Digitální akademie Power BI

DAX proměnné

Proměnné jsou v jazyce DAX zcela nezbytné, pokud chcete mít odpovědi rychlé a eliminovat redundantní dotazy dovašeho modelu.

Jazyk DAX (Data Analysis Expressions) ukrývá několik velmi oblíbených funkcí. Jednou z těchto funkcí je funkce proměnná neboli VAR. Tuto funkci usnadňuje psaní DAX výrazu a celkově zvyšuje jeho čitelnost a opětovné použití uvnitř tvořeného výrazu. Proměnných uvnitř jednoho výrazu můžete mít více. Proč se vyplatí tuto funkci používat a jak je tvořit?

Co je proměnná v rozhraní Power BI?

Jde o místo v paměti s uloženým postupem. Zní to podobně jako měření, že? Mezi proměnnou a samostatným měřením je však pár základních rozdílů.

 • měření jsou globální ale proměnné jsou jen lokální
  • to znamená, že proměnnou lze použít jen uvnitř jednoho výrazu, měření lze použít v dalších výrazech
 • proměnné jsou výkonnostně efektivnější
  • když nadefinujete proměnnou, výpočet této proměnné se provede pouze jednou za všechny využití ve výrazu, měření se musí za každý výskyt ve výrazu znovu přepočítat, pokud je tedy potřeba v jednom výrazu vypočítat každou hodnotu jen jednou, pak jsou výkonnostně obě varianty totožné
 • do proměnné lze uložit jak jedna hodnota, tak celá tabulka nebo měření
  • dalším rozdílem je to, že do Měření (Measure) lze uložit pouze hodnota, proměnná je schopna pojmout celou tabulku nebo jiné měření, pomocí uložení měření do proměnné dojde k jednomu výpočtu a není nutné měření pro každý případ využití v daném výrazu přepočítávat

Jaká je syntaxe?

Syntaxe je velmi jednoduchá. Při definování proměnné se vždy začíná pomocí hodnoty VAR. Po ní následuje název, který jste si zvolili, pak „=“ a váš kód. Takto vytvořených proměnných můžete mít v jednom výrazu mnoho. Po jejich nadefinování přichází příkaz Return a zbytek výrazu.

Deklarace proměnných

Existují názvy, které jsou zapovězené a nelze je použít. Příkladem takového pojmenování je slovo „Value“. Slovo se podtrhne a při najetí myší na něj se zobrazí následující hláška:

Hláška u reservovaného slova při snaze deklarovat proměnnou

V následujícím zápisu můžete vidět optimální kombinaci. Měření je zde využité samo o sobě, protože není potřeba ho volat vícekrát. Na rozdíl od toho vypočítanou hodnotu Value over Year (VoY) bude potřeba použít dvakrát. Není tedy nutné ji dvakrát počítat, protože to můžeme provést jednou a jen dvakrát použít výsledek.

Výpočet YoY pomocí proměnných

Kdy tedy používat proměnné?

Pojďme si shrnout, kdy se nám vyplatí proměnné využívat. Z mého pohledu zde jsou dva hlavní případy, kdy je používat:

 • pokud část našeho výrazu budeme používat více než jednou,
 • pokud chceme mít výraz více čitelný (hlavně, pokud jde o delší výrazy).

Related Posts

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.