2022 byly představeny nové funkce usnadňující komparativní kalkulace. Na základě feedbacku se od té doby hromadily návrhy na zlepšení, které teď konečně dorazily – dostáváme větší kontrolu nad řazením vstupních dat: ORDERBY nyní akceptuje DAXový výraz jako svůj první parametr (předtím to byl název sloupce). 

Vše důležité o ORDERBY v dokumentaci.

Jako příklad MSFT uvádí situaci z blogu (link nahoře), kdy cílem je zjistit, jaký zákazník nejvíc nakoupil, přičemž chceme vrátit jeho celé jméno použitím následujícícho výrazu:

power bi duben 2023-orderby-a

Prvním parametrem funkce je v tomto případě výraz vracející sumu SalesAmount – to před tím nebylo možné. Stejného výsledku jsme mohli dosáhnout metrikou definovanou následujícím způsobem: 

power bi duben 2023-orderby-b

Definice “TheBiggestSpender” se v tomto případě trochu liší:  

power bi duben 2023-orderby-c
Nové DAX funkce: RANK a ROWNUMBER

Obě tyto funkce vrací číslo indikující pořadí pro daný kontext v rámci specifikované množiny uspořádané na základě specifikovaného pořadí. Rozdíl mezi nimi je ten, že v případě shody (= dvěma různým řádkům jsou přiřazeny stejné hodnoty) vrátí ROWNUMBER error, kdežto RANK zapíše stejné číslo několika řádkům. Pozor! ROWNUMBER vrací error pouze jako poslední řešení – před tím se bude snažit vyhnout tomuto scénáři tím, že bude hledat nejmenší počet dodatečných sloupců potřebných k tomu, aby mohl identifikovat unikátní řádky a vezme tyto nové sloupce v potaz do ORDERBY výpočtu. Jenom v případě, že nedokáže řádkům přiřadit unikátní pořadí, vrátí zmíněný ERROR. 

Obě funkce závisí na ORDERBY a PARTITIONBY podpůrných funkcích.

V následujcícím přikladu MSFT demonstruje rozdíl mezi oběma funkcemi:

power bi duben 2023-RANK-a

První část výsledku:

power bi duben 2023-RANK-b

Všechny metriky vrátily stejný výsledek. Nicméně pro zákazníky, kteří mají narozeniny ve stejný den se výsledky liší:

power bi duben 2023-RANK-c

Všimněte si stejného datumu narození u Donalda a Kayly Garcia. Při použití RANKu v kontextu použití parametru SKIP (default) připíše RANK oběma řádkům stejnou hodnotu 41. Stejný výsledek dostaneme i s použitím parametru DENSE. Nicméné všimněte si, rozdílu v tom, co se stanu s následujícími řádky a jejich hodnotami. Brandon Garcia při použití parametru SKIP dostává hodnotu 43, s použitím DENSE hodnotu 42. V kontrastu s tím přiřazuje ROWNUMBER všem třem unikátní pořadí a to tak, že rozšíří kontext (ORDERBY clause) a zkouší identifikovat unikátní hodnoty, což se mu v tomto případě daří.   

Service | power bi | duben 2023

Nové features pro Deployment Pipelines – pohled na line-by-line změny

Použití komparativného nástroje (Compare tool) jako součást vývoje v Deploment Pipelines (Kanály nasazení) může značně snížit riziko, že dojde k chybám nebo jiným nesrovnalostem. Z toho dvodu bylo do porovnávacího pohledu přidána možnost trackovat změny po řádcích – změny jsou zvýrazněny ve schématu a prezentovány v pop-up oknu v pro vývojáře familiárním UI (viz. obrázek). 

Více o Change review najdete v oficiálním MSFT blogu.

power bi duben 2023-service-deployment pipelines
Možnost pokračovat v deploymentu i v případě, že dojde k selhání

Nyní je přidána možnost pokračovat v deploymentu i v případě, že jedna nebo více položek procesu selžou – když dojde k selhání položky, dojde k jejímu přeskočení (včetně navazujících položek), a naváže se na následující položce. Více v dokumentaci.

power bi duben 2023-service-deployment pipelines-a
Storytelling v PowerPointu

K možnosti přidávat přes add-in živé dynamické reporty ze Service přímo do PPT slajdů byla obohacena o možnost formátování – nové styling menu. První možností v tomto směru je možnost formátovat outline add-inu (hranice, obrys). 

