Digitální akademie Power BI

Aktualizace červenec 2020

V tomto článku se podíváme, jaké hlavní nové funkce si pro nás přichystala červencová aktualizace Power BI. Jejich kompletní seznam je pak dostupný na blogu Power BI.

Legenda pro barevnou škálu u grafů

 • Při nastavení podmíněného formátování barvy dat dle barevné škály (Color scale), je automaticky do vizualizace přidána barevná legenda.
 • Legendu je dále možné formátovat nebo skrýt.

nastavení barevné škály na grafu

legenda barevné škály v grafu

 • Pozor, není možné používat barevnou škálu podmíněného formátování a současně manuálně zvolit sloupec pro rozdělení dat dle legendy.
 • Tato funkce je přidána pro sloupcové grafy (Stacked bar chart, Clustered bar chart, 100% stacked bar chart), pruhové grafy (Stacked column chart, Clustered column chart, 100% stacked column chart) a bodový graf (Scatter chart).

Detekce typu dat

 • Volba (především možnost vypnout) automatické detekce datového typu byla konečně přesunuta do globálního nastavení.
 • Doporučujeme všem (nehledě na to, zda s Power BI začínáte, nebo jste expert) automatickou detekci vypnout. Je totiž dobrou praxí nastavit datový typ na sloupcích až v posledním kroku Power Query.

globální nastavení automatické detekce datového typu

Spouštění externích nástrojů (Preview)

 • Tato funkce ve verzi preview umožní rychlé spuštění externích nástrojů pro aktuálně otevřený model.
 • V současnosti jsou podporovány následující nástroje (jejich popis a odkazy ke stažení zde):
  • ALM Toolkit – nástroj pro porovnání datových modelů
  • DAX Studio – program používaný pro psaní náročnějších DAX výpočtů
  • Tabular Editor – software, který umožňuje tvorbu a správu datových modelů

externí nástroje v power bi desktop

Další změny

Related Posts

Comments (2)

Ahoj, chtel bych se zeptat, proc je dobrou praxi nastavovat datovy typ az jako posledni krok? Neni lepsi ho nastavit co nejdrive a usetrit tak tim teoreticky vypocetni kapacitu a zrychlit tak nasledujici kroky?

Zde jde o námi špatně formulovanou větu, která by měla být “Dobrou praxí je nastavovat datový typ až v nejpozdějším možném momentu, kdy nejsou sloupce potřeba po obsahové stránce”. Obecně možnost vypnutí automatického otypovávání pomáhá řešit situaci, kdy je datový zdroj nestabilní a poměrně volně v něm dochází k odebírání a přidávání sloupců. Otypování tedy provedeme jen nad nezbytnými sloupci (nikoliv všemi) a až v momentě, kdy je potřebujeme. Krásným příkladem je zdroj s například padesáti sloupci, ze kterých potřebujeme sloupců pět. Je tedy zbytečné otypovat všechny sloupce hned ze začátku transformace, když je hned v dalším kroku zahodíme. Místo toho můžeme provést smazání sloupců a až pak je otypovat.

Leave a comment

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.