Digitální akademie Power BI

Licence

Licenční tématika je u každého nástroje horké téma. Vyplatí se nám tento nástroj? Nebude příliš drahý? Jakou licenci vlastně potřebuji?

A co pak ty otázky, které se týkají toho, co která licence obsahuje? Microsoft Power BI má tři základní licenční modely. Těmi jsou Free, Pro, Premium.

Free
Pro
Premium

Licence Free

Opravdu jde o licenci, která je Free (zdarma). Nemusíte za ni nic platit. Jediné, co na využívání této licence potřebujete, je Microsoft účet a přihlásit se do Power BI Service. Od té chvíle bude vaše licence Free fungovat a nemusíte se o nic starat.

Má nějaké omezení?

Jak už to u věcí zdarma bývá… ano. nějaká omezení. Tím vůbec nejvýznamnějším je v Power BI fakt, že nemůžete využívat sdílení Reportů (Sestav) nebo Dashboardů (Řídících panelů), a to ani, když vám Report nebo Dashboard nasdílí někdo, kdo má Power BI Pro licenci.

Existují zde tedy pak pouze dva možné scénáře, jak si Reporty sdílet.

 1. Přeposlat celý soubor s koncovkou .pbix uživateli, který má daný report vidět.
 2. Publikování reportu na web. Takto se report, nebo v tomto případě i dashboard, uloží na server app.powerbi.com a kdokoliv se k němu může dostat. Bohužel opravdu kdokoliv, protože tento odkaz nebude nijak zabezpečen. Z toho vyplývá, že tento způsob je nevhodný pro citlivá data.

Dalším omezením je, že nemůžete exportovat sestavy do aplikace PowerPoint nebo vykazovat data do CSV a využívat skupiny O365.

Komu bych licenci Free doporučil?
 • Analytikům, kteří se chtějí s naučit s Power BI Desktop
 • Malým nebo začínajícím podnikům
 • Podnikům s menším objemem dat k analýze

Licence Pro

Jedná se o první zpoplatněnou licenci na poli Power BI. Aktuální cena je $9.99 (cca 235 Kč) za uživatele na měsíc. Dá se takto koupit samostatně nebo je součástí licencí O365 řady E5.

Kromě všech stejných funkcí, které má Power BI Free, má licence Pro možnost sdílet reporty a dashboardy mezi dalšími uživateli s licencí Pro.

Také můžete využívat integraci se skupinami a týmy sady Office 365, používat kolaborativní pracovní prostory a nastavit e-mailový odběr u reportů a dashboardů. Licence Pro se často nazývá licence „Stvořitel“ nebo „Autor“.

Komu bych licenci PRO doporučil?
 • Středním až větším podnikům
 • Korporacím s velkými daty
 • Tomu, kdo chce využívat Power BI Aplikace z Microsoft AppSource

Licence Premium

Zlatý hřeb licencí v rodině Power BI je Premium. Licence Power BI Premium není na rozdíl od licence Pro nebo Free licencí pro jednoho uživatele. Místo toho Premium licence poskytuje vyhrazenou kapacitu pro všechny uživatele v organizaci. Tato vyhrazená kapacita, tzv. prémiový pracovní prostor, se dá použít k hostování velkých datových souborů až do velikosti 50 GB a nabízí celkem 100 TB úložiště dat.

Umožňuje sestavit reporty a panely v „aplikaci“ a sdílet je s uživateli. Tito uživatelé pak potřebují pouze bezplatnou licenci k zobrazení aplikace. Rovněž umožňuje sdílení sestav a přehledů na prémiovém pracovním prostoru s uživateli, kteří mají bezplatnou licenci.

Více pracovních prostorů lze označit jako Premium a každý z nich lze použít k vytváření aplikací nebo sdílení s uživateli licencí zdarma. Licence Power BI Premium je do značné míry označována za „spotřebitelskou“ licenci, která umožňuje uživatelům s pouze bezplatnou licencí prohlížet si a pracovat s reporty a dashboardy hostovanými na prémiovém pracovním prostoru. Chcete-li tyto reporty a dashboardy vytvořit, pak se ale bez licence Pro neobejdete.

Porovnání

Free
PRO
Premium
Omezení kapacity dat10 GB10 GB100 TB (102 400 GB)
Maximální velikost DataModelu1 GB1 GB12 GB
Vytvářejte a zobrazujte řídicí panely a zprávyAAZobrazit pouze
Sdílejte řídicí panely a zprávy s ostatními uživateli BINA
Power BI DesktopAA
Přístup přes mobilní zařízeníAA
Konzumujte balíčky nasyceného obsahu (Dynamics, Salesforce, Google Analytics)AA
Importovat ze stolních souborů Excel, CSV a Power BIAA
Publikovat na webuAA
Export do aplikace PowerPoint / CSVNA
Publikovat do SharepointNA
Publikovat do PremiumNA
Power BI Report Server (na on-premise serveru)NS PremiumA
Obnovení dat
Naplánovaná aktualizace8 denně8 denně48 denně
Minimální doba mezi aktualizacemi30 min30 min1 min
Streamovaná data (za hodinu)1M řádků za hodinu1M řádků za hodinu
Živé zdroje datNA
Přístup k místním datům prostřednictvím bran (osobní a podnikové)AA
Spolupráce
Používejte skupiny Office 365 v Power BINA
Vytvářejte a publikujte aplikaceNAN
Spotřebujte aplikaceNAA
Správa řízení přístupu prostřednictvím skupin Active DirectoryNAN
  Přímé porovnání licencí PRO a Premium naleznete ZDE.  |  A = Ano | N = Ne |

Ale já ani nevím, jakou mám licenci…

Dobře, tak si pojďme ukázat, kde to zjistíme. Otevřeme Power BI Service. Kliknutím na ozubené kolečko v pravém horním rohu obrazovky zobrazíme výběr, ze kterého zvolíme Spravovat osobní úložiště (Manage personal storage).

osobni_uloziste

Zobrazí se vám přehled všech datových sad, které se nachází ve vašem osobním úložišti (Workspace). Nad těmito záznamy můžete najít své jméno nebo označení svého účtu. Vedle něj se pak nachází vaše licence.

moje_verze

Upozornění

 • E-mailování souborů Power BI Desktop není zabezpečené, příjemce získá VŠECHNA data v datovém modelu a může výslednou zprávu upravit. Příjemce samozřejmě také potřebuje k otevření souboru .pbix kopii aplikace PowerBI Desktop.
 • Když se poprvé bezplatně zaregistrujete pro Power BI, máte možnost vyzkoušet si licenci Pro na 30 dní zdarma.
 • Interní administrátoři mohou blokovat registraci do Power BI Free nebo Pro, aby mohli spravovat licence pro organizaci.

Related Posts

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.