power bi duben 2023-service-storytelling-ppt
Power BI Quick reporty

Možnost lehce získat rychlé vhledy do našich dat v rámci Power Appek (opt-in) je v rámci první vlny defaultně zapnuta. PBI quick reports představují “smooth” integraci (dnes už i v Power BI a Dataverse) do jednotného způsobu, který businessovým uživatelům umožňuje převést data do hodnotné informace/vhledu na jeden klik. Každý tak může tvořit vizuálně zajímavé, hodnotné, interaktivné reporty a ukládat je do Power BI Service. Více v dokumentaci.

power bi duben 2023-service-power bi quick reports

Paginanted reports | POwer bi | duben 2023

Feature summary

Minule byly představeny vylepšení na parametr panelu, datepicker i možnost vytvářet stránkované reporty přímo z datamartů. Tento měsíc se spouští další vychytávky: 

Filtry

Dlouho se na to čekalo, ale teď už je možné pracovat s filtry i při vytváření stránkovaných reportů v Power BI Service. Filtry se aplikují na úrovni reportu, takže na všechny stránky. 

power bi duben 2023-service-paginated reports
Data preview

Umožňuje koukat na podkladová data vybrané tabulky nebo sloupce z datasetu. Můžeme exportovat data do podporovaných formátů nebo vytvářet stránkované reporty. Pokud bysme chtěli sumarizovaná data, vybereme “Create paginated report”. Přepínat mezi podkladovými a sumarizovanými daty můžeme v options – Fields data

power bi duben 2023-service-paginated reports-b

Mobile | Power BI | Duben 2023

Vylepšené tooltipy na PBI mobilních appkách

Dotekem a podržením datového bodu získáme elegantní a user friendly tooltip, který obsahuje: 

 • pointer – jednoduchá identifikace vyybraného datového bodu
 • jasné a jednoduše použitelné akce jako drill-down a drill-through
 • custom styl – konfigurován námi v report creatoru
power bi duben 2023-mobile-tooltips

Navíc je tam možnost tooltipy úplně vypnout už při tvorbě reportu pro mobilní layout (viz. obrázek).

power bi duben 2023-mobile
Hierarchie v Power BI mobilní appce

Hierarchické uspořádání metrik a scorecards dělá vše jednoduší na management – drills, progres, kontroly statusů. K zobrazení dostupných hierarchií a změnám výběru použijeme Hierarchies button ve footeru scorecardy.  

power bi duben 2023-mobile-b

Nový článek s názvem Aktualizace duben 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Aktualizace březen 2023 https://www.jaknapowerbi.cz/aktualizace-brezen-2023/ Thu, 23 Mar 2023 15:58:30 +0000 https://www.jaknapowerbi.cz/?p=34045 aktualizace březen 2023 Power BI v březnu 2023 přináší spoustu...

Nový článek s názvem Aktualizace březen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>
Digitální akademie Power BI

aktualizace březen 2023

Power BI v březnu 2023 přináší spoustu horkých novinek a updatů včetně těch, o kterých se mluvilo v souvislosti s MSFT roadmapou vizuálů pro následujících 16 měsíců. Pojďme na to. Únorové novinky jen pro jistotu zde.

Reporting | Power BI | Březen 2023

Apply all slicers tlačítko, Clear all slicers tlačítko, update optimizačních předvoleb (Optimization presets) 

Po vypuštění Pause visuals funkce do preview se z komunity valilo mnoho dotazů na to, zda by bylo možné zakomponovat i možnost updatu celého reportu až po nadefinování všech slicerů koncovými uživateli. A tak se i stalo. Microsoft do Power BI spouští novou funkci / tlačítko (button) Apply all slicers

Apply all slicers button můžeme přidat třemi způsoby: 

 1. Optimize ribbon > Apply all slicers button 
 2. Přes Insert button > Buttons > Apply all slicers
 3. Anebo jednoduše zvolením Apply all slicers akce na jakémkoli tlačítku / buttonu ve vašem reportu

Těchto tlačítek můžeme do reportu dát, kolik se nám jen zachce. V případě, že je alespoň jedno viditelné, všechny slicers na vaší stránce budou postupně “sbírat” změny, které se aplikují až ve chvíli, když na Apply all slicers kliknete. Pokud dojde k tomu, že na stránce tento button nebude, slicery se začnou chovat stejně jako před tím – což znamená, že každá změna v rámci sliceru se okamžitě zapracovává.  

apply all slicers-power bi march 23

Apply all slicers button se v zásadě chová stejně jako klasický slicer s nadefinovanou single select variantou – změny se neaplikují hned, ale až dojde ke konečnému výběru. Rozdíl je v tom, že nový Apply all slicers dovoluje tohle výběr na všech slicerech na stránce a aplikovat výběry jedním klikem. Tato nová funkce je optimálnější i z pohledu query performace. Single select možnost v samostatném sliceru bude samozřejmě k dispozici i nadále. Power BI březen 2023.

