Digitální akademie Power BI

Power BI Certifikace

Jaká certifikace se vyplatí udělat? Přinese mi to něco? Slyšel jsem, že nějaké Microsoft Certifikace budou odstraněny, co to znamená?

Trochu se mi nashromáždily tyto a podobné dotazy. Vzhledem k aktuálnímu stavu, že se certifikace i velmi mění, tak mi přijde dobré se k těmto otázkám vyjádřit.

Jaké Microsoft certifikace na Power BI existují?

Microsoft do dnešního dne nabízí jednu certifikační zkoušku, která je primárně zaměřená na Power BI 70-778. Pokud jste k této certifikační zkoušce úspěšně připojili její sesterskou zkoušku 70-779 zaměřenou na Power Query a Power Pivot (Excel), pak jste obdrželi Microsoft Certifikaci „Microsoft Certified Solution Associate: BI Reporting“.

MCSA - BI Reporting

Power BI se dále objevilo ve zkoušce zaměřené na Power Platformu, jako takovou. Tato zkouška se tedy skládá i z Power Apps, Power Automate a nese označení PL-900.  Za úspěšné splnění jste obdrželi certifikaci „Microsoft Certified Power Platform Fundamentals“.

Power Platform Fundamentals

Dnes vzniká nová zkouška, která bude mít označení DA-100 a celý její název je „Analyzing Data with Microsoft Power BI“. Aktuálně je tato zkouška připravována a vypuštěna pro zájemce bude 2.4.2020 dle upozornění na stránkách certifikace. Výsledná certifikace má název „Microsoft Certified: Data Analyst Associate“.

To už je poměrně slušná řádka certifikací, které je možné udělat. Samozřejmě existuje spousta dalších certifikací, které existují přímo mimo Microsoft Learn Certification. Například Power BI Belts.

Co mi certifikace přinese?

V první řadě bych řekl, že dobrý pocit. Certifikace jsou postavené tak, že pokrývají celý nástroj nebo jeho businessové využití. Nestačí tedy znát jen Power BI Desktop. Měla by být potřeba i znalost Power BI Service, Admin Portal, Workspace včetně Worskspace App Template. Respektive takto byla stavěna certifikace 70-778. PL-900 se zaměřovala na businessové využití nástrojů z řady Power Platform na konkrétních příkladech. Osobně jsem velmi zvědav, co chystaná DA-100 přinese za otázky.

Mé osobní vnímání přínosu certifikací je to, že vám to může rozšířit pohled na danou problematiku a může přijít dotaz, který byste nikdy ani nečekali. To vás může nakopnout zase novým směrem co prozkoumávat, ověřovat a využívat.

„Nepopisuji zde vlil certifikací na Microsoft partnership.“

Co se aktuálně děje s certifikacemi?

Tak a teď se dostáváme k jádru aktuálního dění. Jak jsem již zmínil v předchozích kapitolách, tak existuje poměrně dost certifikací, které se pohybují okolí Power BI. Do nedávna byly Microsoft certifikace velmi orientované na jednotlivé nástroje, služby, technologie. Microsoft na svém Learning blogu zveřejnil článek, že se začíná orientovat spíše na „role-basedtréninky a certifikace. Snaží se tedy tak pomoci se zacílením lidí do konkrétních rolí pomocí svých nástrojů. Toto zacílení se snaží podpořit tím, že vytvoří nové certifikace viz DA-100. Vzhledem k tomu, že nové certifikace budou ve své podstatě rozšířené, upravené, předělané, aktualizované … stávající certifikace, tak bylo rozhodnuto, že dojde k odstranění starých certifikací. Toto odstranění proběhne 20. černa 2020. To, že dojde k odstranění neznamená, že okamžitě přijdete o své certifikace.

Od 20. června 2020 nepůjdou dotčené certifikace získat. Pokud jste je ale již získali, tak budou platit ještě celé 2 roky. Není tedy třeba se strachovat a plašit.

Related Posts

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.