Digitální akademie Power BI

Parametry

Pro dynamičnost vašich sestav Power BI umožňuje použití dotazových parametrů. Parametry lze vytvořit snadno v Power Query Editoru a využití mohou mít například pří připojení ke zdroji dat nebo k poskytují předdefinované hodnoty pro filtrování

Celkově by se parametr dal vnímat jako Query proměnná, kterou můžete nastavit v rozhraní Power BI Service.

Jak vytvořím parametr?

V první řadě je dobré vědět, že parametry mohou být nezávislé na jakýchkoli datových sadách, takže je můžete vytvořit buď před, nebo po přidání datové sady. Musíte je však nakonfigurovat a nastavit jejich počáteční hodnoty v Editoru dotazů. Vytvořené parametry jsou uvedeny v podokně Dotazy, kde můžete zobrazit a aktualizovat jejich hodnoty a upravovat jejich nastavení.

Tlačítko Spravovat Parametry v sekci Parametry

V záložce Domovská stránka (Home) naleznete v sekci Parametry funkci Spravovat parametry.

Nastavení parametru v Power Query Editor rozhraní

Při rozkliknutí této funkce zobrazíte okno, kde vidíte všechny již vytvořené parametry a zároveň jejich vytvoření a možné nastavení. U každého parametru je potřeba zadat název, identifikace povinnosti, datový typ, navrhované hodnoty a aktuální hodnota. Popis není vyžadován.

Datový typ vybíráte z těchto variant:

 • Jakékoli položky
 • Desetinné číslo
 • Datum/Čas
 • Datum
 • Čas
 • Datum/Čas/Časové pásmo
 • Trvání
 • Text
 • Pravda/Nepravda
 • Binární

Tyto varianty vám poskytují všechny potřebné datové typy pro potřebné operace na úrovni dotazů. Navrhované hodnoty se dělí na tři základní typy.

 • Libovolná hodnota
  • Takto necháváte správci datové sady možnost přepsat váš parametr na skutečně libovolnou hodnotu a nemáte přímo kontrolu nad tím, co tam zadá.
 • Seznam hodnot
  • Při seznamu hodnoty zadáte seznam, ze kterého můžete hodnoty volit. Máte tak naprostou jistotu, že správce datové sady může nastavit pouze vaše hodnoty a nerozbít tak dotazy, které tyto hodnoty využívají.
Seznam hodnot v Parametru
 • Dotaz
  • Tato varianta funguje podobně jako seznam hodnot. S tím rozdílem, že na místo „Výchozí hodnota“ vložíte název dorazu, ze kterého chcete hodnoty čerpat. Tento dotaz musí být ve formátu List. V první chvíli si ale všimnete jednoho výrazného rozdílu. Aktuální hodnotu nemůžete vybrat ze seznamu. Bohužel tento stav, kdy nemůžete vybrat z rozbalovací nabídky pak bude i v nastavení na Power BI Service. Rozbalovací nabídka se vám však zobrazíPower BI Desktop v záložce Domovská stránka, sekci Dotazy.
Upravit Parametry v rozhraní Power BI Desktop
Číselník pro změnu parametru v rozhraní Power BI Desktop
K čemu bych mohl parametr použít?

Parametry se pak dají v Query Editoru používat uvnitř jednotlivých dotazů. Jedním z velmi častých využití je pro připojování na SQL Server. Při zadávání adresy serveru nebo databáze můžete z textové volby přepnout na parametr. Tímto parametrem můžete pak následně přehazovat zdroj vašich dat bez nutnosti stahovat .PBIX soubor a měnit zdroj dat. Stačí nastavený parametr přepnout v rozhraní Power BI Service.

Vložení parametru jako odkazu pro databázi SQL serveru
Dalším možným využitím je pro filtrování. Představte si případ, že máte data po dnech. Každý den obdržíte záznam o aktuálním kurzu všech světových měn. Vy vytváříte report, který bude sloužit pro pobočky různě po světě. Tyto pobočky využívají různě měny (vždy jen jednu konkrétní), ale centrála využívá jen jednu měnu, takže každá pobočka musí své transakce převádět do měny centrály. Zároveň chcete jim usnadnit nasazení tohoto reportu. Můžete jim vždy v Power Query Editoru ručně jejich využívanou měnu zafiltrovat. Což bude znamenat udělat pro každou pobočku nový report. Nebo využijete parametr, kde máte možnost volby ze seznamu zkratek měn. Report nahrajete do všech pracovních prostor jednotlivých poboček a manažeři si zvolí jimi využívanou měnu.
Využití parametru při filtrování řádků

Related Posts

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.