Optimizační předvolba (optimization preset) pro Query reduction nově doporučuje pouze Apply all slicers možnost.  

apply all slicers-query reduction-power bi march 23

Zároveň byla přidána i funce (stejně tak populární na Power BI fórech) Clear all slicers. Takže v případě, že na stránce reportu máte vícero slicerů, stačí přidat tento nový button a reset všech slicerů tedy zvládneme na jeden klik. Všechny tyto nové funkce jsou v preview a defaultně spuštěné, takže směle do testování. 

Format panel – new styling

Kosmetickou změnou prošly záložky a boxíky – upustilo se od bílé barvy a stínů a přešlo na šedou barvu a ohraničení boxů (viz. obrázek).

 

format pane-new styling-power bi march 23
On-object interaction (Opt-in) PREVIEW

Nový způsob stavby a formátování reportů. 

Microsoft vyslyšel volání po zjednodušení UI, které dle některých hlasů nikdy nebylo především pro nové uživatele dostatečně přátelské – pořád častěji se ukazovalo, že uživatelé ve snaze formátovat vizuály spíše instinktivně klikali pravým tlačítkem myši přímo do nich s očekáváním, že se objeví nějaké menu, ve kterém požadované změny naklikají. Proto se do Power BI představuje nová “Office-like” strategie, tzv. On-object = nový způsob, jak formátovat report přímo na vizuálech.

on-object-new formatting-power bi march 23
on-object-new formatting-power bi march 23-a

Funkce, jak bylo řečeno, je zatím v preview, ale každý si ji může zkusit, stačí zapnout: 

File > Options and settings > Options > Preview Features > On-object interaction

Více detailů nalezenete na On-object | Public Preview (Opt-in).

Visual containers – improvements

Možná jste slyšeli o tom, že v následujících měsícíh bude postupně docházet k vcelku zásadním změnám v tom, jakým způsobem budeme schopni formátovat vizuály – vesměs půjde o updaty a novinky, které nám budou ulehčovat práci. Jednou z nich je zavedení tzv. visual container, který má sdružovat všechny fomátovací možnosti (včetně těch úplně nových) našich vizuálů na jednom místě. Power BI březen 2023.

Subtitle 

Tohle je úplná novinka, díky které budeme schopni do vizuálů dostat ještě více kontextu. Subtitle zapínáme klasicky ve format panelu v kartě Title. 

 

subtitle-new formatting-power bi march 23-b

Divider

Novinka, která umožňuje vizuálně oddělit header vizuálu od jeho obsahu. Divider najdeme a zapínáme ve stejné kategorii ve formátovacím panelu hned pod kartou Subtitle. 

divider-new formatting-power bi march 23-b

A takhle to v tom základním nastavení a s basic formátem může zhruba vypadat:

bar example-new formatting-power bi march 23-b

Spacing

Další skvělá vychytávka vztahující se k těm dvěma předchozím nastavením, díky které můžeme kontrolovat kolem těchto komponent prostor. 

spacing-new formatting-power bi march 23-b

Padding

Dost možná největší pecka v této kategorii formátování a dost dlouho očekávaná věc, která konečně umožňuje kontrolovat okraje vizuálů a vytvářet negativní prostor uvnitř, a my tak můžeme vytvářet jednodušeji pixel perfect reporty. 

padding-new formatting-power bi march 23-b

Service | Power BI | Březen 2023

Storytelling v PowerPointu (Generally available)

O tom už jsme na našem LinkedInu mluvili, ale pro pořádek tedy ještě jednou – integrace Power BI do PowerPointu je ofiko venku, a my tak můžeme vesele tvořit ještě lepší a vždy živé a interaktivní prezentace. 

Co z toho pro nás vyplývá: 

 1. Power BI/PowerPoint integrace povolena napříč všemi Microsoft cloudy
 2. Máme možnost integrovat celé reporty, ale i jednotlivé vizuály
 3. Můžeme použít smart insights funkci a obohatit to, co zobrazujeme o textový narativ vytvořený AI 
storytelling-new formatting-power bi march 23-b

Více o tématu zde: Power BI and PowerPoint: A Powerful Combination for Data Visualization is now generally available

Multiple audience v organizačních appkách v Power BI Service – Generally available

Už v srpnu minulého roku byla tahle paráda uvedena do preview. My jsme to samozřejmě náležitě oslavili na našem LinkedInu. Od března tedy oficiálně dostupná a dokonce podporována i pro Power BI mobilní aplikaci. Multiple audiences v appkách je skvělá věc umožňující autorům aplikací vytvářet skupiny uživatelů a těm pak zpřístupňovat jen relevantní obsah – jinými slovy do appky si “nalejeme” celý report, který si následně velmi jednoduše můžeme naporcovat a jeho části publikovat na základě bezpečnostních pravidel a definovat třeba manažerský pohled, pak “osekaný” pohled pro sales team, atd.  

Více na ofiko blogu zde.

Email subscriptions

Tento měsíc vyšel i email “odběr” aka subscriptions pro jednotlivé scorecards. Můžeme tedy odebírat a dostávat notifikace o změnách na konkrétních KPIčkách a být neustále v obraze. 

Nastavit odběr je velmi přímočará věc, stačí kliknout na Subscribe (resp. vytvořit odběr) v horní liště pracovního prostoru, ve kterém se obsah nachází.  

subscribe-power bi service-power bi march 23-b

Pak už stačí jenom kliknout na add a new subscription a nastavit celý proces dle libosti. Lze definovat adresy, předmět i tělo emailu, frekvenci včetně času, start date, end date, můžeme připnout linky na konkrétní scorecards a povolit uživatelům si ji zobrazit. Po uložení odběru lze celou věc libovolně měnit a editovat. 

email subscribtion-power bi march 23-b

Příjemci obdrží od Power BI e-mail s tabulkou obsahující data rychlého přehledu – název metriky, stav, hodnoty a due date. Tabulka zobrazí až 50 metrik.
Na každou scorecard můžeme přidat až 24 subscriptions s jedinečnými adresami, časy i frekvencemi. Všechna subscriptions můžete zobrazit kliknutím na Manage all subscriptions přímo v Subscription panelu (viz. obrázek nahoře).

Mějme na paměti, že odběry jsou možné, pokud máme licenci Pro nebo PPU nebo pokud je scorecard v pracovním prostoru s Premium kapacitou. K odběru můžu přihlásit další členy pouze v případě, že v daném pracovním prostoru mám minimálně roli Přispěvatel. Pokud se scorecard nenachází ve workspacu s prémiovou kapacitou, všichni odběratelé musí mít licenci Pro.
Subscription můžu udělovat adresám ze stejné domény, pokud mám premium kapacitu lze vytvářet group aliases, i když jsou mimo doménu, což platí i o externích uživatelích – přidatelní pouze v případě, že mám premium.

Mobile | Power BI | Březen 2023

Objevujte externí organizační obsah v Power BI mobilní aplikaci 

Přístup k externímu organizačnímu obsahu je nyní jednoduší – už nepotřebujeme odkaz, stačí prozkoumat oddíl tomu určený (obrázek). 

Pokud tedy máme k tomuto obsahu vůbec přístup, můžeme k němu přistupovat v záložce/feedu Quick access na home page (defaultně tam je). Stačí jenom kliknout na nově přidanou šipku (obrázek) nebo případně jít přes tři tečky (more options) a vybrat From external orgs. Kliknutí na daný obsah nás veme do externího tenantu (kam máme přístup), kde si v roli usera můžeme zobrazovat cokoli, co je s námi sdíleno. 

mobile-power bi march 23-b
Přidělování přístupu on the go

Když někdo požádá o přístup k reportu, přijde nám notifikace = můžeme okmažitě přidělovat. 

mobile-power bi march 23

To je zhruba všechno, co víme o novinkách v Power BI za březen 2023. Zde na oficiálním blogu se můžete dočíst ještě o dalších technických věcech, které jsme záměrně vynechali. 

Nový článek s názvem Aktualizace březen 2023 byl právě přidán na stránku www.jaknapowerbi.cz.

]]>